
Barcelona porazila Las Palmas, hoci väčšinu stretnutia hrala veľmi opatrne. Aké závery možno vyvodiť po tomto stretnutí?
1. Dal Flick hráčom poriadne zabrať?
Väčšinu zápasu to vyzeralo tak, že Hansi Flick, využívajúc niekoľko dní bežného tréningu bez potreby regenerácie alebo samotnej prípravy na zápas, dal svojim hráčom počas tréningu trochu zabrať. Je to len domnienka, ale hráči Blaugranas skutočne pôsobili dosť ospalo a v ich akciách chýbala sviežosť, čo bolo zvláštne vzhľadom na to, že v poslednom čase netrpeli nadmernou výkonnosťou. Ak hráči skutočne viac pracovali, nech tím v nasledujúcich týždňoch žne ovocie. Ak nie, mohlo by to byť znepokojujúce znamenie. Zatiaľ sa držíme prvej tézy.
2. Keď Lamine Yamal zvyšuje tempo...
17-ročný mladík bol väčšinu zápasu prispatý a podobne ako viacerí jeho kolegovia nebol v top forme. Napriek tomu, keď sa konečne rozbehol, jeho súperi ho len veľmi ťažko zastavovali. Bol to práve Lamine, ktorý našiel Olma pri úvodnej gólovej akcii zápasu. Niekoľko neskorších akcií tohto krídelníka tiež zasialo zmätok do obranných radov Las Palmas. Je zrejmé, že keď mladá hviezdička cíti krv, je absolútnym rozdielovým hráčom. Aj keď musí popracovať na svojom rozhodovaní počas celého zápasu, keďže tento aspekt v poslednom čase zanecháva veľa chýb.
3. Konzervatívne hľadanie priestoru
Las Palmas opakovane vysoko postavilo obrannú líniu, keď Barcelona začala svoje útoky. Boli tu teda príležitosti na útočenie do voľného priestoru, ale Barça to nevyužila. A keď sa v takýchto sektoroch ukázal napríklad Alejandro Balde, loptu nezískal. Do budúcnosti sa musia Blaugranas prispôsobiť plánu súpera a využívať jeho slabšie stránky.
4. Rozhodca si zabudol karty
Dlho sa mohlo zdať, že rozhodca jednoducho zabudol karty. Možno oceniť, že Cordero Vega sa ich nesnažil nerozdávať bez rozmyslu a nechal hru plynúť, ale napriek tomu sa vyskytlo niekoľko situácií, v ktorých mali byť hráči takto napomínaní. Nielen tí z Las Palmas, ktorí sa k hráčom Barçy niekoľkokrát správali tvrdo (napríklad Bajčetićove vstupy). Po nevydarenom sklze Marca Casadóa pri postrannej čiare rozhodca ani nepískol faul. Cordero Vega si spomenul na karty až po 80. minúte a za protesty potrestal iba dvoch hráčov (Alexa Suáreza a Frenkieho de Jonga).
5. Rozhodujúci zákrok Olma
Dá sa povedať, že Flickovi lepilo, keď poslal do hry Olma. Na druhej strane však možno povedať aj to, že zápas mohol vyzerať inak, keby niekto ako Olmo hral od prvej minúty. V každom prípade Barcelona potrebuje mať popri Raphinhovi a Lamine Yamalovi tretieho rozdielového ofenzívneho hráča, a na to by mohol byť 26-ročný hráč (jeho zdravie?) kľúčový pre úspech na troch frontoch.
zdroj: fcbarca.com
foto: twitter/fcbarcelona.com
Za mě asi nejlepší řešení v současné situaci. Na tuto pozici nikoho lepšího nemáme, Ferran není hráč na hlavičky a není tak fyzicky silný. Pak se ještě nabízí devítka falešná – mezi liniemi působit chaos, ale na to nemáme už vůbec nikoho, to chce extrémní techniku, ale i dostatečnou fyzičnost, co měl naposledy tak Messi...
Myslím, že si to Flick uvědomuje, proto zkoušel před pár týdny jako falešnou devítku Olma, který je dobrý na malých prostorech, ale tu fyzičnost nemá, natož hlavičku.. Kdyby tam hrál včera, tak o něm nikdo neví úplně stejně – střídal už do otevřenější obrany. Za mě tedy základ 100% Lewa proti všem zataženým týmům (většina zápasů) a do všech otevřenějších obran pak klidně Ferrana – ale to už Flick pochopil a děje se to..)