Tréner Barcelony Xavi v sobotu čelil mnohým otázkam o svojej budúcnosti. Napriek tomu, že vedenie pred niekoľkými týždňami potvrdilo, že bude pokračovať aj v nasledujúcej sezóne, špekulácie o jeho možnom prepustení sa rozbehli naplno.

Posledné dni boli v Barcelone búrlivé a Xavi bol v centre všetkého diania. Jeho výroky pred stredajším zápasom proti Almeríi sa klubu nepozdávali, čo znovu vyvolalo špekulácie o jeho prepustení. Preto keď Xavi vybehol na ihrisko na sobotňajší tréning, bola to veľmi očakávaná udalosť a zmenil svoju zvyčajnú rutinu. Xavi zvyčajne prichádza na ihrisko ako prvý v sprievode svojho technického štábu a počas čakania na tím sa hrá s loptou alebo rozpráva so svojimi asistentmi.

Táto sobota však bola iná. Trénerský štáb prišiel ako zvyčajne, ale bez Xaviho na čele. Čakali na ihrisku dlhší čas, kým začali prichádzať hráči, a Xavi sa k nim pripojil ako posledný. Toto zdržanie bolo spôsobené stretnutím Xaviho s tímom. Chcel hráčov upokojiť uprostred špekulácií o svojej budúcnosti. Xavi zdôraznil svoje odhodlanie, entuziazmus a ambície do konca sezóny a do tej nasledujúcej.

Trenice v šatni?

Naznačuje to, že prišiel o dôveru šatne? Je to celkom možné. Barcelona nikdy nie je miestom pokoja. Nestabilita okolo budúcnosti prvého tímu vytvára živnú pôdu pre špekulácie a jedna z posledných špekulácií sa týkala Raphinhu a jeho údajného zlého prístupu počas aprílového zápasu proti Valencii.

Podľa zdrojov sa incident začal v 66. minúte, keď bol Raphinha vystriedaný. Brazílčan údajne opustil ihrisko viditeľne rozrušený, mal niekoľko poznámok a pri pozdrave dokonca urazil asistenta trénera Oscara Hernandeza. Raphinhova prvotná reakcia mala aj druhú fázu. Xavi, informovaný o Raphinhovom správaní, sa údajne rozhodol nezaradiť ho do ďalšieho zápasu. Teraz sa objavujú opačné správy, podľa ktorých síce Raphinha pri striedaní proti Valencii vyjadril frustráciu, ale neurážal Oscara Hernandeza ani žiadneho iného člena štábu.

Raphinha je navyše mimoriadne rozrušený, pretože je zvyčajne prvým hráčom, ktorý je v zápasoch vystriedaný. V tomto chaose sa objavili správy, že niektorí agenti hráčov Barcelony nie sú spokojní s tým, ako Xavi vedie tím. Jeden z hlavných problémov sa týka Roberta Lewandowskeho. Ten je často stiahnutý z ihriska počas dôležitých momentov, čo spôsobuje, že sa cíti menej cenený. João Felix tiež nie je spokojný s Xavim. Niekedy sa musí rozcvičovať pri postrannej čiare, ale nedostane šancu hrať, čo je pre neho frustrujúce. Potom je tu Ronald Araujo. Kedysi bol považovaný za kľúčového hráča, teraz sa uvažuje o jeho prestupe do Bayernu Mníchov.

Xavi mal problémy s šatňou už aj v minulosti

Je dôležité poznamenať, že špekulácie o tom, že Xavi stráca šatňu, nie sú nové. Vzhľadom na kolísavé výkony tímu v tejto sezóne sa v januári objavili správy, že niektorí hráči strácajú dôveru v Xaviho po prehre 1:4 s Realom Madrid vo finále španielskeho Superpohára. Odvtedy sa neustále objavujú správy o tom, že hráči spochybňujú taktiku tímu a cítia sa frustrovaní z Xaviho poznámok o ich neschopnosti prispôsobiť sa barcelonskému štýlu hry.

Napriek týmto výzvam Xavi neustále ubezpečoval, že jeho vzťah s hráčmi je pozitívny. Napriek tomu sa čoraz častejšie objavuje presvedčenie, že dôvera v neho klesá. V rozhovore pred domácim zápasom Barcelony proti Rayo Vallecano Xavi uviedol, že má dôveru prezidenta klubu Laportu a športového riaditeľa Deca a že je naďalej dychtivý, nadšený a ambiciózny.

"Klub ma upokojuje a dáva mi nádej a pokračujeme v rovnakých ambíciách. Chápem všetok ten hluk, ale nič to na tom nemení," povedal tréner. Hoci sa takéto vyhlásenia na tlačovej konferencii očakávajú, realita na mieste sa javí inak. V tíme existujú nepopierateľné trenice a Xavi je ich jadrom.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2024-05-19 11:28:49
Musí odísť ....
2024-05-19 12:41:30
Už nech to skončí, hocijako, lebo toto určite na dôveryhodnosť klubu dobrý vplyv nemá.