V jednom momente sezóny 2023/2024 sa Barcelona zdala byť nezastaviteľná. Nasúkala manitu Realu Betis a potom ďalšiu proti Royal Antverpy. Hneď v nasledujúcom zápase skórovala 3-krát v priebehu desiatich minút a dokonala tak remontada proti Celte Vigo.

Teraz sa tím nachádza v úplne opačnej situácii. Necelé dva mesiace po skvelom období vyzerajú Blaugranas bezradne a bez inšpirácie a zdá sa, že spadli na pomyselné dno. Katalánci sa teraz spamätávajú z prehry so Šachťarom Doneck v Lige majstrov UEFA. V nedeľu popoludní sa na Estadi Olimpic Lluis Companys stretnú s Deportivom Alaves a ich jediným cieľom bude vrátiť sa na víťaznú vlnu. Ale...

V Barcelone bijú na poplach

Po prehre Barcelony so Šachťarom Doneck sa toho veľa popísalo, a to oprávnene. Nie je to výsledok proti ukrajinskému celku, ktorý zabolel, ale spôsob, akým k tomu došlo. Zverenci Xaviho Hernandeza neboli v stredajšom stretnutí Ligy Majstrov počas 90 minút nikdy reálne v zápase. V obrane boli nekoncentrovaní, v strede poľa bez inšpirácie a v záverečnej tretine im chýbala akákoľvek vertikalita.

To je však pre Barcelonu už dlhší čas témou. Od prehry s Realom Madrid v El Clasicu nevyzerajú rovnako a aj v poslednom ligovom zápase proti Realu Sociedad mali šťastie, že sa im podarilo ukopať 3 body. Znamenia v Katalánsku nie sú pozitívne a nevyžarujú obraz sebavedomej šatne. Navyše, ak jedna prehra dokáže rozbiť šatňu do takejto šlamastiky, je to vec, ktorá vyvoláva vážne obavy.

Barcelona sa musí vrátiť na správnu cestu, a to rýchlo, pretože nemá priestor na chyby. Girona aj Real Madrid svoje zápasy vyhrali a tak navýšili náskok na špici priebežného poradia. Ak bude zlé obdobie Blaugranas pokračovať, o niekoľko týždňov by to mohol byť pre tím koniec ligovej cesty.

Pedri je späť

Na tlačovej konferencii pred zápasom Xavi prezradil, že jeho Pedri Gonzalez je konečne stopercentne fit. Pre Barcelonu, ktorá sa v posledných týždňoch trápila v strede poľa, je to obrovská zmena. Po absencii Pedriho a Frenkieho de Jonga nemal tréner v tíme veľa podobných profilov, ktoré by zabezpečili kreativitu alebo kontrolu.

Španielske eso sa vrátilo po zranení v súboji Barcelony proti Realu Sociedad a už od jeho prvého dotyku s lavičkou bolo zrejmé, že je faktorom X. To isté sa zopakovalo, keď naskočil z lavičky proti Šachťaru Doneck. Po tom, čo mu Xavi v dvoch zápasoch doprial minúty ako náhradníkovi, bude dúfať, že Pedri bude pripravený nastúpiť aj dnes proti Alavesu.

No už v základe. Jeho návrat by bol pre Barcelonu výraznou vzpruhou pri pokuse o opätovné získanie formy. Mladík by tak mohol nastúpiť ako jeden z interiors Barcelony, pričom Fermín López a Ilkay Gündoğan zaujmú zvyšné dve miesta v strede poľa. Netreba dodávať, že bude mať kľúčovú úlohu.

Lewy je bez formy

Meno Roberta Lewandowskeho sa v priebehu rokov stalo synonymom pre góly. Poľský internacionál sa zapíše do histórie ako jeden z najproduktívnejších strelcov a práve pre túto povesť ho Barcelona podpísala. V minulej sezóne získal Trofeo Pichichi po úžasnom štarte do sezóny. Napriek tomu, že v druhej polovici ročníka nedosiahol svoju bežnú úroveň, mal dostatok gólov na to, aby si toto ocenenie aj tak odniesol.

V tejto sezóne má veterán na konte 5 gólov v desiatich ligových vystúpeniach a je jasné, že nie je vo svojej obvyklej forme. Lewandowski už nevytvára také nebezpečenstvo pred bránkou a jeho slabá forma tvrdo naráža na Xaviho plány. Tréner naďalej plne dôveruje Poliakovi a trvá na tom, že jeho prepad formy je spôsobený nedostatočnou pozičnou hrou Barcelony.

Čísla však neklamú. Lewandowski v úvodných 45 minútach zápasu proti Šachťaru Doneck zaznamenal len 5 prihrávok a nevystrelil. Bez gólu v posledných šiestich zápasoch je to jeho najhoršia gólová séria od februára 2011. Xavi preto musí hľadať spôsoby, ako optimalizovať výkony útočníka, pretože je pre úspech tímu nevyhnutný.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

3 komentáre
2023-11-12 10:31:51
Hmm vyzerá to tak, že máme veľmi drahý Poľský problém 😏
2023-11-12 11:01:08
lewymu treba veriť naďalej,j, až do zblbnutia -- to je xaviho problém, podobný je s romeom a juliou