Súťažný výbor RFEF prijal niekoľko prekvapivých rozhodnutí, ktoré ovplyvnili priebeh ligy. Ukázalo sa, že tento orgán zrušil červenú kartu udelenú Viníciusovi a potrestal Valenciu uzavretím jednej z tribún na nasledujúcich 5 zápasov.

Hráč Realu Madrid bol v zápase proti Los Che vylúčený z ihriska za to, že udrel Huga Dura, ktorý ho predtým držal za krk. Komisia sa však rozhodla zrušiť červenú kartu udelenú Viníciusovi. Podľa tohto orgánu RFEF rozhodca VAR predložil hlavnému rozhodcovi pri prezeraní situácie na monitore neúplný obraz incidentu bez pasáže označujúcej útočné konanie hráča Valencie. Usúdilo sa, že v tejto situácii rozhodca nemohol správne posúdiť, čo sa stalo. Real Madrid vo svojom vyjadrení tvrdil, že hlavný rozhodca pôvodne potrestal Brazílčana žltou kartou a svoje rozhodnutie zmenil až po tom, ako videl situáciu na monitore. Okrem toho sa Los Blancos domnievajú, že Vinícius bol obeťou incidentu, najmä vzhľadom na rasistické urážky na jeho adresu.

Rozhodnutie výboru sa stretlo so značnou kritikou, najmä preto, že Viníciusovo udretie súpera nemôže byť na úrovni sankcie odôvodnené predchádzajúcim správaním súpera, aj keď obraz VAR nebol úplný a rozhodca zodpovedný za systém skutočne pochybil. Najmä preto, že Brazílčan svojmu súperovi očividne zasadil úder. Stojí za zmienku, že predtým v sporných situáciách výbor opakovane nezasiahol, aby nezasahoval do sankcií uložených rozhodcami a nenarúšal ich kompetencie. Tentoraz konal inak, a to v prípade, keď sa trest pre futbalistu zdá byť zrejmý. Expert Cadena SER a AS Iturralde González sa domnieva, že výbor mal potvrdiť Viníciusov trest a suspendovať Huga Dura, čo sa rozhodol neurobiť.

Florentino Pérez sa vo svojom konaní ukázal ako veľmi efektívny. Ešte predvčerom povedal: "Chcem oznámiť, že už nebudeme tolerovať rasistické incidenty voči našim futbalistom. Na to je potrebné zmeniť štruktúru rozhodcov, aby nebolo možné, aby sa obeť trestného činu stala zodpovednou, ako sa to deje teraz."

Výbor tiež rozhodol o uzavretí jednej z tribún na štadióne Mestalla na nasledujúcich 5 zápasov a o uložení pokuty Valencii vo výške 45 000 eur. Očakáva sa, že Los Che sa proti tomuto rozhodnutiu odvolajú. Klub v tlačovej správe tvrdí, že rozhodnutie výboru predstavuje dôkazy, ktoré sú v rozpore s tým, čo tvrdí polícia a La Liga. Stanovisko Valencie je, že trest je neprimeraný a nespravodlivý a že opatrenie prijaté proti priaznivcom Los Che je bezprecedentné. Médiá vo Valencii zdôrazňujú, že ojedinelý prípad sa týkal troch fanúšikov a rozhodnutie bolo prijaté len za 48 hodín. Poukazujú tiež na to, že Real viedol proti klubu kampaň.

Žiaľ, španielske futbalové orgány nedokázali tak rýchlo reagovať na tému potrestania Españolu za vpád fanúšikov Los Pericos na trávnik po barcelonskom derby. Pripomeňme, že hráči Blaugranas museli utiecť do šatní, zatiaľ čo fanúšikovia domáceho tímu zostali dlho na ihrisku a niektorí sa dokonca pokúšali dostať do tunela. V tejto veci zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

Obe tieto témy súvisiace s Realom Madrid predstavujú pre španielsky futbal nebezpečný precedens. Situácia s Viníciusom by sa mohla v budúcnosti využiť na najrôznejšie odvolania, ktoré by ospravedlnili správanie futbalistu inými faktormi, napríklad provokáciou. Pokiaľ ide o štadión Valencie, rozhodnutie bolo prijaté bleskovo, zatiaľ čo zvyčajne pri takýchto témach prebieha osobitné vyšetrovanie za účasti špeciálneho vyšetrovateľa, ktoré môže oddialiť verdikt až o mesiac. Presne tak to bolo aj v prípade udalostí po barcelonskom derby, a preto stále čakáme na konečné rozhodnutie v tejto veci a Español môže stále bojovať o zotrvanie pred svojimi fanúšikmi.

zdroj: fcbarca.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2023-05-25 07:33:47
tak miesto toho, aby dali dodatocny trest aj hracovi valencie za drzanie pod krkom (ak to bolo take vazne, nevidel som)...tak ti hlupaci zrusia cervenu kartu za uder? im nacisto prepina z toho vinciusa
2023-05-25 07:56:19
V roku 2010 bol môj švagor v Južnej Afrike na zápase Francúzska vs JAR (FRA prehrali 1:2).

