Javi Miguel z madridského denníka AS publikoval na stránkach portálu Culemanía stĺpček venovaný Ronaldovi Araujovi. Španielsky novinár veľmi kriticky zhodnotil posledné rozhodnutia kapitána uruguajskej reprezentácie a položil otázky týkajúce sa tak jeho športovej situácie, ako aj budúcnosti v FC Barcelone.
To, že sa futbalista rozhodne prekonať 20-tisíc kilometrov tam a späť, aby podstúpil niekoľkohodinový zákrok na šikmom svale lýtka len päť dní pred začiatkom turnaja, sa nezdá byť najlepším rozhodnutím, ale v prípade Ronalda Arauja je možné všetko. Uvidíme, či efekt tejto bleskovej cesty do Madridu – kde sa podrobil terapii u fyzioterapeuta neprepojeného s FC Barcelonou – prinesie pozitívne výsledky v procese liečby uruguajského obrancu, avšak na prvý pohľad to vyzerá ako rozhodnutie rovnako chaotické, ako aj také, ktorému sa dalo vyhnúť. Žiadny lekár by zranenému hráčovi neodporučil prekročiť Atlantik za menej ako 24 hodín len preto, aby podstúpil niekoľkohodinovú terapiu. Napriek tomu reprezentačný tréner Marcelo Bielsa toto rozhodnutie kapitána akceptoval, takže zrejme existuje nejaké logické zdôvodnenie, hoci zvonku to pripomína skôr dymovú clonu než čokoľvek iné.
Bohužiaľ, nie je to prvýkrát, čo sa Araujo ocitá v nezvyčajnej situácii, ktorá sa nakoniec odzrkadľuje na jeho športovej forme. Po katastrofálnom výkone proti Chelsea v ligovej fáze Ligy majstrov, ktorý skončil červenou kartou za faul na Marca Cucurellu, bol uruguajský defenzívny pilier nútený urobiť dvojmesačný ‚reset‘ kvôli problémom s duševným zdravím. Tento čas venoval lepšiemu spoznaniu samého seba a upevneniu svojho náboženského presvedčenia, pričom vycestoval do Izraela a navštívil najdôležitejšie miesta v Jeruzaleme.
Prepustenie pozícií a taktické nezhody s Flickom
Odvtedy bola jeho prítomnosť v tíme čoraz zriedkavejšia, a to až do takej miery, že častejšie nastupoval na pravej obrane než v strede defenzívy. To jasne ukázalo jeho problémy s odhodlaním sa v systéme Hansiho Flicka. V závere sezóny bola jeho rola podstatnejšia v šatni, kde plnil funkciu kapitána, než na ihrisku. V súčasnosti je štvrtým stredným obrancom v kádri, za Pau Cubarsím, Gerardom Martínom a Ericom Garcíom. Nie je vylúčené, že čoskoro klesne dokonca na piate miesto, ak sa Andreas Christensen napokon vyrovná so svojimi svalovými problémami.
Ako kapitán FC Barcelony, tak aj reprezentácie Uruguaja Araujo dokázal, že je vzorným profesionálom, vždy pripraveným pomôcť spoluhráčom a pracovať pre dobro tímu. Jeho vplyv však končí na štyroch stenách šatne – na ihrisku to nenachádza odzrkadlenie.
V Barcelone je jasné, že nefiguruje v plánoch Flicka. Jeho štýl hry je úplným opakom toho, čo nemecký kormidelník očakáva od svojich defenzívnych hráčov, a taktiež v reprezentácii vedenej Bielsom má zjavné problémy nájsť sa v tak dynamickom systéme. Ak by Ronaldovi lepšie radili, niekto by mu zrejme na rovinu povedal, že život nekončí v Barcelone a v iných ligách by jeho prednosti mohli byť využité oveľa lepšie. Dobrým príkladom by bola Serie A, kde obrancovia bránia bližšie k vlastnej pokutovému územiu a nemusia zabezpečovať taký veľký priestor za svojimi chrbtami.
Luis Enrique odhalil jeho slabiny
Prvým, kto – hoci nevedome – obnažil jeho slabiny, bol Luis Enrique vo svojom dokumente Nemáte k**va poňatie*. V jednej z taktizácií pred odvethovým zápasom Ligy majstrov s Barcelonou tréner PSG upozornil na problémy Uruguajčana pri vyvážaní lopty: ‚Musíte ho nechávať bez pressingu, pretože je to hráč Barcelony s najnižšou kvalitou s loptou na nohe.‘ Tieto slová neskôr našli potvrdenie na ihrisku, keď Araujo stratil loptu pri jednej z prihrávok a následne bol vylúčený pri pokuse napraviť vlastnú chybu.
V súčasnosti Araujo drží v neistote celú krajinu, pretože nikto nevie, či mu expresná terapia v Madride umožní zahrať si už v prvom zápase proti Saudskej Arábii, alebo bude musieť počkať ešte niekoľko dní. Tak či onak, kapitán by mal lepšie zvažovať svoje rozhodnutia. V tejto chvíli bola autorita fyzioterapeutov uruguajskej reprezentácie a klubových lekárov vážne spochybnená krokom rovnako impulzívnym, ako aj zbytočným. Taká je cena za to, byť strateným kapitánom.
autor: Lukáš@forcabarca.sk | Spracované na základe info z as.com
foto: X/FCB
Diskusia