Britský aukčný dom Bonhams vydražil obrúsok, na ktorom Leo Messi podpísal svoju prvú zmluvu s FC Barcelona. Suma, za ktorú sa obrúsok predal, je impozantná - hovorí sa o 890 000 eur.

Ako sa dnes uskutočňujú prestupy špičkových hráčov? Špičkové právne kancelárie, agenti, sprostredkovatelia, inzerované agentúry, stratégie vyjednávania, nespočetné množstvo poradcov a tučné zmluvy. Medzitým si Barça zabezpečila získanie najlepšieho hráča, aký kedy obliekal dres Blaugranas, keď sa ústne dohodla na podmienkach. Jediným potvrdením zmluvy bolo niekoľko viet, ktoré Rexach načmáral na barový obrúsok: "Dňa 14. decembra 2000 v Barcelone, v prítomnosti pánov Minguelliho a Horacia, sa Carles Rexach, technický sekretár FC Barcelona, zaväzuje na vlastné riziko a napriek niektorým opačným názorom podpísať zmluvu s Lionelom Messim za predpokladu, že dodržíme dohodnuté sumy." To bolo všetko, čo bolo potrebné na získanie hráča, ktorý strelil za Barçu 672(!!!) gólov a získal nespočetné množstvo trofejí.

Chýbalo len málo a Argentínčan by sa do Barcelony nikdy nedostal. Najväčším protivníkom operácie bol čas. Aby sa transfer uzavrel čo najrýchlejšie, Rexach sa stretol s Horaciom Gaggiolim (Messiho agentom) a Josepom Minguellom v bare Tennis Pompeia. Cieľom stretnutia bolo upokojiť Jorgeho Messiho, ktorý si nebol istý zámerom Barcelony získať jeho syna. Rexach teda pod vplyvom situácie napísal na barový obrúsok niekoľko legendárnych viet, ktoré sa nedávno stali najdrahším obrúskom v histórii. Keď sa k situácii po rokoch vrátil, bývalý športový riaditeľ tvrdí, že nemal najmenšie pochybnosti. "Messi? Stačilo mi, že som ho videl spracovať prvú loptu, ktorej sa dotkol."

O platnosti takejto dohody by sa určite dalo pochybovať, išlo o gesto, o dôveru. Horacio Gaggioli, prvý agent Lionela Messiho, prevzal zodpovednosť za ochranu obrúska; romantiku príbehu dotvára Juan Lauceva, ktorý bol v tom čase výkonným riaditeľom Barçy. Keďže mladý Leo potreboval hormonálnu liečbu a klub uviazol v byrokratickom konaní, Lauceva sa rozhodol zaplatiť liečbu z vlastného vrecka. To bolo niečo, čo by bolo v dnešnom futbale nepredstaviteľné.

Nanešťastie, obrúsok neskončil v barcelonskom múzeu. Hoci ho Gaggioli ponúkol klubu, strany sa nedohodli na kompenzácii za jeho darovanie. Zaujímavé je, že Jorge Messi ju nikdy nevidel na vlastné oči a sám Gaggioli neskôr vysvetlil, že nemalo zmysel ju posielať do Argentíny. V každom prípade mladý Leo skončil v Barcelone, kde sa stal najlepším futbalistom na svete. Obrúsok sa dostal do súkromných rúk na londýnskej aukcii a zvyšok je už história.

zdroj: el pais
foto: twitter

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.