Španielsky reprezentačný tréner Luis de la Fuente sa zúčastnil tlačovej konferencie po zápase s Gruzínskom. Jej hlavnou témou bolo, samozrejme, Gaviho zranenie.

Je to jedno z najtrpkejších víťazstiev vo vašej kariére? Chápete nespokojnosť Barcelony?

"Teraz už rozumiem všetkému. Je to veľmi ťažký moment pre Gaviho a pre Barcelonu, ale aj pre národný tím, pre všetkých kolegov, pre mňa... Sme zničení a v šatni to vyzerá, že sme prehrali. Futbal je riskantná činnosť, toto sú veci, ktoré nemôžete ovplyvniť. Hráča mi je veľmi ľúto.

Ako došlo k zraneniu? Hovorili ste s futbalistom?

"Áno, hovorili sme s futbalistom, nemá to nič spoločné s kopnutím, len s momentom, keď sa zle postavil pri snahe spracovať loptu, vtedy mu odišlo koleno. Prvá akcia nemá nič spoločné s druhou."

Existovala možnosť, že by ste hráča mohli ušetriť?

"Nie, ak by sa to nestalo Gavimu, mohlo sa to stať niekomu inému. Niečo také sa môže stať v ligovom zápase, na tréningu, v akejkoľvek situácii... Futbal je riziková činnosť. Bola to nehoda, smola, nešťastie. Gavi bol v perfektnom stave, aby mohol hrať tento zápas."

Ako sa cíti Gavi?

"Gavi mal zlomené srdce a bol zničený, nemyslel si, že by sa mu niečo také mohlo stať... Nikto si nemyslí, že by ho mohlo postihnúť takéto nešťastie. Myslíme si, že sme úplne nezničiteľní, a život ukazuje, že to tak nie je, sme veľmi krehkí. Pri pohľade na šatňu v polčase... Vyzeralo to tam veľmi zle. Všetci sme mali zlomené srdce."

Je to jeden z najťažších dní vášho športového života?

"Áno, je to najťažší a najtrpkejší moment."

Ak magnetická rezonancia potvrdí prvé lekárske dojmy, má roztrhnutý väz, a to znamená, že vynechá EURO a Olympiádu. Ako to hodnotíte?

"Keď hovoríme o zdravotnom stave hráča, nemyslím na EURO, pri všetkej úcte k tomu, čo všetko znamená pre futbal a Španielsko, ani na Olympijské hry alebo niečo podobné. Myslím len na zdravie futbalistu. Uvidíme po lekárskych testoch, ale pravdepodobne to nebude nič menej vážne, ako sa zdá. To je jediná vec, ktorá ma trápi a znepokojuje."

Prečo ste Gaviho nešetrili v žiadnom zápase?

"Keby to bol niekto iný, hovorili by sme o tom istom. Bola to nehoda. Gavi si v poslednom kole oddýchol kvôli nadbytku kariet, bol čerstvý, cítil sa fenomenálne. Keby ste ho videli v piatok... Chcel trénovať s tými, ktorí nehrali. Išlo o to, aby nehral 90 minút. Pravdou je, že sa to môže stať každému."

Zranení je veľa. Myslíte si, že to má nejaký dôvod, intenzívny program, zlá predsezóna, zápasové napätie...?

"Intenzita, kontakt, rytmus vo futbale je čoraz vyšší. Nie je možné hrať inak. Sú futbalisti, ktorí sú viac kontaktní ako iní, sú tam rôzne okolnosti. Kalendár je taký, aký je, musíme hrať v rámci toho. Máme november, ešte sme sa nedostali ani do polovice sezóny, nie je máj a veľa mesiacov zápasov. Sú to nehody, ktoré majú väčšie následky, keď sa stanú významným futbalistom ako Gavi alebo Vinícius. Vo futbale existuje nekontrolovateľné riziko zranenia."

Čo ste povedali hráčom v prestávke?

"Boli sme na dne, mali sme zlomené srdcia. Hráčom som povedal, že sa musíte dať dokopy, aj so zlomeným srdcom musíte vyhrať, aby ste vzdali hold zranenému spoluhráčovi. Nehovorili sme ani o taktike, pretože v takýchto chvíľach je prioritou prebudovať hráčov na emocionálnej úrovni.

Čo môžete povedať Barcelone?

"Že je nám to ľúto, že máme zlomenú dušu a cítime to isté ako oni."

zdroj: as.com
foto: twitter

Diskusia

4 komentáre
2023-11-20 07:34:27
Keca, keca, keca aby bol za dobreho.....
2023-11-20 07:55:46
Trénerove vyjadrenie pokladám za neskutočné alibistické chrapúňstvo. Aj laikovi muselo byť jasné, že k vážnejšiemu poraneniu kolena došlo už pri tom prvom incidente. Okamžite ho mal vystriedať. Na tom, že sa Gavi vrátil na ihrisko, sa vo veľkej miere podieľal adrenalín a jeho odhodlanie - veľmi chcel. A trénerova bezohľadnosť. Dovolím si tvrdiť, že aj lekársky tým, ktorý neprotestoval a dovolil Gavimu sa vrátiť sa zodpovednosti nevyhne. Takíto ľudia v špičkovom športe memajú čo robiť.