Vo svete futbalu sa v posledných rokoch výrazne zvýšil počet zranení a v Katalánsku to nie je inak. Barcelona patrí v tejto sezóne medzi najviac postihnuté kluby, keď pre zranenia prišla o 23 hráčov a vidieť Barcelonu v najlepšej zostave je veľmi zriedkavé.
Netreba dodávať, že v kanceláriách Barcelony panujú jasné obavy z tejto témy, najmä po tom, čo sa v priebehu siedmich dní zranili Pedri, Frenkie de Jong a Raphinha. Športové oddelenie aj vedenie klubu teda hľadajú dôvody.
Identifikovali sa dva dôvody
Ako odhalil katalánsky denník Sport, vedenie Barcelony je čoraz viac znepokojené počtom zranení v tíme. Okrem toho zúžilo okruh príčin zlej kondície hráčov v tejto sezóne. Prvou a najpodstatnejšou je nabitý kalendár, čo nikoho neprekvapuje. Vedenie vidí kalendár tímu ako veľmi preplnený a za hranicou ľudských možností. Po vyčerpávajúcich týždňoch na klubovej úrovni smeruje veľká časť barcelonských hráčov do svojich národných tímov a takmer vôbec si neodpočinie.
Netreba pripomínať, že takéto pracovné zaťaženie je pre telo nešetrné a prejavuje sa pravidelnými zraneniami. S novým formátom Ligy majstrov v budúcej sezóne a zvýšeným počtom kvalifikačných zápasov na medzinárodnej úrovni bude program len intenzívnejší.
Druhým dôvodom, ktorý uviedlo vedenie, je úzky káder. Neustále sa opakujúce zranenia spôsobujú, že tréner má na výber menej možností a nemá priestor na rotáciu, čo vytvára veľký tlak na hráčov na ihrisku, aby podávali výkony počas 90 minút. Ide o bežný jav, pretože hráči v tejto sezóne už niekoľkokrát dobrovoľne požiadali o striedanie v zápase, čo je jasným znakom preťaženia.
Potreba tvrdého tréningu
Riešenie vidí vedenie v tréningoch mužstva. Barcelone sa často vysmievali za pomerne nízku intenzitu tréningov, čo by mohlo mať priamy vplyv na pravidelné zranenia. Vedenie klubu sa teraz domnieva, že hráči musia trénovať intenzívnejšie, aby mali nielen lepšiu kondíciu, ale aj lepšiu odolnosť voči zraneniam. V skutočnosti je to dôvod, prečo sa Barcelona v lete radšej rozhodla pre nemeckého trénera, ktorý by nahradil Xaviho. Julian Nagelsmann, Hansi Flick, Jurgen Klopp a Thomas Tuchel sú niektoré z nemeckých mien spájaných s príchodom do Katalánska a uvidíme, ktorý z týchto štyroch sa dostane do ďalšieho užšieho výberu klubu.
zdroj: sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com
Diskusia