Návrat FC Barcelona na Spotify Camp Nou sa opäť odkladá. Hoci cieľom klubu bolo otvoriť štadión po reprezentačnej prestávke a odohrať duel 4. kola La Ligy proti Valencii už doma, čas hrá proti blaugranas. Všetky strany pracujú na maximum, no realita je taká, že 90 % šancí smeruje k tomu, že sa zápas odohrá na Estadi Johan Cruyff.

Povolenia stále chýbajú

Proces návratu na Camp Nou závisí od externých inštitúcií. Spoločnosť DEKRA vo štvrtok skontrolovala stav prác a musí vydať správu pre mestský úrad v Barcelone. Ten následne rozhodne o povolení prvej prevádzky. V klube veria v rýchlu reakciu, ale uvedomujú si, že časový rámec je veľmi tesný.

La Liga síce neurčila pevný deadline, no očakáva sa, že rozhodnutie o štadióne pre zápas s Valenciou padne začiatkom budúceho týždňa. Barça vo štvrtok ešte testovala videopanely priamo na Camp Nou, čo dokazuje, že možnosť návratu úplne nevylúčila. Realita je však taká, že rozhodujúca je administratíva a nie športové oddelenie.

Zelená od La Ligy pre Johan Cruyff

Ako alternatíva je pripravený Johan Cruyff Stadium v Sant Joan Despí. La Liga už podľa Catalunya Ràdio súhlasila, aby sa v ňom hral zápas proti Valencii. Kapacita je pritom len 6 000 miest, čo je pod hranicou 8 000, ktorú si liga štandardne vyžaduje. Tentoraz však Javier Tebas a jeho vedenie spravili výnimku vzhľadom na špeciálne okolnosti.

Problémom bolo aj technické vybavenie pre VAR. Johan Cruyff disponuje „light“ verziou systému, ktorý sa využíva vo Frauen-Bundeslige či ženskej Lige majstrov, no pre potreby La Ligy bolo nutné pridať dodatočné kamery vrátane poluautomatickej technológie ofsajdov. Investícia približne 70 000 eur už má byť pripravená, aby štadión spĺňal všetky parametre.

Tri zápasy – tri štadióny

Ak Barça napokon odohrá duel s Valenciou v Sant Joan Despí, znamenalo by to, že jej prvé tri domáce zápasy v sezóne sa uskutočnia na troch rôznych štadiónoch. Duel 21. septembra proti Getafe by už mal byť definitívnym návratom na Camp Nou, kde panuje optimizmus, že všetky potrebné povolenia sa stihnú vybaviť.

Iná situácia je v Lige majstrov. UEFA má prísnejšie kritériá a neakceptuje, aby časť štadióna – konkrétne tribúna Lateral – zostala mimo prevádzky. To prakticky vylučuje možnosť, aby sa 1. októbra proti PSG hralo na Camp Nou. Všetko tak smeruje k tomu, že šláger skupinovej fázy sa uskutoční na Olympijskom štadióne Lluís Companys.

zdroj: Ivan San Antonio@sport.es | Catalunya Radio
foto: X/FCB

Diskusia

2 komentáre
2025-09-05 12:33:43
Ale pani prezidentka stavebnej spoločnosti LIMAK je spokojná a nadšená haha
2025-09-05 17:58:03
Tak prezidentka Limaku musí byť spokojná, pretože nedostatky ,ktorých bolo vyše 200 vraj odstránili a na ťahu je DEKRA a mesto Barcelona. Stačí, že DEKRA vypracuje správu až na budúci týždeň (čo je na 100% isté, pochybujem žeby ju vypracovali cez víkend) a následne ešte musí mesto Barcelona dať súhlas na užívanie štadióna ale mesto tiež musí správu vypracovať a odovzdať ju klubu, ktorý ju následne pošle LL. To sa nedá do 14. septembra stihnúť v žiadnom prípade.