Xavi sa zúčastnil na tlačovej konferencii po prehratom odvetnom zápase s PSG vo štvrťfinále Ligy majstrov. Tréner Barçy trpezlivo odpovedal na otázky novinárov po zdrvujúcej prehre na Montjuïc.

[Adria Albets, Cadena Ser] Luis Enrique povedal dve veci, jednou je, že zápas mohli vyhrať bez ohľadu na vylúčenie Ronalda Arauja a druhou, že by bol rád, keby ste pokračovali vo funkcii trénera Barçy aj v ďalších rokoch, pretože ste na túto pozíciu ideálny človek, čo si o tom myslíte?

"V oboch bodoch nesúhlasím, je to také jednoduché. Nesúhlasím s Luisom Enriquem, že mohli vyhrať aj bez červenej karty. Mali sme dvojgólový náskok, dobre sme bránili, mali sme zápas pod kontrolou po každej stránke. Dobre sme to pochopili. Fabian nám na tomto krídle skutočne sťažoval život, ale kontrolovali sme to, dobre sme bránili v pokutovom území, pokrývaniie... Zápas sme mali pod kontrolou vo všetkých aspektoch. A červená karta poznačila zápas. A čo sa týka trénera na ďalšie roky, nie.... nič."

[Cadena Cope] Počas zápasu ste pociťovali frustráciu z rozhodnutí rozhodcov, vyústilo to do vylúčení z trénerskej lavičky. Nebolo možné mať dnes zápas viac pod kontrolou?

"Červená karta pre mňa bola moja chyba. Je to hra chýb, v tomto prípade je to samozrejme moja chyba, hovorím mea culpa."

[Josep Capel, Radio Nacional] Keď sa pozrieme nielen na tento zápas, ale aj na situácie z minulej sezóny v zápasoch proti Interu a Bayernu Mníchov, neviem, či máte pocit, že VAR už niekoľko rokov nefunguje tak, ako by mal?

"Nemáme šťastie na rozhodnutia rozhodcov. Odkedy som tu, všetko sa pokazilo. Všetko. Neviem, aké budú mať vysvetlenie, ale pravda je taká, že všetko išlo naopak, taká je realita."

[Ricard Torquemada, Catalunya Radio] Rád by som sa opýtal na situáciu s červenou kartou. Bol to podľa vás faul? Aký je rozdiel v tom, že na tejto úrovni sa hrá o jedného menej?

"Pokúsim sa hovoriť pokojne a rozvážne. Myslím si, že pri dnešnom vyrovnanom futbale by to možno mohlo byť inak, ale dnes je na tejto úrovni prakticky nemožné hrať 10 proti 11. Dáva to veľkú výhodu tímu, ktorý hrá o jedného viac. Myslím si, že táto červená karta je zbytočná. Pre mňa je nespravodlivá a zbytočná, búra celý dvojzápas, krásny dvojzápas, v ktorom sa oba tímy "hľadali", bolo to krásne divadlo, a táto karta úplne zbúrala dvojzápas, tu sa futbal prakticky skončil. Samozrejme, museli sme potom ukázať hrdosť, charakter a ku koncu sme mali niekoľko šancí, ale je to veľmi ťažké, prakticky nemožné. Čo sa týka tej akcie - čo iné, keď bol Ronald mimoriadne agresívny, ale odrazil sa a nechal padnúť Barcolu. Preto som rozhodcovi povedal, aby išiel k VAR. Interpretácia bola taká, že Ronald uhýba. Preto som povedal, že je to akcia, ktorá označuje dvojzápas takým spôsobom, že cítite hnev. Myslím si, že v 11 proti 11 sme sa na ihrisku cítili veľmi pohodlne, dominovali sme. Bol by som rád, keby sme hrali 11 proti 11, ale nevyšlo to. Myslím si, že vo futbale, aby mužstvo hralo o jedného menej, musí to byť niečo veľmi, veľmi jasné a evidentné."

[Marta Ramon, RAC1] Hovoríte, že červená karta znamenala dva zápasy... [Xavi: Chcel by som ešte niečo dodať. V prvom zápase došlo k akcii s Vitinhom, ktorá mohla byť druhou žltou kartou, a rozhodca si to vyložil tak, že by nenechal súpera padnúť. Dnes je to rovnaká situácia, to je môj názor... ospravedlňujem sa.] Zostaneme pri tej červenej karte..., čo ste si vtedy mysleli?

