Javier Tebas sa včera zúčastnil na ďalšom ročníku športového zjazdu ISDE. Vo svojom prejave zhodnotil nielen nedávny prestup Realu Madrid, ale aj finančnú situáciu Barcelony, ktorú hodnotí optimisticky. Prezident La Ligy narážal na plat, ktorý bude Kylian Mbappé poberať vo svojom novom klube, a verí, že Barça sa v lete môže vrátiť k pravidlu 1:1, hoci na tom, aby sa tak stalo, treba ešte popracovať.

Hodnotenie sezóny

"No, po športovej stránke by som jej dal 9. Bola to súťaživá liga, hoci v poslednom kole sa o ničom nerozhodlo. S výnimkou Realu Madrid boli ostatné kluby veľmi blízko k dosiahnutiu svojich cieľov, zostup je vždy ťažký. Stále máme La Ligu Hypermotion, ktorá sa nazýva Hypertension, čo odkazuje na to, aká je súťaž, a skutočnosť, že Real Madrid vyhral Ligu majstrov, z nej robí čerešničku na torte sezóny v španielskom futbale."

Je príchod Mbappého hodnotený na 10

"Nie, musíte hrať zápasy. Žiadny futbalista, nech je akokoľvek dobrý, nezaručuje úspech. Napríklad PSG, ktorý mal Neymara, Messiho a Mbappého, nevyhral v Európe žiadnu trofej."

Či príchod Mbappého zlepší úroveň La Ligy

"Keď prídu skvelí hráči a tréneri, vždy je to prospešné. Neznamená to však, ako som niekde čítal, že sa zvýšia príjmy z televíznych práv, kto to tvrdí, nevie, ako to funguje. Máme príklad Saudskej Arábie, majú čísla a svoje medzinárodné vysielacie práva. Nemyslím si, že pokazia trh. Takto svet televíznych práv na národnej alebo medzinárodnej úrovni nefunguje."

Budú problémy s Mbappého registráciou

"Real Madrid má výbornú ekonomickú situáciu, výbornú situáciu s dlhmi a nie sú s tým žiadne problémy."

Mbappého plat

"Môžem povedať, že som obhajoval, že bol v PSG preplatený, že mohol brať takýto plat, pretože sa vymykal bežnému rozsahu, to bol môj názor a to, čo zarobil v PSG, bolo mimo trhu. To, čo bude zarábať v Madride, bude vychádzať z trhových princípov, tým som si istý. Neviem, koľko bude zarábať, pretože je to pod finančnou kontrolou."

O tom, či sa Barça môže v tomto prestupovom období vrátiť k pravidlu 1:1

"Ak urobia rozhodnutia, ktoré sa chystajú urobiť a ktoré sú schopní urobiť, ale to už je na nich, myslím si, že to môžu dosiahnuť. Musia však dokončiť možnosti, ktoré majú v rukách."

Podáva Barça správu o každom svojom kroku

"Dozvedeli sme sa, že oddelenie finančnej kontroly spolu so špecialistami z Barcelony, rovnako ako s inými klubmi, sú v týždennom, takmer každodennom kontakte. Informujú nás o tom, ako sa im darí. Mám dojem, že sú na dobrej ceste, veci, ktoré sa dejú, treba dokončiť, ale áno, sú na dobrej ceste."

Mohli by byť jedným z problémov platy, ako je plat Lewandowskeho, ktoré sa zvyšujú zo sezóny na sezónu

"Vidíme to na celom svete. Môžu rásť, ale budú prichádzať ďalší, ako to vidíme v Barcelone, potom to vykompenzujú vyššie platy Lewandowskeho. Je to globálna téma, nielen jeden futbalista. Vo všeobecnosti Barcelona udržiava výdavky na platy adekvátne tomu, čo by v tomto klube malo byť, potrebujú kompenzovať operáciu s jednou z firiem, ktorá nedopadla veľmi dobre. Myslím si, že ak urobia toto a ešte niečo, vrátia sa k pravidlu 1:1."

Dostala La Liga sťažnosti na zápas Sevilla - Cádiz a či sa vyšetrujú

"O takýchto veciach nehovoríme, sú to veľmi citlivé témy a vo všeobecnosti sa vždy zúčastňujeme na zápase, kde môžu vzniknúť podozrenia. Ale nebudem to ani potvrdzovať, ani vyvracať."

O zápase v Miami v roku 2026 alebo 2027

"Čo sa týka El Clásica, nie, pretože tento zápas nemôže opustiť Španielsko, ale iný oficiálny zápas La Ligy áno."

O zápase [mimo Španielska] v roku 2025 alebo 2026

"(čuduje sa) Nemôžem to sľúbiť."

Po kauze Rocha je ďalším Tebasovým cieľom normalizácia vzťahov s Realom Madrid

"Vždy budem udržiavať vzťahy s Realom ako klubom na normálnej inštitucionálnej úrovni. Jedného dňa som na zhromaždení povedal: Real Madrid má právo obrátiť sa na súd a napadnúť všetko, čo si myslí, pretože to robia bežní občania. Nie je možné meniť názory prostredníctvom médií a vyvíjať tlak na rozhodcov prostredníctvom televízie Real Madrid.... Takéto veci sa mi nepáčia."

Je to rozpor, že Real Madrid bráni Superligu, zatiaľ čo Liga majstrov mu prináša toľko úspechov

"Áno, je to istý rozpor. Je veľmi ťažké vyhrať Ligu majstrov. Musíte sa pozrieť na tímy, ktoré v nej hrajú. Real Madrid vyhráva túto súťaž vďaka svojej DNA a kvalite hráčov, ale je veľmi ťažké vyhrať túto súťaž, preto vidíme veľa veľkých európskych klubov, ktoré ju už roky nevyhrali. Takže pre mňa je to rozpor, Real Madrid by mal obhajovať Ligu majstrov častejšie."

zdroj: marca.com
foto: twitter

Diskusia

3 komentáre
2024-06-08 09:57:44
Pro představu: Mbappe v PSG podepsal 2+1(ten jeden rok nevyužil) a plat měl 72 mega hrubého ročně. Podpisový bonus 180 mega a věrnostní bonusy 70, 80 a 90(na ten mu ale nevzniknul nárok, protože odešel). Celkem tedy Mbappe za dva roky 474 mega hrubého, 80 mega mu PSG ještě dluží, takže dostal jen 394 mega, ale těch 80 mega mu stejně PSG bude muset vyplatit až jim opadnou ega.
V Realu bude brát 30 + 20 mega podpis bonus. Celkem v Realu bude mít 250 mega za 5 let.
Mbappe a Perez udělali nejlepší bussines move a šejci zas ukázali, že vůbec nerozumí bussinesu, ale obdivuji jak umí rozhazovat prachy.
Marco01 Premium
2024-06-08 10:01:13
Velmi dlho sa saso Tebas k nicomu nevyjadroval...