Hansi Flick bol oficiálne vymenovaný za nového trénera Barcelony. Nemec nahradí pri kormidle Xaviho Hernandeza, ktorému Laporta ukázal dvere s neuveriteľným nedostatkom dôstojnosti a profesionality.

Hansi Flick je elitný tréner s trofejami nabitým životopisom, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie neuveriteľného Bayernu Mníchov, ktorý počas jeho krátkeho pôsobenia v klube získal historické treble a impozantné sextuple. Aj keď v klube možno zavládol určitý pesimizmus v dôsledku nezvládnutia celej trénerskej výmeny Joanom Laportom, je čas, aby sa fanúšikovia aj hráči pozreli dopredu a zjednotili sa za novým trénerom v kádri.

Nehovoriac o tom, že Flick so sebou prináša nový pohľad a odlišný taktický štýl, ktorý v Barcelone ešte nebol. Aké zmeny teda môžu fanúšikovia očakávať, že Hansi Flick v klube zavedie? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Systém

Útočný futbal založený na držaní lopty je charakteristickým štýlom herného modelu Barcelony. Hansi Flick to vie a sám tejto ideológii pevne verí. Rozdiel spočíva v tom, ako sa držanie lopty využíva. Zatiaľ čo hra zozadu a trpezlivé rozohrávanie lopty s cieľom vytvoriť priestor na súperovej polovici boli charakteristickými znakmi jedinečného herného štýlu Barcelony, Flickove tímy sú vo svojom prístupe pomerne priamočiare.

Nemec stavia svoje mužstvo v rozostavení 4-2-3-1. Efektívnosť a vertikalita sú dve charakteristické črty jeho tímu. Namiesto využívania lopty na otváranie priestoru majú jeho hráči za úlohu využiť každý priestor s neuveriteľnou naliehavosťou. Taktická identita Barcelony hráčov nabádala, aby využívali loptu na vytváranie priestoru. S Flickom na čele však od svojich hráčov žiada, aby robili to isté, aj keď pohybom so zdrvujúcim účinkom.

Flickov systém je hybridný model - tradičná pozičná hra, ktorá prevláda v Barcelone, sa spája s nemeckou školou 'Gegenpressing'. Uplatňuje základné princípy pozičného futbalu na realizáciu štruktúry odolnej voči tlaku pri rozohrávke a potom využíva vertikálne prihrávky na rýchle prelamovanie línií a útok na súperovu bránku s obrovskou rýchlosťou a priamočiarosťou.

Cieľom je dostať sa do poslednej tretiny ihriska s maximálnou naliehavosťou - či už ide o prihrávku cez stred obrany alebo dlhú loptu za obrannú líniu súpera. Ak je priestor, hráči sa ho snažia využiť podľa vlastného uváženia. S takýmto dôrazom na vertikalitu a rýchlosť sú Flickove tímy priekopníkmi expanzívneho, svižného útočného futbalu, ktorý je často na úkor úplného obchádzania stredu poľa, aby sa útočníci čo najrýchlejšie uvoľnili a spôsobili chaos.

Treba tiež povedať, že vďaka Flickovmu vysokému tempu a priamočiaremu prístupu k futbalu jeho tímy vytvárajú množstvo obratov. Práve tu sa objavuje dôležitá a možno najpôsobivejšia vlastnosť. Flick verí v stratégiu "vysoké riziko a vysoká odmena". Zavádza intenzívny systém Gegenpress s vysokou obrannou líniou zameranou na protiútoky a čo najrýchlejšie a najvyššie získanie lopty späť po jej strate.

To znamená, že hoci zaväzuje veľa hráčov k tlaku a riskuje, že nechajú vzadu priestor, jeho tím sa neúnavne snaží o znovuzískanie lopty. Celkovo ide o osviežujúcu zmenu oproti zvyklostiam v Barcelone.

Viera

Flickov model je založený na úsilí. Ten istý, ktorý vytvoril jeho legendárny tím Bayernu Mníchov, ktorý zaznamenal najviac šprintov zo všetkých tímov v Európe a následne vybehal svojich súperov na ceste za treble v roku 2020. Barcelona zažila fyzickú zdatnosť Bavorov na vlastnej koži, keď inkasovala 8 gólov vo štvrťfinále Ligy majstrov - nočná mora, na ktorú žiadny fanúšik Barcelony nikdy nezabudne.

