Všetko nasvedčuje tomu, že toto sú posledné týždne Vitora Roqueho v Barcelone. Klub ho chce poslať na hosťovanie, ale on a jeho okolie uprednostňujú definitívny prestup, ak by muselo dôjsť k odchodu. Je to pomerne prekvapivá situácia, keďže ešte nedávno sám Xavi hovoril, že 19-ročný mladík z iného kontinentu potrebuje čas, aby sa prispôsobil barcelonskému štýlu hry. Pozrime sa, čo o Brazílčanovi, ktorý sa už päť zápasov nezodvihol z lavičky, v posledných mesiacoch povedali nielen Xavi, ale aj Deco, Joan Laporta a Rafa Yuste.

Xavi

"Som v každodennom kontakte s Decom, prezidentom a celou športovou oblasťou. Ak sa Roque pripojí, bude to pre náš tím veľmi dôležité a veľmi nám to pomôže. Uvidíme však, ako sa to vyvinie, pretože je ešte príliš skoro o tom hovoriť." (2. decembra 2023)

"Nemôžeme vyvíjať tlak na mladého hráča ako Vitor Roque, bolo by to ako vyvíjať tlak na Lamineho. Bude musieť ísť krok za krokom. Všetci hráči však musia vydať zo seba to najlepšie." (20. decembra 2023).

"Nechajte ho, nech sa sem dostane, nech sa prispôsobí, nech je sám... Je to veľký talent, nádej do budúcnosti... Myslím si, že je to veľmi dobrý prestup a môže nám dať veľa pozitívneho. Prináša nám nádej. Môže nám dať prácu, góly, obetavosť, využitie priestoru... Uvidíme, ako sa adaptuje. Nech sa adaptuje čo najrýchlejšie." (20. decembra 2023).

"Uvidíme, ako sa prispôsobí. Môže nám dať veľa, je hladný a chce uspieť v Európe. V druhej polovici sezóny môže byť pre nás dôležitý." (21. decembra 2023)

"Veľmi si zlepšil kondíciu, tvrdo na sebe pracoval, pretože bol dlho zranený. Potrebuje čas, aby sa prispôsobil, aby hral minúty, krok za krokom. Myslím si, že bude dôležitý. Gól mu dobre poslúžil na to, aby chytil sebavedomie, morálku a uvoľnenie. Treba však byť opatrný, pretože fyzicky potrebuje čas a minúty." (1. februára 2024)

"Je Vitor Roque pripravený hrať od začiatku stretnutia? Áno, dúfame, že už je. Zaobchádzali sme s ním opatrne, pretože je po dlhom zranení a musel ešte mesiac čakať po skončení sezóny v Brazílii. Máme pre neho špeciálny plán, aby bol v ideálnych podmienkach a vydržal tých 90 minút. Počas Superpohára pocítil aj malé nepríjemné pocity v štvorhlavom svale... Teraz dúfame, že sa rozohrá, tento gól mu urobí dobre." (1. februára 2024)

"Mám z Vitora veľkú radosť. Mal veľa príležitostí, ale dnes sa mu to konečne podarilo. Je to futbalista, ktorý sa snaží, pracuje... Často som to hovoril, ale dá nám veľa. Vitorov gól je veľkým pozitívom." (1. februára)

"Často je to o konkurencii. Súperí s Lewandowskim, so všetkými útočníkmi.... Nie je to jednoduché. Mal minúty, mal šance a myslím si, že nám už dokázal veľmi pomôcť a ešte pomôže. Bude hrať rovnako dobre ako ktokoľvek iný." (7. marca)

"Dnes odohral 30 minút, to je dobrý výsledok. Chlapec, ktorý prišiel zvonku, musí sa aklimatizovať, ešte nepozná náš futbal, ale pomáha nám. Dnes odohral veľmi dobré minúty. Myslím si, že bol skvelý v súbojoch jeden na jedného, pri napádaní priestoru, získavaní pozícií, čo nám chýbalo. Bol veľmi dobrý, ako som povedal, skvelý. A krok za krokom sa dostáva do tímu." (9. marca 2024).

Deco

"Všetci chceme, aby prišiel čo najskôr. [...] Je to chlapec, ktorý vie strieľať góly. A to je veľmi ťažké nájsť. Všetky kluby hľadajú góly. Je mladý a má pohyb dôležitého útočníka. Veľa si hľadá priestor, presuje, veľmi dobre sa pohybuje za strednými obrancami, v poli... má dobré predpoklady na to, aby sa stal veľkým hráčom svetového futbalu." (14. novembra 2023)

Joan Laporta

"Jeho príchod sa predpokladá koncom decembra alebo začiatkom januára. Koncepcia je taká, aby sa pripojil čo najskôr. Deco nám vysvetlil, že je to futbalista, ktorý dokáže strieľať góly, a myslím si, že sa u nás bude cítiť veľmi dobre, pretože nám môže výrazne pomôcť. Máme virtuóznych, rodených strelcov ako Lewandowski a on bude doplnením tímu." (18. decembra 2023).

Rafa Yuste

"Vítame Vitora Roqueho. Viete, čo pre náš klub predstavujú Brasileños. Všetci majú úsmev na tvári a kvalitu. Vitor má to, čo nám na tomto svete veľmi chýba. Spýtal som sa Xaviho, ako by opísal Vitora Roqueho. Povedal: "Súťaživá šelma." Veľmi sa mi páčilo jeho nasadenie, včera bol na akcii pre penya. Vedel, prečo sme viac ako klub. Toto všetko sa nedeje náhodou. Je to vďaka tomuto športovému riaditeľstvu, najmä Decovi, povedali sme, že vie veľmi dobre vyjednávať a hľadať medzinárodné talenty. Decovi veľmi pekne ďakujem. Vítame Vitora." (5. januára 2024)

zdroj: fcbarca.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

6 komentáre
2024-05-14 20:54:52
Čas ukáže jak to dopadne. Možná zůstane.
2024-05-14 21:50:51
Z tohohle článku, resp. z vyjádření Xaviho a jeho partičky, je mi upřímně od žaludku zle. Jen to ukazuje ty prázdné líbivé řečičky, které tak strašně naše vedení umí. Je mi líto co se z tohohle klubu stalo, stále hledáme další a další dno.