Xavi Hernández odpovedal na otázky novinárov počas tlačovej konferencie pred zápasom s Athletic Club. 

[Xavi Lemus, TV3] Myslíte si, že po veľmi dobrom zápase proti Getafe má tím, ktorý ide na San Mamés, príležitosť ukázať, že to konečne "klaplo", ako ste vy aj fanúšikovia očakávali pred poslednou časťou sezóny?

"Určite áno. Myslím si, že je to ideálne miesto na to, aby sme odohrali dobrý zápas, ukázali intenzitu, vyrovnali sa ich intenzite, ich viere. Myslím si, že sú tímom s dušou a my sa im budeme chcieť v týchto hodnotách vyrovnať. Budeme sa snažiť odohrať našu najlepšiu hru. S Getafe sme našli svoju hru, pochopili sme, že musíme útočiť do otvorených priestorov. Zajtra určite, ako to tímy Ernesta vždy robia, budú pressovať, najmä na ich ihrisku a za obrannou líniou môže byť veľa priestoru. Je to zápas, ktorý bude určite trochu podobný tomu, s ktorým sme sa stretli pred týždňom proti Getafe. Z tohto dôvodu je to pre nás chvíľa, aby sme opäť našli svoju hru, aby sme konečne našli tú kontinuitu, ktorá nám v priebehu sezóny chýbala, a aby sme odohrali veľmi dobrý zápas. Je to skvelá príležitosť získať tri body."

[Santi Ovalle, Cadena SER] Na začiatku týždňa sa hovorilo, že by ste mohli zmeniť názor a dokonca aj Deco povedal, že si necháva otvorené dvere. Chcel som sa opýtať, či sa niečo zmenilo v súvislosti s tým, čo ste oznámili?

"Nie, nie. Pre dnešok sa nič nezmenilo. Neexistuje žiadna téma. Idem krok za krokom a sústredím sa na zajtrajší zápas proti Athletic Club a na nič iné. Pre dnešok sa nič nezmenilo."

[Guillem Borràs, Iniestazo] Od vášho rozhodnutia urobil tím z hľadiska hry krok vpred. Myslíte si, že mužstvo odvtedy urobilo pokrok aj na mentálnej úrovni, ktorý je viditeľnejší ako futbalová vec a ktorý ste sami očakávali?

"Áno, vidím to na mužstve dobre. Vidím ich zodpovednejšie, súťaživejšie, hrajú s väčším nasadením, dynamickejšie, s loptou aj bez nej. No myslím si, že teraz máme veľmi dobrý moment. Musíte to však ukázať zápas po zápase, krok za krokom. Zajtra nás čaká ďalšia dôležitá skúška ohňom, pretože je to veľmi náročný výjazd. Teraz môžeme vidieť, ako vyzerá Athletic. No, ale myslím si, že mužstvo dosiahlo bod, v ktorom môže ukázať, že zajtra na San Mamés môže vyhrať."

[Marta Mauricio, Barça Studios] Zápasy proti Athletic sú vždy veľmi komplikované. Oba tímy sa nachádzajú v dobrom momente. Ako máte naplánovaný tento zápas?

"Analyzovali sme náš posledný zápas proti nim, keď nás vyradili z pohára. Myslím si, že sú najintenzívnejším a najfyzickejším tímom v lige, s veľkou zodpovednosťou. Po tom, čo sa dostali do finále pohára, majú skvelý moment, hrajú na svojom štadióne, v tejto sezóne prehrali myslím len jeden zápas, proti Realu Madrid, a to na začiatku sezóny. Bude to ťažké, bude to komplikovaný zápas, ale počas týždňa sme sa dobre pripravili. Vieme, čo nás čaká. Je to pre nás veľká šanca získať tri body na ťažkom teréne, ale myslím si, že urobíme veľký krok k víťazstvu."

[Laia Col, RAC1] Myslíte si, že postup do finále Kráľovského pohára o týždeň bude pre Athletic v tomto zápase plusom alebo mínusom? Budú unavení po námahe, ale aj v eufórii, že to dosiahli. A čo si myslíte o absencii Nica Williamsa?

"Myslím si, že ich môžu ovplyvniť obe veci. V prvom rade budú určite unavení po štvrtkovom zápase. Mali sme celý týždeň bez zápasu. A po druhé sebavedomie, teraz sú v nebi. Môžu byť hrdí na to, akú sezónu hrajú, ako súťažia. Sú vo finále pohára, veľa vecí robia veľmi dobre a sú veľmi ťažkým súperom. Majú aj niekoľko absencií. Nebude tam Vivian, Yuri ani Nico Williams, čo je veľká strata. Myslím si, že Ernesto odvádza veľmi dobrú prácu. Majú intenzitu, vysoký pressing, pressing po strate lopty. A myslím si, že sú na svojom ihrisku veľmi silní."

