Podľa madridského denníka Marca sa Kylian Mbappé a Real Madrid už pred 2 týždňami dohodli, že francúzsky útočník sa od 1. júla stane novým hráčom Realu Madrid. Francúzsky reprezentant by mal počas piatich rokov platnosti zmluvy zarobiť 15 až 20 miliónov netto ročne plus bonusy.

Končí sa ďalšia futbalová telenovela, jedna z nasledovanejších, aké futbalový svet zažil v posledných desaťročiach. Hráčovi a klubu sa splnia ich želania a ich osudy sa konečne spoja, pričom za sebou zanechajú cestu, ktorá od leta 2017 zažila najrôznejšie dobrodružstvá.

Keď sa hráč minulý utorok stretol s prezidentom PSG, aby mu oznámil, že 30. júna klub opustí, požiadal ho, aby mu nepredkladal žiadnu novú ponuku na predĺženie zmluvy. Dôvodom bolo, že už podpísal zmluvu, ktorá ho viaže s Realom Madrid na päť sezón, čo parížsky klub už dlho tušil. Rozhovor sa niesol v srdečnej atmosfére, keďže odkedy hráč v júni minulého roka oficiálne oznámil, že nepristúpi na nepovinnú tretiu sezónu v zmluve, Nasser Al Khelaïfi si uvedomil, že jeho šance udržať si Mbappého sa výrazne znížili.

V prvých januárových dňoch, keď útočníkovi začínal plynúť posledný polrok zmluvy, Real Madrid kontaktoval Mbappého okolie, aby zistil, či plán dohodnutý v máji minulého roka stále platí, a nedošlo k žiadnym zmenám. Odpoveď bola pozitívna. Keď Mbappé pred ôsmimi mesiacmi informoval parížsky klub, že nepristúpi na voliteľnú tretiu sezónu svojej zmluvy, bol už pevne rozhodnutý: jeho cieľovou stanicou mal byť Real Madrid.

José Ángel Sánchez, ktorý je v mene klubu zodpovedný za rokovania, v rozhovore začiatkom januára vyzval, aby sa rokovania obnovili najneskôr začiatkom februára. Real Madrid nechcel dlhšie odkladať rozhovory, pričom jeho cieľom bolo čo najskôr dokončiť a podpísať zmluvu. Mbappému tlmočili, že klub má záujem o jeho podpis, ale už to nie je naliehavá záležitosť ani prestup, ktorý chcú za každú cenu, ako to bolo pred rokom a pol. Preto žiadali konkrétnosť a jasnosť v rokovaniach. Ak by sa operácia mohla uskutočniť, fajn, ak nie, neboli žiadne problémy. Keďže Bellingham a Vinícius už patrili medzi najlepších futbalistov na svete, Real Madrid nemal žiadne naliehavé požiadavky. Chcel však vedieť, či môže s Mbappém počítať pri plánovaní budúcej sezóny.

Na základe dohody dosiahnutej medzi oboma stranami v máji 2022 boli rokovania pomerne jednoduché, hoci sa vyskytli určité sporné body, najmä v časti týkajúcej sa obrazových práv. Realu Madrid sa podarilo tieto podmienky znížiť, a to na základe Florentinových pokynov, podľa ktorých bolo dôležitou podmienkou uzavretia dohody to, aby plat hráča príliš neovplyvnil tabuľkové platy. Prezident aj generálny riaditeľ vedia, že táto otázka môže vyvolať spory v šatni s ostatnými hráčmi a nechcú meniť ekosystém a výbornú atmosféru, ktorá medzi všetkými hráčmi panuje. Preto povedali Fayze Lamari, hráčovej matke, a jeho právničke Delphine Verheyden, že Kylianova ročná mzda by mala byť v súlade s klubovou stupnicou.

