Xavi dosiahol dva ciele, ktoré si predsavzal, keď postavil Christensena na pozíciu defenzívneho záložníka. Zosúladil defenzívnu formáciu a keďže Dán vykonáva väčšinu defenzívnej práce, İlkay Gündoğan a Frenkie de Jong majú väčšiu voľnosť pri tvorbe hry. Juan Jiménez z madridského denníka AS opisuje novú úlohu bývalého hráča Chelsea v Barcelone.

Plán so zmenou pozície Andreasa Christensena funguje. Súperi sa už tak ľahko nepresúvajú v prechodovej fáze z obrany do útoku. Christensenova prítomnosť na ihrisku v úlohe pivota prečistila hru a mužstvo sa zdá byť stabilizovanejšie. Dán je fyzicky silný a vyhráva súboje vo vzduchu (v poslednom zápase až štyri, čo je spolu s Cubarsim najviac v tíme). V hre s loptou sa snaží čo najmenej zapájať do hry a nekaziť prihrávky.

V zápase proti Getafe mal 95,1% presných prihrávok, pričom s loptou mal len 46 kontaktov. To je na stredného záložníka pomerne nízke číslo. V tom je to tajomstvo, Christensen sa nepodieľa na tvorbe, má za úlohu zastavovať útoky súpera a za ním sú ešte strední obrancovia. Pre porovnanie, Frenkie de Jong mal 94 kontaktov s loptou a presnosť prihrávok 91,9 %. To bol ďalší z Xaviho cieľov, zvýšiť úroveň hry De Jonga, ktorý je prirodzene najčastejšie na lopte. Začína hru a všetky akcie idú cez neho, pričom za ním stojí ochranná inštancia v podobe Andreasa Christensena.

Presun Dána na pozíciu defenzívneho stredopoliara umožnil aj İlkayovi Gündoğanovi zmeniť svoju pozíciu. Nemec teraz môže hrať vyššie v poli, čo mu umožní využiť jeho dve silné stránky: finálnu prihrávku a schopnosť strieľať góly. Gündoğan je hráč, ktorý dokáže robiť dobré čísla, čo už dokázal počas pôsobenia vo farbách Manchestru City pod vedením Pepa Guardiolu.

V histórii Barcelony je veľa prípadov, keď malé taktické zmeny viedli k lepšej hre a priniesli tituly. Johan Cruyff v sezóne 1993/94 obetoval Laudrupa, aby mohli hrať Koeman, Stoičkov a Romario ako zahraniční hráči (v tom čase mohli byť na ihrisku traja zahraniční hráči). Van Gaal tiež potreboval urobiť zmeny, aby vyhral ligu v rokoch 1998 a 1999. Pod vedením Franka Rijkaarda príchod Edgara Davidsa zmenil hru tímu natoľko, že Barca sa dostala z dna tabuľky a sezónu ukončila na druhom mieste. Luis Enrique urobil z Ivana Rakitića hráča základnej jedenástky, sezóna 14/15 sa potom pre klub skončila triumfom. V ére Ernesta Valverdeho znamenal odchod Neymara, že sa hralo na dvoch pivotov: Rakitić a Busquets. V rozostavení 4-4-2, s Andrésom Iniestom hrajúcim bližšie k ľavej strane, Barcelona vyhrala ligu aj pohár. V novšej histórii Xavi vynechal jedno krídlo v prospech ďalšieho stredného záložníka, čo umožnilo Barçe vyhrať ligu v minulej sezóne.

zdroj: as.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

4 komentáre
2024-02-28 19:56:52
Trocha kolíše jeho technika s loptou, neraz v lahkej situácii strati loptu. Ale inak defenzíve to asi pomohlo.
2024-02-28 21:21:21
Písal som to už pred pár mesiacmi keď sa začalo riešiť že Romeu je slabý ako čaj. Ze treba skúsiť Christensena. Škoda ze to Xavi skúsil az teraz. A nevravím ze to bude TOP takto aj naďalej, ale je to omnoho rozumnejšia alternatíva ako Romeu.