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Môže mať hra v takejto intenzite vplyv na Athletic, keď majú zápasy každé tri dni? Máte radšej, keď má tím zápasy uprostred týždňa, aby sa udržal v hre, alebo keď má celý týždeň voľno na prípravu?

Dávam prednosť tomu, aby mali viac času na prípravu. Myslím si, že sme mali dosť času na prípravu všetkých aspektov hry, obrany aj útoku. Keď hráte stále každé tri dni, prakticky nemáte čas na fyzický tréning, pretože musíte odpočívať a regenerovať. A z tohto dôvodu je intenzita, o ktorej hovoríte... Dúfajme, že by ich to mohlo ovplyvniť, ale Athletic má schopnosť sa s tým vyrovnať, pretože je to veľmi dobrý tím."

[German García, Radio Nacional] Myslíte si, že Athletic je v súčasnosti jedným z najlepších tímov, a to nielen v Španielsku? Môže absencia Nica Williamsa znamenať, že nemôžu hrať tak, ako doteraz?

"No, nevidel som všetky tímy, pretože nie všetko sa ku mne dostane. Ale zo španielskej ligy vám môžem povedať, že sú najintenzívnejším tímom. Nedávno vyhrali 3:0 a pokračovali v aktivite aj v 90. minúte. Myslím si, že na svojom štadióne zdvojujú svoju osobnosť, svoju dušu. Sú húževnatým tímom a okrem toho hrajú veľmi dobrý futbal. Buďme úprimní, predovšetkým vyniká ich intenzita, rytmus v súťaži, čo považujem za výnimočné. Je to zásluha ich trénera. Ernesto Valverdo je pre mňa mimoriadne skvelý tréner, ukázal to v Barçe, teraz je s Athletic vo finále pohára. Veľmi húževnatý tím, ostrý. Ak sa nemýlim, podľa štatistík, ktoré mám, sú najfyzickejším tímom v lige. Nabehané kilometre, intenzita, šprinty, všetko. Z tohto dôvodu nás zajtra čaká zápas najvyššej náročnosti."

[Victor Navarro, COPE] Iñigo Martínez nemohol hrať v januári a teraz sa opäť vracia domov. Objaví sa v základe? Ako ho vidíte v posledných dňoch?

"Vidím ho pokojného. Aby som uviedol aj príklad, vrátil sa domov do San Sebastiánu [proti Realu Sociedad; pozn. red.] a hral. Vtedy odohral veľmi dobrý zápas. Nemyslím si, že mu chýba mentalita alebo kvalita. Je pripravený, je to profesionál, vie to veľmi dobre. Takýto zápas mu môže dodať dodatočnú motiváciu."

[Alejandro Segura, Radio MARCA] Tím doteraz neprehral na výjazde. Myslíte si, že sa mužstvo v tejto sezóne cíti lepšie ako hosťujúci tím?

"Nedávno sme sa rozprávali práve o Montjuïc. Určite to ovplyvňuje tím na emocionálnej úrovni. Necítime sa tak dobre ako na Camp Nou, ale boli zápasy, v ktorých sme stratili body, ktoré sme mali vyhrať. Vonku hráme veľmi dobre, tiež poukazujem na to, že sme remizovali v zápasoch, ktoré sme mali vyhrať. Aj napriek tomu sme stále neporazení, čo je dobré znamenie. Zajtra nás čaká veľmi komplikovaný výjazd. Jeden z najťažších súperov a štadiónov, ktorý nám zostáva do konca sezóny. Z tohto dôvodu je to pre tím veľmi náročný výlet."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Myslíte si, že tím prežíva najlepšie obdobie v sezóne od zápasu s Neapolom?

"Hmm... Neviem, ale áno, momentálne vyzeráme dobre. Hráme dobre, mužstvo dobre trénuje. Je tu menej napätia ako predtým. Odohrali sme dobré zápasy, čo sa týka hry, výsledkov, dojmov, ale zajtra to bude iný príbeh. Každý zápas tu je skúškou, o ktorej sme už mnohokrát hovorili. Treba to ukázať, zajtra je to pre mužstvo dôležitý test."

[Juli Claramunt, Jijantes] Marc Casadó nie je povolaný, a keď sa tak stane, tak aj tak nehrá. Čo by musel urobiť, aby sa dostal do zápasového rytmu a mohol dostávať minúty?