Intenzita a pracovné tempo sú neoddiskutovateľné a sú hlavnou súčasťou jeho kultúrnej orientácie, obhajujúcej pracovnú morálku a disciplínu. Hoci sa teda očakávajú jasné zmeny v spôsobe hry na ihrisku, Barcelona by sa mala pripraviť aj na vážne zmeny mimo neho.

Flick veľmi verí presvedčeniu: "Hráš tak, ako trénuješ." V dôsledku toho sa dá predpokladať, že intenzita a záťaž tréningov v Ciutat Esportiva sa radikálne zvýši. Mohlo by ísť o výraznú zmenu, náročný tréningový režim by bol vítaný s otvorenou náručou, pretože už dlhší čas je pre Barcelonu nedostatočne výkonnou oblasťou, pričom ich neefektívnosť je na tomto fronte dobre zdokumentovaná.

Mohlo by to byť veľké vylepšenie, náročný tréningový režim by bol vrelo vítaný, pretože to bola nevýkonná oblasť pre Barcelonu už nejaký čas a s dobre zdokumentovanou neefektívnosťou. Navyše, Flick je známy svojím dôrazom na fyzický rozvoj, keďže z viacerých hráčov v tíme Bayernu urobil doslova robotov, čo viedlo k zlepšeniu výkonnosti. Tieto zmeny by Barcelone veľmi pomohli. Nedostatok intenzity a kondičných cvičení na tréningoch je nedostatkom, ktorý si vyžaduje zásadnú zmenu, aby mohli konkurovať požiadavkám modernej hry.

Hráči

Zatiaľ čo sa Hansi Flick pokúša zaviesť zmeny v Barcelone po štylistickej aj kultúrnej stránke, je dôležité pozrieť sa na hráčov, ktorí by mohli prevziať väčšiu zodpovednosť a dokonca ťažiť z pôsobivých manažérskych schopností Nemca. Na začiatok, Gavi a Alejandro Balde sú určite zaujímavými vyhliadkami pod Flickom, ktorý je známy tým, že rozvíja hráčov s fyzickými vlastnosťami rovnako pôsobivými ako ich technické vlastnosti.

Najmä Balde má predpoklady na to, aby odhalil svoj skutočný potenciál, pričom Alphonso Davies sa stal kvalitným obrancom a jedným z najlepších na svete, čo je jasným referenčným bodom. Dokonca aj Robert Lewandowski, ktorý má za sebou na svoje pomery podpriemernú sezónu s nekonzistentnými a dosť pochmúrnymi výkonmi, by sa mal opäť stretnúť s trénerom, ktorý z neho v Bayerne Mníchov dostal to najlepšie. Poľský internacionál mal pod Flickom inú úroveň hry, strieľal góly brutálnym tempom a so zničujúcou konzistenciou. Až natoľko, že sa ocitol v pozícii jasného kandidáta na Zlatú loptu za rok 2020, ktorá mu, žiaľ, nebola udelená.

Flickov príchod sa môže ukázať ako dar z nebies aj pre Frenkieho de Jonga. Holanďan, ktorý má určite jedinečné zručnosti a pôsobivé fyzické schopnosti, sa v Barcelone len ťažko začleňoval do pomerne tradičných rozostavení. De Jong, nasadený na pozícii pivota, ktorá má v klube obrovský vplyv, niekedy nemohol ukázať svoju skutočnú hodnotu pre tím, a preto je v klube považovaný za nepotrebného.

Ak však dostane šancu vo Flickovom strede poľa, ktorý je priekopníkom so systémom dvojitého pivota, môže sa mu v strede poľa náramne dariť. Vďaka svojej neuveriteľnej schopnosti prenášať loptu by De Jong mohol mať na zápasy veľký vplyv.

Netreba zabúdať, že mladíci, ktorí prešli La Masiou, by mohli pod vedením nemeckého taktika excelovať. Okrem Lamineho Yamala je to Fermín López, o ktorom sa hovorí, že by mal pod Flickom prevziať väčšiu úlohu v tíme vďaka jeho cenným streleckým schopnostiam, šviháckemu pohybu a pôsobivému pracovnému tempu, dosť podobnému Thomasovi Müllerovi.

S taktickou revolúciou na pláne, v kombinácii s prísľubom kultúrnej prestavby a využitím potenciálu kľúčových hráčov a profilov, to pod Hansi Flickom vyzerá optimisticky. Je čas, aby sa Barcelona opäť prebrala k životu.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2024-06-14 09:40:11
Teším sa 😊
2024-06-14 22:53:04
Kvalitny clanok. Konecne .