Po úprave niektorých pojmov príde francúzsky útočník ako najlepšie platený hráč v tíme, v súlade so svojím neoficiálnym statusom najlepšieho hráča na svete, ale s platom, ktorý nie je príliš vzdialený od najlepšie platených hráčov v tíme, ktorými sú Kroos, Modrić a Alaba. Zdroje blízke rokovaniam naznačujú rozmedzie 15 až 20 miliónov netto ročne plus bonus za góly počas piatich rokov trvania zmluvy, čo je v súlade so zmluvou, ktorú Madrid v poslednom čase zvyčajne ponúka svojim hráčom, ale táto informácia nebola potvrdená. V dohode, ktorú obe strany dosiahli v roku 2022 a ktorá čakala len na hráčov podpis, bol jeho plat v priemere 26 miliónov netto. V posledných dvoch sezónach v PSG dostal Mbappé po predĺžení zmluvy 32 miliónov netto (72 brutto).

Treba pripomenúť, že v poslednom augustovom týždni 2021, keď Mbappému zostávala ešte jedna sezóna zmluvy, Real Madrid ponúkol PSG prvú ponuku vo výške 160 miliónov a o niekoľko dní neskôr aj druhú vo výške 180 miliónov, ale parížsky klub ani nereagoval, čo znamenalo, že oba subjekty prerušili vzťahy. V tvrdej dohode medzi Mbappém a Realom Madrid na rok 2022 bola dohodnutá prestupová čiastka 130 miliónov, ktorá bola aj mierne znížená. Po proporcionálnom odpočítaní sumy podpisového bonusu by tak plat francúzskej hviezdy nedosiahol 50 miliónov netto. Táto suma predstavuje polovicu toho, čo dostával v PSG v tejto sezóne: 212 miliónov eur brutto, pričom sa pripočíta plat (72), bonus za predĺženie zmluvy (60) a bonus za vernosť (80).

Mbappého okolie nakoniec súhlasilo s týmto znížením finančných podmienok, pretože si uvedomilo, že je to jediný spôsob, ako splniť útočníkov sen hrať za Real Madrid. A samotný hráč bol odhodlaný dať tentoraz prednosť športovému aspektu pred platovou časťou. Zohľadnili však aj nedávny fenomén Jude Bellinghama a nárast jeho hodnoty za osem mesiacov, ktoré strávil v drese Realu Madrid. Čím väčšia prestíž a imidž, tým viac sponzorských zmlúv. Ak je Kylian už teraz považovaný za najlepšieho futbalistu na svete, potom úspech s Realom Madrid a zisk titulov, ktoré mu vo veku 25 rokov stále unikajú na klubovej (Liga majstrov) a individuálnej (Zlatá lopta) úrovni, spôsobí, že jeho hodnota prudko stúpne.

Dobrý vzťah medzi Florentinom Pérezom a hráčom bol tiež dôležitý pre to, aby sa dohoda uskutočnila po toľkých nepokojoch v minulosti. Tento vzťah má korene v telefonickom rozhovore, ktorý obaja absolvovali počas víkendu 21. a 22. mája 2022, keď hráč osobne zavolal prezidentovi, aby mu oznámil, že s klubom nepodpíše zmluvu, pretože sa rozhodol predĺžiť kontrakt s PSG, a hneď potom sa ospravedlnil za svoje správanie.

Po prekonaní počiatočného hnevu a sklamania začal manažér spolu so svojou pravou rukou Josém Ángelom Sánchezom od toho dňa vymýšľať stratégiu, ktorá mala vyvrcholiť tým, že sa Kylian Mbappé stane súčasťou veľkolepého tímu zloženého z najlepších mladých hráčov svetového futbalu. Nie je prekvapením, že tento plán vyvrcholil v plnej paráde prezentáciou na úplne novom Bernabéu. Tá naberá črty neoficiálneho otváracieho ceremoniálu prestavaného štadióna, ktorý sa uskutoční 1. júla podľa plánu. Podľa denníka Marca už na podujatí pracujú v kanceláriách Valdebebas.

 

zdroj: marca.com
foto: twitter

Diskusia

5 komentáre
2024-02-19 09:14:36
Nič nové 🫵
2024-02-19 09:41:05
Paráda, k nám by nepasoval, a snad nás Real vybičuje ke zlepšení.... Laliga upadá a to ji může opět nakopnout!!!