Javier Miguel, novinár madridského denníka AS a Xaviho "hovorca", v rozsiahlom článku podrobne opísal prácu súčasného športového riaditeľa Barcelony Deca. Miguel nazval tento stĺpček "Vitajte v Decolandii". Nižšie uvádzame preklad novinárovho textu.

***

Javi Miguel: "Anderson Luis de Souza. Možno si ho s nikým nespájate, ale hovoríme o Decovi, futbalistovi, ktorý, skrývajúc sa v tieni Ronaldinha, dokázal v roku 2006 vyhrať s Barcelonou Ligu majstrov. Bol to jeho druhý triumf v tejto súťaži. Predtým ju vyhral, keď hral za FC Porto pod vedením Josého Mourinha. Jeho kariéra vo farbách Barçy sa skončila ako ruža na úsvite, keď ho spolu s Ronaldinhom vytlačili ako hlavných vinníkov zostupu do pekla, ktorý Frank Rijkaard prežil.

Pätnásť rokov po tom, čo ho vyhodil Pep Guardiola, možno lepšie pochopíme Decove nedávne vyhlásenia, v ktorých vyžarovala nechuť k súčasnému trénerovi Manchestru City. "Jeho príchod nebol veľkou revolúciou," povedal Deco a spochybnil Guardiolovu úlohu pre Barcelonu, už nie ako futbalista, ale ako funkcionár klubu.

Jeho návrat do Barçy možno označiť za pozoruhodný. Pred rokom sa objavil ako agent Raphinhu, ktorý rokoval s Mateu Alemanym. Niet pochýb o tom, že Deco sa vtedy ukázal ako veľmi zdatný vyjednávač, ktorý pre svojho chránenca získal vysokú prestupovú čiastku z Leedsu (65 miliónov eur) a pomerne vysoký hráčsky plat (približne 10 miliónov eur ročne).

Decov tieň bol oveľa dlhší, ako sa zdalo: počas uplynulého leta sa jeho meno opäť objavilo, ale tentoraz ako nový športový riaditeľ Barcelony, nominovaný z rúk Joana Laportu. Podľa všetkého sa predtým musel vzdať zastupovania futbalistov ako agent. Špekulácie sa objavili, keď Mateu Alemany a Jordi Cruyff opustili klub bez konkrétnych argumentov, čím Xavi zostal bezradnejší ako Gary Cooper vo westerne High Noon.

Napriek počiatočným pochybnostiam o vzťahu medzi trénerom a športovým riaditeľom sa tento vzťah upevnil. Najmä vďaka veľkej pracovnej schopnosti a jasnosti myšlienok, ktoré Brazílčan prejavil. Až v lete sa medzi nimi objavili trenice, najmä keď išlo o výber ideálneho kandidáta na miesto Sergia Busquetsa. Všetky mená, ktoré Xavi spomenul (Zubimendi, Kimmich, Brozović...), zmizli bez rozmyslu pod zámienkou, že sú príliš drahí a finančný limit fair play to nedovoľuje. Xavi to rezignovane prijal a zostalo mu štvrté meno na zozname: Oriol Romeu.

Toto zdanlivé šťastie sa rozplynulo v deň kontroverznej nominácie na zápas proti Antverpám, keď prezident naliehal na trénera, aby ju upravil a doplnil na zoznam istého hráča, ktorý mal pôvodne zostať v Barcelone. Xavi na tlačovej konferencii povedal, že išlo o "spoločné rozhodnutie" trénera a športového oddelenia, ale Deco o niekoľko hodín neskôr jasne povedal, že toto rozhodnutie "nebolo prijaté po vzájomnej dohode". Športový riaditeľ kontroval trénerovi bez toho, aby to bolo potrebné.

Nedôvera sa ešte prehĺbila, keď sa ku Xavimu dostali špekulácie, že Deco bol v kontakte s trénermi, ktorí by ho mohli v budúcnosti nahradiť. Bolo to navyše v polovici sezóny, keď mužstvo ešte stále bojovalo na štyroch frontoch. Xaviho okolie rozpráva anekdotu, že 17. januára, tri dni po prehre s Realom Madrid v španielskom Superpohári, TV3 odhalila meno Thiaga Mottu ako potenciálneho nástupcu. Zaujímavé je, že v ten deň Xavi oznámil svojim najbližším, že v budúcej sezóne nebude pokračovať ako tréner Barcelony.

Dnes je vzťah medzi Xavim a Decom prísne profesionálny: Xavi je v prvom rade človekom Barçy, takže každý, kto očakáva od trénera špendlíky smerom k športovému riaditeľovi, musí byť sklamaný. Nikto nemôže ukázať na Deca ako na vinníka Xaviho odchodu, isté však je, že mu nikdy nebol oporou.

Nastupujúci tréner to nebude mať ľahké. Xavi už oznámil nekonečnú biedu a utrpenie, ktoré pociťuje na lavičke Barçy. Deco má týchto kandidátov: Rafa Márquez, Thiago Motta a Sergio Conceição, ale Joan Laporta má na mysli iný profil trénera s väčšou osobnosťou. Tu počujeme mená ako Jürgen Klopp, Hansi Flick a Thomas Tuchel. Ak to nakoniec bude jeden z nich, uvidíme, ako sa Deco prispôsobí surovej a prísnej nemeckej mentalite."

zdroj: javi miguel
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

4 komentáre
2024-02-11 17:27:18
Ešteže je konečné rozhodnutie na prezidentovi.
2024-02-11 17:30:07
Hansi Flick vypadá reálně, zvlášť pokud by mě měl schopný tým vybaveny jazykově. Pokud to klapne finančně, asi není co řešit - byl úspěšný s Bayernem.