"Vždy sa pýtate, prečo niekto nehrá. Pretože máme konkurenciu. Je to súťaž. Máme Oriola Romeu, teraz sme testovali Christensena, ktorý si počína veľmi dobre a cíti sa tam dobre. Hrať v Barcelone znamená čeliť konkurencii a čo sa týka Marca, je to veľmi mladý futbalista, ktorý ešte môže získať minúty. Má čas na to, aby v Barçe uspel. Podľa môjho názoru má predpoklady na to, aby sa stal futbalistom prvého tímu, ale je ťažké získať minúty, pretože v Barcelone je veľká konkurencia."

[Alex Pintanel, Relevo] Ak by klub nenašiel trénera a požiadal by vás, aby ste o niekoľko mesiacov dodržali zmluvu, zvážili by ste to?

"Už som o tom hovoril. Pre dnešok sa nič nemení. Všetko je rovnaké."

[Toni Juanmarti, Sport] Máte hráčov, ktorí sú zodpovední za kontrolu lopty, ako Gündoğan, Pedri, Lewandowski, ale sú tu aj hráči, ktorí vedia dobre využívať voľný priestor, ako Raphinha, Ferran, Koundé. Myslíte si, že by Barça mala vylepšiť káder, aby sa viac zamerala na jeden alebo druhý typ hráčov?

"Myslím si, že smer, ktorým sa futbal v súčasnosti uberá, si vyžaduje, aby sme mali v mužstve všetky profily. Hráčov, ktorí sú fyzicky zdatnejší, technickejší, lepšie využívajú voľný priestor ako Raphinha. V momentoch nižšej a vyššej intenzity. Pripomína mi to časy, keď som bol sám futbalistom. Vtedy boli takýmito mužstvami Rayo Vallecano a Athletic Bilbao a nie oveľa viac tímov. V Európe to bolo iné. Teraz k vám príde Getafe a dá sa dopredu na 90 minút. Kvôli tomu musíte mať profil hráčov, ktorí chodia do pozícií, ktorí chránia loptu, ktorí sú silní vo vyhrávaní fyzických súbojov. Futbal sa v posledných rokoch veľmi zmenil, nemôžeme sa vzdialiť od našej DNA, ale musíte mať hráčov každého profilu, pretože sú zápasy, v ktorých sa veci neustále menia a musíte dominovať v každom aspekte hry. Musíte byť dobrí, pokiaľ ide o taktiku, pretože veľa zápasov rozhoduje rohový kop alebo to, že nemáte na svojom mieste krajného obrancu. Myslím si, že musíme mať všetky profily hráčov, ale bez toho, aby sme stratili svoju osobnosť."

[Gabriel Sans, Mundo Deportivo] Povedali ste, že sa treba postarať o Vitora Roqueho... Chcel by som sa opýtať, prečo nemá pravidelnosť, prečo nehrá od začiatku, prečo neodohrá toľko minút, koľko sa od neho očakáva?

"Vitor sa vracal po zranení, potreboval sa dostať do rytmu, prispôsobiť sa nášmu systému... U nás Robert Lewandowski zvyčajne hrá na deviatke, takže na svojej prirodzenej pozícii hral zriedkavo, veľmi málo. Veľmi dobre sa adaptuje na pozíciu krídelníka, ktorý nastupuje v strede. Je mladý, má konkurenciu... Niekedy hral od začiatku, niekedy prišiel z lavičky a urobil rozdiel... Je to otázka času. Môže nám veľa dať a už nám aj niečo dáva."

[Joan Domenech, El Periódico] Akú zbraň musí Barça použiť v zápase proti Athletic? Techniku? Behanie? Výhodu v rozostavení?

"Záleží na tom... Vyhráme, pokiaľ ide o fyzickú stránku s hráčmi ako Araujo, Koundé, Cancelo, Christensen.... Ale to samozrejme nie je naša identita. Našou identitou je hrať s loptou, hľadať početnú výhodu, útočiť do priestoru, čo sme pochopili v zápase proti Getafe... Myslím si, že Ernesto používa podobný systém, ako práve Bordalas. Nemôžem poskytnúť žiadne ďalšie indície."

[Carles Ruiperez, La Vanguardia] V minulej sezóne ste v zápase proti Athletic pauzoval kvôli nadbytku žltých kariet... Teraz máte štyri... Premýšľali ste o tom, ako to kontrolovať? Myslíte si, že je to moment, keď môžete dostať piatu kartu, pretože hráte ďalší zápas doma? Ako to zvládnete?

"Teraz sa snažím nezískať piatu (smiech). No, je to môj pohľad na futbal, plný vášne... Nepoviete, že nie som angažovaný... Tie štyri žlté... (smiech). Jedna v pohári, jedna červená proti Getafe... (smiech). Je to intenzita a o tom bude zajtrajší zápas. Chcem odovzdať aj svoju vášeň a intenzitu a niekedy sa mýlim, som človek."

