Sique Rodríguez, autor najvýraznejších investigatívnych správ týkajúcich sa FC Barcelona – od BarçaGate cez Caso Negreira až po kauzu Limak – rozpráva v denníku Sport o zákulisí svojej práce. Novinár priznáva, že vyhrážky, hejt a odkrytie platieb pre Negreiru ním veľmi otriasli. V rozhovore vysvetľuje, ako vyšetrovanie prebiehalo a prečo sa napriek tlaku nikdy nevzdal zverejnenia pravdy.

David Bernabéu (Sport): Počas posledných šiestich rokov ste vy a váš tím získali šesť ocenení. Medzi nimi Ondas za kauzu BarçaGate. Potom prišli Caso Negreira a Caso Limak. A výmenou za to – množstvo urážok a vyhrážok. Stálo to za to?

Santi Ovalle: "Áno. Hoci si niekedy pomyslíš, že vlastne nie, samozrejme. Sme ľudia a prežili sme veľa ťažkých chvíľ. Dostával som vyhrážky smrťou na sociálnych sieťach. A urážky, tiež tam. Iba tam. Na ulici – nič. Z tohto dôvodu som zmazal svoje profily na internete. Videl som, že existuje obrovské skreslenie reality. Nakoniec ťa to začne ovplyvňovať, pretože žiješ vo svete, v ktorom – opakujem – nikdy nevieš, čo je pravda a čo nie. Otupuje ťa to. Začal som veriť, že vyjdem na ulicu a niekto ma napadne. A stalo sa presný opak."

Zle si znášal kauzu Negreira?

"Áno, samozrejme. Veľmi. Horšie bolo 'pred' než 'po'. Pred uverejnením správy som plakal. Plakal som veľa. A Adrià Soldevila, môj kolega, tiež."

Prečo si plakal?

"Pretože je to veľmi silné. Veľmi ťažké. Ja som socio Barçy. Fanúšik aj socio. Moje deti sú socios. Mám tri permanentky na Camp Nou. Nikdy som to neskrýval. A keď som uvidel všetko, čo tam bolo, pomyslel som si: 'Ale čo to, ku**a, je? Ako je to vôbec možné? Kam až to zájde? A čo sa stane, keď to zverejníme?" Dostal som sa do bodu, v ktorom som premýšľal o tom, že nechám novinárčinu. Povedal som si: 'Načo?' Ale potom príde reflexia, že je to obrovská správa, s obrovským významom, a že nakoniec sú to zodpovední ľudia, ktorí sa z toho majú zodpovedať. Nie Barça, ale tí, ktorí ju viedli. Oni majú byť v centre, nie novinár, ktorý prinesie informáciu."

Čo sa dialo doma?

"Rozprával som sa s partnerom mojej mamy, Lluísom, takmer mojím druhým otcom, a on hovoril, že to treba zverejniť. Moja mama naopak naliehala, aby som to nepublikoval... 'Určite to urobí aj Madrid a ak to zverejníš ty, bude z toho pre teba, zlatko, len samé hov*o,' hovorila chudiatko. Ale bol som si istý, že ak chceme ísť spať s čistým svedomím, musíme to povedať. A musíme to urobiť my. SER v Madride ponúklo, že túto správu zverejní z hlavného mesta, ak by sme sa takto cítili viac chránení. Zvažovali sme to, ale uznali sme, že informácia je naša a nezverejniť ju by bolo zbabelé. Zverejnenie z Barcelony tiež umožňovalo mne, Adriovi a Jordimu Martímu kontrolovať naratív. To, čo sme chceli povedať – a čo nie."

Volali ste do Barcelony?

"Áno. Stretli sme sa a rozprávali. Nepoviem s kým, ale áno – s dôležitými ľuďmi v klube. K veci sme pristupovali otvorene a vzťah bol korektný. Poprosili nás o 15 dní na prípravu odpovede, internej aj externej. Rozhodli sme sa im to dať a upozornili sme ich ráno v deň publikácie. Ak sa na to pozrieš, Laporta vyšiel pred kamery okamžite, ako náhle informácia vyšla von. Mali všetko pripravené."

S prezidentom Laportom tiež bola nejaká konverzácia...

"S Laportom... Nuž, nebudem hovoriť mená. Všetci zainteresovaní o tejto informácii vedeli a my sme vedeli, aké sú ich názory a vysvetlenia."

Pravda je taká, že prezident Bartomeu vám povedal: 'Sique, zraníte Barçu, ak to zverejníte.' Alebo: 'porozmýšľaj o tom'...

"Nepovedal 'nepublikuj to'. Nie je pravda, že by si želal, aby sme to neurobili – určite nie. Tak ako Laporta, ako Gaspart, ako Rosell. Samozrejme. Ale nie, to mi nepovedal."

Snažíš sa spomenúť si, čo presne povedal?

"Snažím sa nepovedať viac, než by som mal. Je to súdny prípad a nemôžem citovať priame rozhovory. Ale nie je za tým nič viac. Počúvaj: Barça platila viceprezidentovi komisie rozhodcov a bodka. Od toho momentu znie otázka, či platenie 'čísla dva' CTA znamená kupovanie rozhodcov, alebo nie. Hovoril som to veľakrát: Barça neplatila preto, aby rozhodca pískol penaltu pre ňu alebo vylúčil súpera. Platila preto, lebo chcela mať vplyv v inštitúciách, lebo si myslela, že Madrid tam má oveľa väčšiu kontrolu. Klub chcel mať uši vo Federácii – to, čo sa vždy nazývalo 'futbalové chodby'."