Vravel mi, že na štadióne domáci (prevažne černosi) pokrikovali po hráčoch Fr. všeliake rasistické poznámky (White chicken, Fking colonists...), pľuli na nich, maniacky si tam pľuvali pod nohy...

A počuli sme niečo o tom v médiach? Alebo robilo sa z toho take halo? Ta kdeee... Len oni su chudáčikovia utláčaní. Omg, hlavne že Bubba sa arogantne správa zápas čo zápas a teraz vyplakáva.
XAVIT0 2023-05-25 08:34:19
Tento argument je platný ako vykal na ulici.... akože keď oni môžu tak aj my môžeme? Zamysli sa radšej nad sebou.... Vinicius už dlhodobo svojim ostrým jazykom dráždi fanúšikov čiže Real by si ho mohol dat prv doporiadku a keď mu tak záleží na ňom tak vytvoriť okolo neho aj nejakú kampaň boja proti rasizmu s tým ze aj on by sa choval ako profesionál a nie ako jeble decko
Cachino 2023-05-25 08:44:08
Řekl bych, že Harry to nemyslel tak, že když oni, tak my taky. Spíš narážel na to, že pokud se rasistický urážky týkají bílých, nikdo to neřeší. Jen ti s tmavší barvou pleti jsou prostě háklivější. Rasistický urážky jsou humus ať už jsou mířeny na bílýma na černý nebo obráceně a když už chtějí abychom se my chovali jako lidi k nim, je fér to očekávat i opačně.
Vinicius by si měl sáhnout do svědomí a začít se chovat normálně. To, že se na hřišti chová jako z*rdeček tomu vůbec nepomáhá...a že to není na pohled zrovna sympaťák taky ne...
tunno Premium 2023-05-25 08:54:16
Kazdy sa chce citit ublizene, to je trend.
harry525 2023-05-25 08:57:14
Cachino 👍, pochopil si to presne.
marko31 Admin
2023-05-25 08:35:10
Samozrejme rasizmus by mal byt odsúdený v akejkoľvek podobe ale v tomto prípade si za to vinco môže z veľkej časti sam, pretože nie je jediný futbalista tmavej pleti a na ostatných sa tolko nepluje. Keby zbytocne neprovokoval, nesimuloval, nerozhadzoval rukami a nehadal sa s rozhodcami, ale viac sa sustredil na futbal, mozno by to nebolo také vyhrotene. Je vsak smutne ze sa to deje aj v tejto dobe, no nie je úplne bez viny ani on. Su to len dôsledky jeho správania.
zolika 2023-05-25 12:30:39
Presne tak.
2023-05-25 08:53:14
Vykaslite sa na farbu pleti. Riesme podstatu: hrac niekoho udrie a zrusia mu cervenu... toto je problem !!!!
kam to povedie?? Takze odteraz ,ako precedens bude fungovat nieco ako:
"ano drbol som mu po papuli,ale predtym mi povedal,ze moja mama je...." a tym padom to bude v poriadku?
harry525 2023-05-25 09:01:47
Nie nie, presne o tu "FARBU PLETI" tu práve ide.

Ide o nebezpečný precedent, kedy vlastne "zrušíme ČK" všetkým černochom, lebo oni na svoju obranu povedia: "Ale to títo zlí diváci, na mňa rasisticky pokrikovali a ja som to už nevydržal!"

A teraz si predstav, že toto isté by spravil biely černochovi, žeby ho chytil pod krk... Čierny by opäť vytiahol tému "rasizmus" a bieleho by ešte na 10 zápasov suspendovali. O zrušení ČK by sa ani nehovorilo
leonidas129 2023-05-25 10:00:38
to ani nieje nic nove. videl som pripady v USA, ked tazke ublizenia na zdravi, alebo aj vrazda boli ospravedlnene UDAJNYM rasizmom poskodeneho
2023-05-25 09:29:50
Cela La liga ide do hajzlu postupne... Niekedy som pozrel sem a tam Premier League...dnes uz pozeram len Barcu a inak stale PL. Moje zelanie?
Nech vystupime z LL a ideme do PL :)
A Real nech ide do Polskej Ekstraklas.
Rasto Premium
2023-05-25 12:59:51
Chlapci, istý Jano vám to vysvetlí na príklade Gaviho, ktorý fauluje, háda sa s rozhodcami a bolo mu odpustených niekoľko ČK...
2023-05-25 14:27:29
Vini čiernej pleti je a občas sa správa ako cirkusantská opica. Tak to jednoducho je. V jeho prípade označenie "čierna opica" nieje až tak mimo. Keby som sa ja tak správal na ihrisku ako občas on, tak po mne pokrikujú "plešatá opica", pretože som plešatý a správal by sa ako cirkusantská opica. A mohol by som si za to sám, kór keby som sypal také krásne góly protivníkom ako ich sype Vini. Čo vie fanúšikov protivníka pochopiteľne riadne vytočiť aj bez tých jeho grimás a gest po vstrelení gólu.