Hra s veľmi vysokým presingom zahŕňa určité komplikácie. Ak je obrana príliš stiahnutá, línie sú ďaleko od seba, čo dezorganizuje formáciu a sťažuje získavanie lopty na súperovej polovici. Na druhej strane, keď sa jednotlivé formácie priblížia k sebe, obrancovia majú za chrbtom obrovský priestor, čo vytvára nebezpečenstvo. Aby Hansi Flick mohol realizovať svoj spôsob hry, musel vytvoriť účinné riešenie tohto hlavolamu. A zdá sa, že jedno našiel, a to v podobe chytania súperov do ofsajdu.

Katalánsky denník Sport veľmi chváli riešenia, ktoré prijal nemecký tréner, a píše o 'Flickovej pasci'. Marcos López z tohto denníka poukazuje na to, že v Európe neexistuje modernejší tím ako Barça, ktorý sa tak rýchlo a presne prispôsobil technológii poloautomatických ofsajdov. Doteraz sa s ňou nedokázal vyrovnať nikto, ani Bayern, Real či Español.

Barcelona preukazuje výbornú koordináciu a synchronizáciu v momente chytania svojich súperov do ofsajdovej pasce. To je nepochybne problém, na ktorom musel Flick so svojimi zverencami veľa pracovať. Ako vypočítava Sport, v 15 zápasoch bolo súperom Blaugranas anulovaných až 13 gólov kvôli ofsajdu. Do pasce sa chytili útočníci ako Harry Kane či Kylian Mbappe. Druhý menovaný mimochodom zaznamenal proti Barcelone vlastný negatívny rekord, keď bol v pozícii mimo hru až osemkrát.

Ako píše Sport, Flick si vzal čas na implementáciu svojej koncepcie, ktorú prednášal od prvého dňa predsezónneho obdobia v Spojených štátoch. "Tu sa bráni dopredu, nikdy nie dozadu," vysvetľoval svojim hráčom, ktorí na takúto hru neboli zvyknutí. Flick prešiel od slov k načrtnutiu svojich plánov na tabuli a videozáznamu, aby hráčom pomohol pochopiť jeho predpoklady. Obrancovia museli byť trpezliví, aby si osvojili trénerove odvážne myšlienky.

Sport uvádza, že v prvých deviatich zápasoch Barcelony boli súperom rušené 4 góly - 3 v súboji s Villarrealom a jeden v konfrontácii s Monakom. Nakoniec však z uplatnenia tejto stratégie vyplynuli ešte veľkolepejšie výsledky. V nasledujúcich šiestich dueloch bolo zrušených 9 gólov kvôli ofsajdu. Flickovými obeťami sa stali Monteiro (Young Boys), Toni Martínez a Mourino (Alavés), Lukebakio (Sevilla), Kane (Bayern), dvakrát Mbappe (Real Madrid), Jofre a Tejero (Espanyol).

Súhra Julesa Koundého, Paua Cubarsího, Iñiga Martíneza a Alejandra Baldeho sa v tomto smere zlepšuje. A celkovo Barça nachytala svojich súperov v ofsajde až 99-krát, čo je 6,6 na zápas. Takouto bilanciou sa nemôže pochváliť žiadny tím v piatich najsilnejších európskych ligách. Z 13 anulovaných gólov bolo 7 zásahov VAR. Treba dodať, že samotní hráči Barcelony boli v ofsajde 26-krát. Flickova pasca doteraz fungovala dokonale a prispela k dobrým výsledkom tímu aj preto, že dáva voľnosť pri útočení s vysokým pressingom. Niektorým ľuďom sa to nepáči, ale fanúšikovia Barçy môžu byť spokojní.

zdroj: sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

8 komentáre
2024-11-05 07:31:34
Perfektné 👏. Tomu sa hovorí trénersky kumšt. Hansi využil technológie vo svoj prospech. Myslím si, že skôr či neskôr, budú tímy kopírovať túto taktiku a potom, aby nebolo v každom zápase 20x offside 😄 Možno nakoniec aj Uefa uvoľní pravidlá o tesných offsidoch.
2024-11-05 07:43:06
Toto sa Moze hrát až teraz s tým automatickým offsidom . Keby sa hrálo to classico bez VAR tak by nám nějaký gól stejně pískli