Barcelona trvá na tom, že ešte nezačala rokovať so žiadnym trénerom, ale katalánsky denník Mundo Deportivo uvádza, že klub už vykonáva internú analýzu kandidátov, ktorí by mohli Xaviho nahradiť, pričom do úvahy sa berie viacero faktorov. Katalánsky denník načrtáva, ktorá možnosť počas týchto úvah stúpa a ktorá klesá, a tvrdí, že medzi diskutovanými menami je aj Xabi Alonso.

Tréner Bayeru v posledných mesiacoch vyčnieval. Jeho tím je v tejto sezóne objavom a v Bundeslige je na prvom mieste. Bayer zasa vyhral všetkých 6 zápasov v skupinovej fáze Európskej ligy. Alonso sa stal jedným z kandidátov na to, aby v budúcnosti prevzal Real Madrid alebo Liverpool. Fernando Polo a Sergi Sole z Mundo Deportivo tvrdia, že jeho ratingy v súvislosti s Barcelonou stúpajú, hoci jeho minulosť v Reale Madrid a "antiblaugranas" postoj, ako sa vyjadril Javi Miguel z madridského denníka AS, hrajú proti 42-ročnému trénerovi.

Aj ďalší kandidáti získavajú na význame. Barçe sa veľmi páči Mikel Arteta pre jeho ofenzívny štýl, súťaživú povahu a znalosť klubovej DNA. Navyše, podľa Mundo Deportivo jeho plat nie je astronomický. Španiel má však zmluvu do roku 2025 a veľmi dobré vzťahy s vedením Arsenalu, kde vybudoval solídny projekt.

Stúpa aj hodnotenie... Luisa Enriqueho. Mundo Deportivo píše, že bývalý tréner Barcelony zaručuje ofenzívnu hru, fyzickú intenzitu a maximálne nároky, navyše v národnom tíme ukázal stávku na mladých hráčov (denník však nedodáva, že v Blaugranas už toľko nie...). Pozornosť však púta jeho zmluva do roku 2025 a fakt, že stále vedie jeden z potenciálne najsilnejších tímov v Európe. Otázkou je, či by sa v tejto situácii chcel vrátiť do klubu, ktorý zápasí s obrovskými finančnými problémami. Oveľa reálnejšie sa javí angažovanie Roberta de Zerbiho, ktorého ratingy v Barcelone tiež stúpajú.

Žiadna zmena

Ďalšou skupinou sú tréneri, o ktorých sa v klube názor nezmenil. Patrí k nim Hansi Flick, predstaviteľ nemeckého trénerského myslenia, ktorého si Joan Laporta vysoko cení. V jeho neprospech podľa Mundo Deportivo hovorí fiasko s národným tímom a fakt, že tradícia tamojších trénerov v Barcelone nebola úspešná. Na rovnakej poličke je aj Unai Emery, ktorý má však dlhodobý kontrakt s Aston Villou (2027) a dobré vzťahy so športovým riaditeľom Monchim.

Očakáva sa, že Jürgen Klopp bude mať v hodnotení Mundo Deportivo špeciálny prípad. Laporta si trénera Liverpoolu váži, ale jeho kandidatúra je nereálna, keďže Nemec oznámil svoj zámer dať si od futbalu pauzu. Ako informoval katalánsky denník, Barça má informácie, že Klopp sa na lavičku nevráti minimálne do decembra.

Klesajúce hodnotenie

Počas týchto interných analýz klesá aj hodnotenie niektorých trénerov. Patrí k nim Sergio Conceição , ktorý má opustiť Porto, ale nie je veľmi flexibilný, pokiaľ ide o plánovanie, a má "výbušnú povahu", najmä pred médiami, čo by ho v podmienkach Barcelony mohlo skutočne postaviť na nohy.

Ďalší dvaja tréneri s nižším hodnotením sú Španieli. Imanol Alguacil je vysoko cenený za svoju prácu v Reale Sociedad, ale predpokladá sa, že v klube veľkosti Barcelony by to nemusel zvládnuť. Takisto by bolo pre neho ťažšie presadiť svoje myšlienky v inom prostredí. To isté platí aj o Míchelovi. Mundo Deportivo sa domnieva, že jeho krátka kariéra na najvyššej úrovni nehrá v jeho prospech. Navyše Míchelova zmluva vyprší v roku 2026 a zdá sa, že je verný Girone.

zdroj: mundodeportivo.es
foto: twitter

Diskusia

2 komentáre
mito669 Premium
2024-02-09 13:26:00
Ja mám stále mobil pri sebe a nikto nič 🤷🏼‍♂️
2024-02-09 13:54:51
Nemyslím, že Xabi príde. Očakávam, že jeho trénerská kariéra, pokiaľ pôjde dopredu, sa bude držať jeho bývalých hráčskych klubov, tzn Liverpool a Real.