Si si istý, že Barça platila, aby ovplyvňovala?

"Ja... áno. Áno, áno. A ak pri tom ešte niekto 'chodil s vedierkom a bral si peniaze pre seba' – to je možné. Môže tam byť viac ako jeden trestný čin. Domnievam sa, že sa nedá dokázať, že boli rozhodcovia, ktorí brali peniaze za manipulovanie zápasov, pretože takí neboli. Tak si to myslím. Aby sme pochopili Caso Negreira, treba sa vrátiť k prípadu Di Stéfano. Robili sme rozhovor s Gaspartom a odovzdal nám list, ktorý sme zverejnili na našej stránke, týkajúci sa tejto témy a etiky. Gaspart nám povedal, že ak Real Madrid bude žiadať vrátenie titulov z obdobia Negreiru, on bude požadovať vrátenie Pohárov Európy zo strany Realu Madrid. Považuje kauzu Di Stéfano za 'štátnu krádež'. Toto presvedčenie, že Madrid mal vždy prevahu v inštitúciách federácie – čo sa nedá poprieť – sa tu pokúšali vyrovnať. V ére, v ktorej existovali funkcionári presvedčení, že všetko sa dá kúpiť. Nezabúdajme, že Núñez bol odsúdený za podplácanie daňových inšpektorov. A Anton Parera... vieme, nikdy o tom nechcel hovoriť. Minimálne zvláštne. A Gaspart je tiež súčasťou tohto príbehu. Takto sa zrodila kauza Negreira. Chápem, že keď prišli Laporta, Rosell a potom Bartomeu, bolo ťažké z ničoho nič tie platby uťať, pretože by riskovali, že niekto začne hovoriť. Ocitli sa v pasci. Ale áno – Laporta prišiel so sloganom 'zdvihneme koberce'. Neurobil to. A časom prišiel moment, v ktorom sa tieto platby stali 'strávenými' a prestalo sa vnímať, aké sú vážne."

Strela do vlastnej nohy...

"To je najvážnejšia chyba v histórii Barçy. Najhoršia. Ponesie ju so sebou navždy. A navyše – nemôžeš platiť dve desaťročia viceprezidentovi rozhodcov. To je neakceptovateľné. Nedá sa to obhájiť. Šťastím – mediálne – je, že sa kauza rýchlo presunula na súdnu pôdu. Ale ak si z toho toto vezmeš a uvidíme, ako sa to skončí, kde je etika? Kde je dobrá prax? Kde sú hodnoty? A o tom sa nediskutuje. Ak je Barça 'viac než klub', znamená to privilégiá, ale aj povinnosti. Nemožno akceptovať, že funkcionári tohto klubu robili toto toľko rokov."

Myslíš si, že Real Madrid a madridismo využili túto kauzu na to, aby spochybnili nepopierateľné úspechy Messiho Barçy?

"Domnievam sa, že všetky kluby – na čele s Realom Madrid – nechcú zlepšiť systém rozhodovania. Chcú si ho podriadiť. Niekto mi raz povedal: 'Madrid nikdy nemusel platiť, aby kontroloval rozhodcov a inštitúcie.' No vidíš – ovplyvňovať chcú všetci. Prečo majú Megíu Dávilu ako delegáta? Alebo Getafe – Mejuta? Madrid využíva kauzu Negreira na to, aby tlačil na rozhodcov. Príde mi smiešne, keď hovoria o 'špinavej lige Negreiru', keď tam už sedem rokov nie je. A tvrdia, že veľa rozhodcov vyrástlo pod jeho vplyvom. Jasné, ako Megía. A pritom ho majú u seba. Alebo to, že Florentino vytiahne papierik v štýle Mourinha s bilanciou červených kariet, ale už neukáže bilanciu penált, lebo vie, že naratív sa mu rozpadne. Domnievam sa, že kauza Negreira bola prekrútená. Neotvorili sa okná. Nie je normálne, že Yolanda Parga pracuje vo Federácii a je partnerkou rozhodcovského delegáta Realu Madrid, napríklad. Alebo že sa tam niekde motá bývalý asistent Dávilu. Alebo že komisia, ktorá vyberá akcie na revíziu, sa skladá z ľudí z Madridu alebo napojených na Real. To je práve onen 'sociologický centralizmus'. A potom vidíš, že správanie Viníciusa sa verejne nehodnotí."

Prerušil by ste vzťahy s Florentinom?

"Áno. Teda – nešiel by som kvôli tomu 'na život a na smrť'. Ale myslím si, že je lepšie neísť ruka v ruke s Madridom. Najmä ak Barça má slabšiu pozíciu. Florentino Barcelone pomáhal, pretože sa mu to oplatilo, nie preto, že ju miluje. A robil to, lebo vedel, že rival je slabý. Teraz, keď ho Barcelona porazila v štyroch Clásicách a získala tri tituly, už sa mu to tak nehodí. A Laporta bol Laportom. Robil to už v prvom mandáte. Išiel spolu s Florentinom, podporujúc Gerarda Gonzáleza ako kandidáta na prezidenta Federácie, a na poslednú chvíľu sa priklonil k Villarovi. Tentoraz urobil to isté so Superligou, len trochu neskôr."

Autor: Lukáš@forcabarca.sk | Spracované na základe info zo sport.es a mundodeportivo.es
foto: X/FCB

Pomôž nám dosiahnuť 300 členov našej komunity Pridaj sa
127
300

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.