Napriek tomu, že sezónu odohrali bez jedinej trofeje a rozpaky vyvolal aj zmätok okolo otázky, či Xavi zostáva, fanúšikovia Barcelony majú aspoň jeden dôvod na úsmev, a ten sa volá Lamine Yamal. Tento 16-ročný mladík bol podľa WhoScored najlepším futbalistom v Európe v kategórii do 19 rokov.

48 odohraných zápasov, 7 gólov, 9 asistencií. Štatistiky sú dobré, ale keď k nim pridáte fakt, že Lamine Yamal má 16 rokov, stanú sa priam šokujúcimi. Väčšina jeho rovesníkov v tejto fáze kariéry ešte hrá v mládežníckych tímoch, zatiaľ čo Lamine určuje silu ofenzívnej formácie Barçy. Samotné štatistiky neodrážajú, aký je pre klub dôležitý. Je to futbalista, ktorý robí rozdiel, vyhráva súboje 1v1, dokáže zlomiť nerozhodný stav zápasu, má to futbalové 'niečo navyše'.

Podľa portálu WhoScored, ktorý pomocou svojho algoritmu udeľuje každému futbalistovi hodnotenie po zápase, Lamine dosiahol v priebehu sezóny priemerné hodnotenie 7,09 na stupnici od 1 do 10, čo z neho robí najlepšie hodnoteného dorastenca v 5 najsilnejších európskych ligách.

Na druhej strane prišla so svojimi výpočtami o počte očakávaných asistencií webová stránka s futbalovými štatistikami DataMB. Lamine Yamal zaznamenal v ligovej sezóne 5,6 očakávaných asistencií, čo je najlepšie spomedzi hráčov v kategórii U19.

Napriek tomu, že o mladú hviezdu sa zaujíma mnoho zahraničných klubov, Barcelona rozhodne nemá v úmysle jeho predať. Lamine má na základe dohody s ním a jeho agentom Jorgem Mendesom zmluvu platnú do júna 2030.

zdroj: whoscored DataMB
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

2 komentáre
2024-05-18 10:27:11
Keby sme predali celé mužstvo....,tak Yamala a Cubarsiho nie.
2024-05-18 14:57:34
videl som videa o Doue-m zaujimavy hrac, mohli by sme skusit ho podpisat