Do oficiálneho otvorenia letného prestupového obdobia v La Lige zostáva 10 dní, ale nadšenie v Barcelone nie je priveľké. Barcelona totiž stále nevie s istotou povedať, či bude počas leta pôsobiť na trhu na základe pravidla 1:1 a aké zdroje môže minúť na podpis posíl. A tak Katalánci nemajú jasno v tom, ktoré prestupové ciele sú prakticky realizovateľné.

V tejto chvíli je však jasné, že Katalánci musia budúci mesiac uskutočniť veľké predaje, aby zostali na prestupovom trhu konkurencieschopní. Ak chcú splniť Flickove požiadavky a kúpiť stredopoliara a krídelníka, odchody sú nevyhnutnosťou. Tu je 5 hráčov, ktorých sa Barcelona musí zbaviť, ak chce doplniť svoje financie na nové posily.

Ferran Torres

Napriek tomu, že sa od neho v čase jeho príchodu očakávalo veľmi veľa, Torres nedosiahol kvalitu hráča s cenovkou 55 miliónov eur, ktorú za neho Barcelona v roku 2022 zaplatila, a v katalánskom tíme si len ťažko hľadá miesto. Jeho mentalita nikdy nebola spochybňovaná, a hoci často zažiaril a strieľal rozhodujúce góly pre tím, jeho nekonzistentnosť a dostupnosť lepších možností mu ponecháva malú úlohu.

Torres verí, že Flickov príchod posilní jeho pôsobenie v klube, ale vzhľadom na to, že tréner uprednostňuje široké a rýchle krídla, Torres si od nemeckého trénera nemusí vyslúžiť veľkú dôveru. Barcelona má za hráča ponuky na stole, vrátane tej od Newcastle United. Hráč však požaduje správne ohodnotenie a tím, ktorý súperí v Európe, ak má vôbec uvažovať o odchode.

Oriol Romeu

Azda najjednoduchší predaj, ktorý sa Barcelone podarí toto leto uskutočniť, bude predaj Oriola Romeua. Tento defenzívny záložník, ktorý bol minulé leto podpísaný z Girony, nedokázal zaplátať dieru po Busquetsovi a je jasné, že v tíme nemá miesto.

Michelova strana je otvorená opätovnému podpisu zmluvy s týmto pivotom, najmä preto, že sa pripravuje na sezónu v Lige majstrov. Otázne je však, ako to bude s financiami, keďže Barcelona bude chcieť z odchodu 32-ročného hráča vyťažiť čo najviac. V minulej sezóne Romeu zaznamenal 28 vystúpení a 11 štartov za Blaugranas v La Lige, ale v druhej polovici sezóny bolo zrejmé, že je mimo hry.

Sergi Roberto

Do konca zmluvy kapitána s Barcelonou zostáva len pár dní a stále nie je jasné, aká bude jeho budúcnosť. Španielsky stredopoliar skutočne odíde ako voľný hráč, ak sa klub rozhodne nepredĺžiť jeho zmluvu, a hoci technicky nebude "predaný", nemožno zanedbať priestor, ktorý sa jeho odchodom vytvorí v rámci finančnej fair play.

Roberto už dlho nie je hráčom základu a pôsobí predovšetkým ako záložník alebo pravý obranca. Jeho všestrannosť je skutočne užitočná, ale nie až tak, že by mu zaručovala miesto v tíme. Vzhľadom na to, že mužstvo má veľkú potrebu predajov, Roberto tak vystupuje ako jedna z najvhodnejších možností na odchod.

Jules Kounde

Okrem hráčov, ktorí už nemajú v tíme veľkú úlohu, sa Blaugranas musia rozlúčiť s niekoľkými hviezdami, ktoré sú stálicami v zostave. Koniec koncov, sú to len začínajúci kvalitní hráči, ktorí sa môžu pochváliť značnou trhovou hodnotou a Barcelona na ich predaji môže slušne zarobiť. Navyše, v prípade stopérskej pozície môžeme hovoriť o pretlaku hráčov. Veď Ronald Araujo, Iñigo Martínez, Jules Kounde, Pau Cubarsí a Andreas Christensen bojujú len o dve miesta na ihrisku.

Po zvážení všetkých faktorov by tak Koundé mohol byť ideálnym pešiakom, ktorého možno obetovať pre dobro tímu. Na začiatok, Barcelona má v tejto formácii dostatočné zálohy, aby zaplnila prázdne miesto, ktoré po ňom zostane. Navyše, João Cancelo sa v budúcej sezóne vráti na post pravého obrancu, čím Koundého pripraví o štandardné miesto na ihrisku v poslednom období. Barcelona verí, že sa jej podarí za služby obrancu získať lukratívnu sumu.

Frenkie de Jong

Príchod Hansiho Flicka si vyžaduje prechod na rozostavenie 4-2-3-1, a ak niektorá pozícia trpí spomínanou zmenou, je to stred poľa. Keďže dve krídla zaberajú miesta v tretej formácii, mužstvo bude mať priestor len pre dvoch defenzívnych záložníkov a jedného ofenzívneho stredopoliara. Pedri je prirodzenou možnosťou, aby zaujal druhú menovanú úlohu, zatiaľ čo nový hráč by mohol spojiť sily s Andreasom Christensenom alebo Ilkayom Gündoğanom ako pivot.

De Jong je síce schopný hrať ako stiahnutý stredopoliar, ale ukázal, že to nie je miesto, kde sa najlepšie cíti. Zmena dynamiky spolu s jeho obrovskou trhovou hodnotou z neho robia hlavného kandidáta na odchod z Katalánska toto leto. Je jasné, že Holanďan je obeťou situácie v tíme a nie je na odchode kvôli nedostatku talentu.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

8 komentáre
2024-06-20 12:18:11
Este som tu necital clanok o predsezonnej priprave. Rad by som si precital, ze minimalne prve dva tyzdne budu poriadne galeje !
2024-06-20 12:34:40
Predaj Koundeho: Martinez už nie je najmladší (33 rokov v ďalšej sezóne) a mal aj zdravotné problémy a dosť nepríjemné. Christensen sa buď predá, alebo skončí na DM. Takže zo stopérov zostane Araujo a mladý ledva 18 ročný hráči z juniorky. Ak teda nerátame, že ostane Lenglet a Garcia. Teda dosť odvážne sa tváriť, že Koundeho netreba. Navyše Cancelo je už na 100% dohodnutý? Lebo na RB ostáva potom len Julian Araujo.