Pol Ballus na stránkach The Athletic priblížil, ako FC Barcelona využíva softvér Kognia na taktickú analýzu. Novinár priblížil históriu tohto nástroja a predstavil analýzy, ktoré Kognia a Barça poskytli v predsezónnych zápasoch Blaugranas.

***

"Môžete mi ukázať všetky pohyby bez lopty, ktoré s nami Ousmane Dembélé vykonal počas minulej sezóny?" takúto otázku položil bývalý riaditeľ futbalovej oblasti FC Barcelona Mateu Alemany generálnemu manažérovi Kognie Mauriciovi A. López-Felip. Alemany a López-Felip sa stretli pred necelými dvoma rokmi, aby sa oboznámili so softvérom spoločnosti Kognia, nástrojom založeným na umelej inteligencii, ktorý bol vyvinutý v roku 2019 a ktorého cieľom je takmer vedeckým prístupom analyzovať každú situáciu, udalosť alebo premennú, ktorú možno vnímať počas futbalového zápasu. "V priebehu niekoľkých minút sme boli schopní poskytnúť Mateuovi to, čo od nás požadoval," uviedol López-Felip o tomto prvom stretnutí.

Keď Xavi prišiel do klubu v roku 2021, urobil zmeny a okrem iného priviedol 7 nových členov svojho dôverného personálu, ktorí sa museli spojiť s existujúcim tímom. Všetci zamestnanci pracovali so spoločnosťou Kognia od začiatku Xaviho trénerskej kariéry v Katare a softvér si so sebou priniesli do Barçy. Xaviho analytici David Prats, Toni Lobo a Sergio García sa na tento softvér v priebehu rokov veľmi spoliehali.

Tento článok je exkluzívny obsah ForcaBarca

Diskusia

4 komentáre
2023-09-12 08:01:50
No mam obavy, ci to uz neprehanaju. Pokial sa budu hraci vychadzkovym tempom prechadzat po ihrisku nepomoze ani svatena voda a uz vobec nie nejaka programmma 😉. Ja uz len cakam, kedy niektori divaci zaspia na zapase a ujde im posledny autobus 😀
2023-09-12 10:15:51
kombinace slovního spojení "Xavi a taktická analýza/připravenost" mi vykouzlilo úsměv na tváři při úterku :)