Xavi Hernández vystúpil na tlačovej konferencii po víťazstve Barcelony 2:0 nad Realom Sociedad, na ktorej odpovedal na otázky novinárov.

[Adria Albets, Cadena SER] V troch z posledných štyroch zápasov ste striedali Roberta Lewandowskeho, čo predtým nebolo zvykom. Neviem, či je to futbalová záležitosť, alebo zdravotná. Pozeráte sa na to, že futbalista sa po striedaní môže cítiť trochu horšie, ako to bolo dnes v prípade Lewandowskeho?

"Áno, už som vám povedal, že futbalistov chápem. Aj ja som bol nervózny, keď ma stiahli z ihriska, ale my tréneri myslíme na celý tím. V tom momente som si myslel, že nám chýba trochu intenzity vo vysokom pressingu a z toho dôvodu som pustil do hry Ferrana, Fermína, Sergiho, tiež som predtým zmenil štýl hry, pretože nám chýbala tá fyzická sila, aby sme Real Sociedad dobre pressovali. Je to taktická záležitosť, pre dobro tímu a nie je to nič osobné. Nikdy to nerobím. Myslím len na dobro tímu."

[Helena Condis, COPE] Vitora Roqueho sme na rozcvičke nevideli. Ferrana ste použili ako deviatku. Jeho agent Andre Cury, že jeho zverenec buď zostane v Barçe, alebo odíde na definitívny transfer, neuvažuje o hosťovaní. Čo si o tom myslíte?

"Ako som povedal, takéto rozhodnutia sa budú robiť na konci sezóny, v našom prostredí. Nemusím nič hovoriť ani reagovať na predstaviteľov hráčov. Môžem vám povedať, že o Vitorovi boli pochybnosti až do konca, bol na zozname, ale trápili ho bolesti v členku. Bol povolaný, ale práve sa zotavoval zo zranenia, takže sa nerozcvičil.

[Lluis Regás, Culemanía] Neboli ste prekvapený, že dnes fanúšikovia na tribúne Grada d'Animació [tribúna skalných priaznivcov; pozn. red.] vykrikovali heslá proti prezidentovi Laportovi, a ty patríš k tým, ktorých fanúšikovia najviac podporujú?

"Budem úprimný, nepočul som to, ale dobre, na fanúšikov sa nemôžeme sťažovať. Zjavne to pre nás nie je dobrá sezóna a fanúšikovia majú slobodu vyjadriť svoj názor. Po tom, čo som povedal, si myslím, že verejnosť bola opäť na strane tímu, na strane hráčov a dúfam, že bude aj na strane prezidenta a trénera, ale čo už. V konečnom dôsledku je našou úlohou vytvoriť im dôvody na radosť. V tejto sezóne sa nám to nepodarilo a chápeme to."

[Ricard Torquemada, Catalunya Radio] Čo sa vám dnes na tíme najviac páčilo?

"Veľa vecí. Boli sme agresívni vo vysokom pressingu. Veľmi dobre sme sa prispôsobili. V útoku sme si počínali celkom dobre pri získavaní lopty. Musíme však lepšie napádať voľný priestor. Najlepšie to robili Gündoğan a Raphinha. Vytvorili sme si veľa príležitostí a celkovo som spokojný."

[Marta Ramon, RAC1] Chcela by som sa zamerať na Lamine Yamala, ktorý už vo veku 16 rokov robí rozdiel. Čo musí Lamine ešte zlepšiť?

"Sú tam ťažkosti na taktickej úrovni, nerobí to dokonale, ale má len 16 rokov. Pokiaľ ide o individuálne zručnosti, je to 'vyvolený'. To, čo ho odlišuje, je, aký je futbalista už v takom mladom veku a čím sa môže stať. Jeho rozvoj v tomto roku bol neuveriteľný. Stal sa silnejším, rýchlejším. Je to futbalista pre súčasnosť a budúcnosť."

[Onda Cero] Toto bolo najťažšie stretnutie v kalendári. Myslíte si, že druhé miesto by vám už nemalo uniknúť?

"Áno. Musíme sa pripraviť na zápas s Almeríou. Najdôležitejšie pre dnešok je, že máme všetko vo svojich rukách, aby sme zostali na druhom mieste, a to je veľmi dôležité pre klub, pre nás a dohrať sezónu na druhom mieste je naozaj dôležité."

[Alejandro Segura, Radio Marca] Ronald Araujo dnes nehral. Bolo to športové rozhodnutie alebo kvôli zraneniu? A ak zranenie, bude pripravený hrať proti Almeríi?

"Cítil drobné nepríjemné pocity, ale nie je to nič vážne a radšej sme ho šetrili. V priebehu siedmich dní nás čakajú tri zápasy a potrebujeme hráčov, ktorí budú pripravení hrať na 200%."

[Jordi Blanco, ESPN] Povedali ste, že Vitor Roque nehral pre zranenie, ale to je 5 zápasov, v ktorých ste ho nevyužili ani na jednu minútu na ihrisku. Prišiel v januári a vtedy sa zvyčajne robia prestupy, aby sa zmenila dynamika v tíme. Podobným spôsobom kedysi prišiel do Barçy Edgar Davids. Aký je rozdiel medzi ním a Vitorom Roque?

"V Barcelone panuje rivalita. Ako tréner si uvedomujem, že sú tu hráči v lepšej forme a nič viac. Je to mladý chlapec, ktorý by sa mal zlepšovať a mal by konkurovať hráčom, ktorí sú veľmi dôležití. Taká je konkurencia, je na trénerovi, či sa rozhodne, že ho nepostaví, a to je všetko."

[Laia Cervello, The Athletic] Ako sa vám podarilo pristúpiť k dnešnému zápasu s plnou koncentráciou po poslednom zápase s Gironou?

"Museli sme reagovať. Po prehre s Gironou, ktorá bola bolestivá, tím ukázal charakter, prejavil ambície a túžbu získať späť druhé miesto v tabuľke. Z ekonomického hľadiska a zo športového hľadiska je dôležité, aby sme mohli hrať o titul [španielsky Superpohár]. S tímom som spokojný."

[Mari Carmen Torres, Marca] Gündoğan dnes zaznamenal asistenciu, ale proti Almeríi hrať nebude. Ako veľmi vás trápi, že v najbližšom zápase nebudete môcť počítať s Nemcom?

"Je to dosť citeľná strata. Gundo nám dáva nesmierne veľa. Asistencie, pokoj v hre. Budeme ho môcť nahradiť Fermínom, Pedrim, Sergim alebo Andreasom, teda hráčmi, ktorí nám dokážu dať to, čo Gündoğan doteraz."

[Marcelo Bechler, TNT Sports Brazil] Raphinha sa v tejto sezóne podieľal na 22 góloch. Zaslúži si zostať v tíme?

"Už som viackrát povedal, že sa rozhodneme na konci sezóny. Som spokojný s tým, ako pomáha tímu. Robí rozdiel. Je to veľmi dynamický futbalista a to sa mi páči."

 

zdroj: yt: as.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2024-05-14 09:25:39
Aha takze to ze ho striedal prvým Rat za sezonu na konci zapasu wow to je zahada
2024-05-14 11:02:47
lewu mal vystriedať už pred zápasom