Začiatky Luisa Suáreza v Európe sú taktiež zapletené viacerými ikonickými a rozprávkovými momentmi, tak ako u mnohých velikánov tohto nádherného športu. V prípade chalana s neodmysliteľným predkusom a zabijáckym streleckým inštinktom sa jedná o obyčajný zelený dáždnik, ktorý sa stal raz a navždy symbolom vzostupu najlepšej deviatky na svete.
V septembri 2006 Groningen pod vedením Rona Jansa nezvládol prvý zápas pohára UEFA na pôde Partizanu Belehrad, kde utrpel prehru 4:2. V odvete sa na domovský stánok Groningenu zniesla búrka. Jans, zvyčajne obľúbený a pokojný, stál pod obyčajným zeleným dáždnikom. Po ihrisku ale práve v tom momente pobehoval mladý, dlhovlasý a nesmierne ambiciózny mladík, ktorý bol Jansovým najväčším riskom a súčasne najtvrdším orieškom pre hráčov Belehradu.
Luis Suárez, dnes už známy ako veľký pracant a úžasný strelec, vybojoval Groningenu penaltu takmer po hodine hry. Jans, s veľkým očakávaním a poriadne premočeným oblekom sledoval, ako Koen van der Laak úspešne premieňa pokutový kop. 1-0 pre Groningen.
Úplne nepochopiteľne bol ale dve minúty potom stiahnutý z ihriska práve mladík, ktorý pomohol penaltu vybojovať. Tradične temperamentný chalan, slabý v holandštine a angličtine, preto neváhal svoj hnev prejaviť naplno. Prešiel okolo Jansa ako búrka, zúrivo odmietol podanie ruky trénerovi a ako bonus mu uštedril pár „pekných“ slov v jeho rodnej španielčine. Jans, ktorý je známy tým, že sa nebojí ukázať emócie, v záchvate hnevu hodil o zem spomínaný zelený dáždnik, ktorý sa pri dopade rozpadol na dva kusy.
Ani po tejto potýčke však dážď neprestával a Groningen sa druhého gólu už nedočkal. Bez svojho dáždnika, Jans premokol do nitky, no keď sa ho novinári po zápase pýtali, čo sa udialo medzi ním a Suárezom, odpovedal s kľudom Angličana: „po búrke znova výjde slnko.“.
O tri dni na to dostal „Luisito“ šancu na reparát. V ligovom zápase proti Vitesse sa prezentoval usilovným a neúnavným výkonom. Ani to však nestačilo a Groningen prehrával 1:3. Luisovi sa však podarilo svojmu tímu vybojovať v 82. minúte pokutový kop, ktorý opäť premenil van der Laak. Suárez, ako ho poznáme, nepotreboval viac. O päť minút sa mu podarilo vyrovnať a dokonca tri minúty na to sám rozhodol o triumfe Groningenu, keď loptu nechytateľne napálil pod brvno bezmocného gólmana Vitesse.
Väčšina holandských klubov má zvyk po zápase poďakovať svojmu tímu za predvedený výkon – a Groningen samozrejme nie je výnimkou. Či už výhra, alebo remíza, alebo prehra, tradícia je tradícia a záverečný aplaus je prejavom úcty. Práve po spomínanom víťazstve 4-3 prišiel rozžiarený Jans za Suárezom. Pevne mu stisol ruku, pričom v druhej držal už opravený zelený dáždnik. Ruka v ruke, Jans a Suárez, zahodili svoje spory a hrdo oslavovali triumf svojho tímu. „Pistolero“ navyše dodnes tvrdí, že Jans je jeden z najlepších trénerov pod ktorými hral a jeden z najdôležitejších ľudí, s ktorými sa počas kariéry stretol.
Luis Suárez a Ron Jans s ikonickým zeleným dáždnikom
Vo svojej autobriografii, ktorá vyšla v roku 2014, Luis popisuje, aký zlomový bol zápas proti Vitesse. Duel popisuje ako moment, kedy konečne začal dávať jeho príchod do Groningenu zmysel. „Po zápase s Vitesse sme v klube obedovali a predstavitelia, ktorí ma boli sledovať v Uruguaji, mi povedali, že im padol kameň zo srdca. Konečne to vyzeralo, že peniaze investované do mňa sa začínajú vracať. Pamätajte, videli ma iba v jedinom zápase v Uruguaji! „Dáždnikový“ zápas zmenil všetko. Fanúšikovia Groningenu sa ku mne správali úžasne a ja im teraz za to môžem vykúzliť úsmev na tvári.“
zdroj: bleacherreport
foto: provenquality, voetbal international
fofo112
top komentárKonečne zasiahla FIFA šef rozhodcov Luigi Colina si povolal do Malagy na koberec všetkých španielských rozhodcov podla jeho vyjadrenia Hernandez stál v takom uhly,že musel jasne vidieť,že lopta bola celým priemerom daleko za čiarov.Colina bol pán rozhodca,ten mal autoritu ako hrom všetky mužstva sa ho doslova báli,Hernandez sa pri ňom musel zosypať,lebo nevysvetlitelné sa vysvetliť nedá.
plcd
Máš link na túto správu?
fofo112
futbal portal.cz
bruno1
Podstatne je zistit preco barcu sustavne tak poskodzuju. Ci je to ich nenavist k emancipovanemu katalansku, prikaz nadriadenych alebo uplatky
Teo07
Všetko, čo si spomínal, plus Perez, UEFA, FIFA, Ilumináti, Slobodomurári, Jašteri a Skull and Bons.
Mathias9
Ty si kamo trapny ako stierace na ponorke, chod si na stranku bielych baletiek, tam mozes pisat sracky, zapadnes tam s tymito prispevkami
Teo07
Uff! Ale si mi naložil! Pokúsim sa s tým nejako žiť.
Odkedy fandíš Barcelone, pukino?
bruno1
IQ minus jedna. Typicke pre madridiota
frkmrk
Pier Luigi Colina,pojem vo futbale a nespominam si,ze by bolo viacej rozhodcov-tak citlivych pre hru-ako on,s radostou si pozriem,ked sa obcas objavi v reklame s pistalkuo a so zdvihnutou pravou nohou v naznaku tanca.
emiliano
Tak autoritu mal úžasnú, aj kvalitu. Ale v Čechách ho volali aj inak...