Ako informoval Ferran Martínez z katalánskeho denníka Mundo Deportivo, Barcelona mení svoju stratégiu v súvislosti s vývojom mladých hráčov. Očakáva sa, že klub sa teraz bude častejšie spoliehať na hráčov na hosťovaní, ako to bolo v prípade Fermína Lópeza.

20-ročný hráč skvele využil svoje pôsobenie v Linares, kam prestúpil v sezóne 2022/2023, keď si nenašiel miesto v rezerve Blaugranas. Fermín exceloval a v 40 zápasoch strelil 12 gólov. Predvádzal dostatočne dobré výkony na to, aby dostal šancu v Barçe počas predsezónnej prípravy a podarilo sa mu prebojovať do prvého tímu. Stredopoliar síce nestrávi na ihrisku mimoriadne veľa času (1106 minút), ale nastúpil na 28 zápasov a je súčasťou rotácie Barcelony, pričom si našiel cestu aj do španielskej mládežníckej reprezentácie. To je veľmi veľký skok, ak vezmeme do úvahy, že rok predtým hral na úrovni tretej ligy.

Podľa Martíneza viedol prípad Fermína k prehodnoteniu niektorých otázok v športovom riaditeľstve Barcelony. Decov príchod viedol aj k jemným zmenám, pokiaľ ide o plánovanie rozvoja mladých hráčov. Klub sa teraz viac spolieha na odchod odchovancov na hosťovanie, aby dokázali, že sa môžu presadiť v prvom tíme Blaugranas. Doteraz mali tendenciu zostať v Katalánsku a aj samotní hráči si boli vedomí, že po odchode sa budú ťažko vracať. Zotrvanie v Barcelone, najmä príliš dlhé čakanie na šancu, však často znamená zastavenie ich rozvoja. A nie každý hráč môže okamžite napredovať v štýle Lamineho Yamala alebo Paua Cubarsího. Niektorí potrebujú viac času.

Podľa týchto informácií Barcelona tiež verí, že takýto odchod môže hráčovi dobre poslúžiť aj po mentálnej stránke. Umožní mu spoznať iný typ hry a futbalovú realitu, ktorá je úplne odlišná od tej v Barcelone, kde majú mladí futbalisti k dispozícii všetok luxus a zázemie. V inom prostredí sa môžu zocelovať.

Podľa Martíneza má Barcelona v úmysle udržať si kontrolu nad hráčmi minimálne do veku 22 rokov. Všetko závisí od konkrétneho prípadu, ale predpokladá sa, že po skončení obdobia v juvenile budú mať tri roky na to, aby ukázali, že dokážu preskočiť do prvého tímu. To im poskytne čas na získanie skúseností na vyššej úrovni. Na druhej strane, ak sa ukáže, že hráči nedosiahli úroveň Blaugranas, môžu byť predaní, čo bude prínosom pre klubový rozpočet, keďže počas takéhoto hosťovania budú mať možnosť zvýšiť svoju hodnotu.

zdroj: mundodeportivo.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

1 komentár
kluc Premium
2024-02-27 14:37:48
Ved tak to aj bolo, ti co sa nepresadili vonku tak na to nemali...