Didac Peyret z katalánskeho denníka Sport upozorňuje na slabšiu formu Alejandra Baldeho v posledných týždňoch. Mladík má problémy predviesť svoje silné stránky, teda rýchlosť a dribling. Nízko postavená obranná línia súpera definitívne uzatvára možnosti na nájazdy po krídle.

Nepredvídateľnosť Alejandra Baldeho sa v posledných týždňoch trochu znížila. 19-ročný hráč sa prispôsobuje úlohe, ktorá je pre tím nevyhnutná, ale ktorá mu neumožňuje toľko využívať jeho výbušnosť. V rozostavení so štvoricou stredopoliarov je Balde zodpovedný za rozťahovanie hry na ľavom krídle. A robí to v rovnakej kvalite ako Raphinha: keď má Barça loptu, je krídelníkom, ale keď ju tím stratí, Balde musí prekonať veľa metrov, aby sa vrátil do obrany.

Balde na krídle umožňuje hráčom ako João Félix pohodlný pohyb dovnútra. Ale keď je tak vysoko, Alejandro nemá toľko priestoru na využitie svojej rýchlosti. Napriek svojim skúsenostiam s hrou na krídle je Balde jedným z tých obrancov, ktorí v pohybe robia väčší rozdiel ako v stoji. Niektoré z jeho najlepších zákrokov v minulej sezóne, ako napríklad jeho "slalom" v zápase proti Realu Madrid, boli spôsobené tým, že sa pohyboval s loptou zozadu.

Proti Mallorce, podobne ako zvyšok tímu, nepredviedol svoj najlepší výkon. Baldemu chýbala v jeho akciách svižnosť a vybiehal metre dopredu. Pokúsil sa o dva driblingy (jeden úspešný), stratil 13 lôpt a vyhral len štyri z deviatich súbojov.

Balde má komplexnú úlohu, ktorá zahŕňa veľa defenzívneho úsilia, pretože musí pokryť veľa metrov. Na rozdiel od pravého krídla, kde Cancelovi pomáha Raphinha, na ľavej strane João Félix zaberá viac vnútorných pozícií. Portugalčan je ten, kto okupuje ľavé krídlo, keď Barça nemá loptu, ale keď dôjde k strate v nepríjemnom priestore, Balde má veľmi málo času (a veľa metrov na behanie) na sprevádzanie obrannej línie.

Už v minulej sezóne bol Balde "recyklovaný", keď Xavi skonsolidoval novú formáciu, ale v tejto sezóne sa ešte viac zvýraznila jeho úloha ľavého krídla, čo je jedna z najnáročnejších pozícií v súčasnej štruktúre tímu.

K slovám Didaca Peyreta treba dodať, že Alejandro Balde je stále veľmi mladý hráč. Vo veku 19 rokov je hráčom základnej zostavy FC Barcelona a je prirodzené, že má výkyvy vo forme.

zdroj: sport.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Pridaj komentár ako prvý.