[El Correo] Ako futbalista si mnohokrát vyhral Kráľovský pohár vo finále proti Athletic... Myslíte si, že sa im tento rok podarí prelomiť tieto suchoty?

"Mallorca je tiež silná. Myslím si, že to bude veľké finále. Mallorca má rovnaké šance ako Athletic, je to veľká príležitosť na titul pre oba tímy. Podľa mňa je to 50 na 50. "

[Nacho Jimenez, Mas Que Pelotas] Robert Lewandowski bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu mesiaca február v LaLige. Ako hodnotíte jeho mesiac? Je jedným z futbalistov, ktorí po vašom rozhodnutí urobili krok vpred?

"Áno, áno... Robert a všetci. Nemám tímu čo vytknúť. Práve naopak: myslím si, že sme sa stali ešte jednotnejšími. Tím urobil krok vpred a Robert tiež. Hráme intenzívnejšie s loptou aj bez nej. Robert opäť urobil veľa rozdielov v prospech tímu."

[eNoticias] Čo treba zlepšiť a čo zopakovať z predchádzajúceho zápasu proti Athletic v Kráľovskom pohári?

"Myslím si, že musíme pochopiť, že Athletic tlačí na každú loptu. Takže musíme hrať viac vertikálne ako zvyčajne, útočiť do priestorov, čo sa nám potom... podarilo. Zápas sme mali vo vlastných rukách, ale nechali sme si ho vziať... Musíme byť efektívnejší a vyrovnať sa ich intenzite. Myslím si, že sme vtedy odohrali dobrý zápas a oni tiež. Zajtra musíme byť v porovnaní s pohárovým zápasom ešte dominantnejší."

[David Amaya, El 10 del Barca] Chcel by som sa spýtať na Joãa Felixa. Na začiatku sezóny hral častejšie od začiatku... Zmenilo sa niečo v úlohe Joãa Felixa?

"Nie... Teraz sa vracal po zranení. Dobre riadime jeho pracovnú záťaž a minutáž. V poslednom čase bol opäť dôležitý, tak ako počas celej sezóny. Dodáva nám dynamiku, hĺbku, góly, asistuje... Myslím si, že mu táto pozícia krídelníka, ktorý prichádza do stredu a necháva krídlo krajnému obrancovi, vyhovuje. S Joãom som spokojný."

[Cristina Navarro, Marca] Ferran Torres nie je v nominácii. Ako sa cíti?

"Už sa takmer zotavil. Na zajtrajší zápas by bolo ešte príliš skoro, bolo by to príliš veľké riziko, pretože do konca sezóny zostáva ešte veľa zápasov. Predbežne bude s tímom na budúci týždeň."

[TVE] V štyroch z nasledujúcich piatich zápasov vonku hráte proti tímom, ktoré sa nachádzajú vysoko v tabuľke. S akými pocitmi pristupuje tím k tomuto obdobiu?

"Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že sa nachádzame v oveľa lepšej chvíli ako pred niekoľkými zápasmi. Máme dobrý pocit a myslím si, že toto je moment pravdy. Bojujeme proti priamemu súperovi. Je to rozhodujúca fáza sezóny a myslím si, že sme v dobrej chvíli. Musí sa to ukázať, ale pocit je pozitívny."

[Angel Álvarez, Culemania] Ako hodnotíš Pedriho z hľadiska futbalu a fyzickej stránky?

"Dobre. Pedri, podobne ako väčšina stredopoliarov, musí byť v tejto rozhodujúcej fáze sezóny veľmi dôležitý. Aj keď sme už urobili krok vpred, treba urobiť ďalší krok. Musíte byť veľmi zodpovedný a hrať na vysokej úrovni. Čakajú nás kľúčové zápasy. Pedriho minutáž a záťaž sme zvládli dobre a teraz sa cíti veľmi dobre."

[Diari del Barcelona] Andrés Iniesta odohral zápas číslo 1000 vo svojej kariére. Ako hodnotíte jeho etapu v Barcelone a roky, ktoré ste spolu strávili?

"Čo môžete povedať o Andrésovi... V prvom rade je to priateľ. Sme v kontakte a on vie, že ho mám veľmi rád a že mu želám všetko najlepšie. Pre mňa je to hráč s najväčším talentom, aký som v španielskom futbale videl. Je to mimoriadny talent. V živote som nevidel futbalistu s takým talentom, aspoň nie v Španielsku. Chcem mu zablahoželať. Tisíc zápasov je veľa... Bude ťažké to zopakovať. Pre mňa je to jeden z najlepších futbalistov v histórii futbalu."

zdroj: yt
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.