Barcelonu čaká dôležitý týždeň, ktorý môže rozhodnúť o tejto sezóne z pohľadu klubu vrátane budúcnosti Xaviho Hernandeza. Dokážu Katalánci postúpiť do semifinále Ligy majstrov cez PSG? Dokážu následne zdolať aj Real Madrid v na Bernabéu a udržať sa v boji o ligový titul?

Barcelona odštartuje túto výzvu domácim zápasom proti Paris Saint-Germain. Po ňom bude nasledovať nedeľňajšie Clasico proti Realu Madrid. Pre Kataláncov sú to dva veľké zápasy a ich výsledok rozhodne o tom, či klub dohrá ročník bez trofejí. Výsledok proti PSG a Realu Madrid by mohol byť ešte dôležitejší pre Xaviho Hernandeza. Oživenie Barcelony napokon prišlo vďaka tomu, že Xavi verejne oznámil, že po skončení sezóny chce klub opustiť. Katalánci odvtedy neprehrali a stále žijú v boji o titul. A nálada v tábore barcelonismo je tak veľmi pozitívna.

Nechajme sa v každom prípade prekvapiť, či bude takto pozitívna nálada aj po dnešku. Veľmi dobre vieme, aké náročné je prostredie vôkol klubu. Ak totiž Blaugranas vypadnú z Ligy majstrov a dokonca po výhre v prvom zápase v Parku Princov... a ak Barcelona prehrá aj s Realom Madrid, klub prakticky definitívne príde aj o šancu obhájiť o ligový titul. Los Blancos totiž zvýšia svoj náskok na čele na 11 bodov.

Na druhej strane, ak sa Barcelone podarí v nasledujúcich dvoch zápasoch vybojovať víťazstvá, klub by sa mohol dostať do výhodnej pozície, keď bude vstupovať do záverečnej fázy ročníka. Barça si tak rezervuje miestenku v semifinále Ligy majstrov, kde sa stretne s Atléticom Madrid alebo Borussiou Dortmund.

Víťazstvo nad Realom Madrid zase obnoví nádej klubu na boj o ligový titul a zníži odstup na iba 5 bodov. Takýto výsledok posilní Xaviho šance na predĺženie jeho pobytu v Katalánsku. Španiel totiž dokázal vyriešiť takmer každý problém, na ktorý sa sťažoval, a s obnovenou podporou hráčov, fanúšikov a vedenia bude mať všetky dôvody pokračovať na Camp Nou.

No všetko pekne poporiadku. Katalánci sa musia naplno koncentrovať na dnešnú odvetu štvrťfinále Ligy Majstrov. Barça vstupuje do tohto stretnutia s jednogólovým náskokom po tom, čo Parížanov na ich štadióne zdolala 3:2. Z hľadiska hernej stratégie to bude pre Xaviho tím veľká výhoda, pretože môže bez tlaku dodržiavať svoj plán z prvého stretnutia, teda nastaviť obrannú líniu nízko a ťažiť z protiútokov bez toho, aby sa musel príliš vystavovať. Práve to možno bude musieť PSG urobiť v snahe vyrovnať svoje straty, alebo aspoň bude čeliť tejto nutnosti v neskoršej fáze zápasu, ak sa im nepodarí udrieť do siete hneď na začiatku. Začiatok duelu by preto mohol byť veľmi dôležitý.

Problémom Barcelony je absencia defenzívne orientovaného stredopoliara, hoci Xavi má k dispozícii Frenkieho de Jonga a Pedriho. Na druhej strane parížsky tím posilnil návrat Achrafa Hakimiho po odpykaní si trestu za nadmerný počet žltých kariet. Treba dodať, že PSG malo viac času na prípravu na dnešný zápas. Stretnutie francúzskeho tímu v Ligue 1 bolo totiž odložené, aby si tím Luisa Enriqueho mohol oddýchnuť pred odvetou štvrťfinále Ligy majstrov.

Už prvý duel Barcelony s PSG mohol dopadnúť akokoľvek. Dlhé úseky Barça kontrolovala stretnutie, ale potom Parížania zvýšili aktivitu a zasadili dva údery, ktoré otriasli katalánskym tímom. Xaviho tím však dokázal odpovedať a po vypätej konfrontácii napokon zvíťazil. PSG malo väčšie držanie lopty (59 % - 41 %) a viac striel (18 - 15), ale Barça mala vyšší pomer očakávaných gólov (1,95 - 1,19) a viac dobrých príležitostí (4:2). Katalánci tiež vyhrali viac súbojov (55:42).

Ako to bude tentoraz? Sme zvedaví na postoj fanúšikov Barcelony. V ankete katalánskeho denníka Mundo Deportivo sa 88,7% culés vyjadrilo, že Barça postúpi do semifinále. Naopak, 11,2% bolo toho názoru, že PSG sa do tejto fázy súťaže pozrie. A čo vy? Neváhajte sa zapojiť do ankety a podeliť sa o svoje názory v komentároch.

zdroj: lukas@forcabarca.sk barcaunivesal.com mundodeportivo.es
foto: forcabarca.sk

Diskusia

3 komentáre
2024-04-16 17:00:01
Odkaz pre vsetkych: Barca dnes postupi.......
2024-04-16 17:12:52
Vidim ze v ankete hlasovali aj nejaky dembeleovci 😂