"Mali sme pochybnosti, či vystriedať Lamineho alebo niektorého zo stredopoliarov, ale uznali sme, že máme východisko s loptou s Rapha, referenčný bod, ktorým bol Robert... neostávalo nič iné, len Lamineho vymeniť, s veľkou ľútosťou, pretože odohral veľmi dobrý zápas, vytvoril gólovú situáciu. Je to veľmi ťažké. Snažili sme sa brániť a to nie je naša silná stránka a Dembélého gól nás pred prestávkou veľmi ovplyvnil. Potom sme súťažili, ale nebol to náš deň. Je to veľká škoda, ale ako tréner a culé cítim veľkú hrdosť na to, kam sme sa dostali. Keď sme hrali 11 proti 11, vyzerali sme veľmi dobre, veľmi dobre. Boli sme lepší ako PSG, ale toto rozhodnutie rozhodcu narušilo zápas."

[Xavi Lemus, TV3] Keď ste ešte hrali 11 na 11, prečo bolo pre tím také ťažké udržať loptu napriek takým technickým hráčom ako Pedri, Gündoğan, Frenkie v strede poľa? Prekvapil vás plán PSG?

"Nie, len v strede robia individuálne pokrytie a treba hrať viac priamo od Marca, od obrancov... Robert dostával veľa lôpt a potom sme už museli útočiť. Stratili sme 2-3 lopty na súperovej polovici, chýbala nám pauza a trpezlivosť, ale myslím si, že táto polhodina bola veľmi dobrá, nebola bolestivá. Červená karta však úplne poznačila dvojzápas."

[Raúl Fuentes, Rádio MARCA] Je to smutná noc pre barcelonismo, ale máte pocit, že Barça je späť v Európe?

"Áno, už veľakrát som povedal, že sme klub, alebo v tomto prípade tím vo výstavbe. Budujeme niečo, čo podľa mňa môže byť krásne a plodné. Predstavte si, čo bude tento tím schopný urobiť, keď bude vybudovaný? Myslím si, že sme bojovali veľmi dobre a odohrali sme veľmi dobrú Ligu majstrov. Bojovali sme proti tímom z najvyššej úrovne: Porto, Neapol, Paríž Saint-Germain a boli sme lepší ako tieto tímy, až na tie rozhodnutia a situácie, ktoré nemáme pod kontrolou. Som veľmi hrdý na tím, ktorý hrá s veľmi mladými hráčmi, ktorí určite budú ďalej dozrievať, a v budúcej sezóne sa Barça vráti a bude silnejšia, pretože z týchto situácií sa najviac naučíte, bohužiaľ, tak to je. "

[Victor Lozano, Onda Cero] Po tomto zostupe by tím mohol ukončiť sezónu bez titulov.... Stále je tu liga, ale bude to veľmi ťažké. Vidíte šancu poraziť v nedeľu Real Madrid? Budete sledovať odvetný zápas so City?

"Určite si zápas pozriem, ale teraz je najdôležitejšie, aby sa hráči "zotavili" psychicky, pretože je to bolestivá rana. Myslím si, že môžeme byť hrdí, pretože tím veľmi dobre konkuroval, keď sme hrali 11 proti 11. Musíme si to zapamätať a teraz sa vrátiť do práce a bojovať o ligu, nehádžeme uterák do ringu, to je jasné. Veľa závisí od nedeľňajšieho zápasu a my chceme vyhrať."

[Albert Hernández, Televisión Española] Hovorili ste o červenej karte Arauja, ale ako hodnotíte celé rozhodovanie... Potenciálna penalta na Gündoğana, vaša červená karta...

"Áno, všetko v náš neprospech, o tom hovorím. Je to prekvapujúce. Bolo to naozaj zvláštne rozhodovanie, nechcem povedať inak, dosť zvláštne."

[Beteve] Podľa vás je nemožné hrať 11 proti 10 [Xavi: Na tejto úrovni] Podľa teba chýbalo vášmu tímu niečo po 30. minúte?

"Áno, potom sa vyskytli špecifické chyby. Prvý gól bol podľa mňa malou chybou v pokrytí, na čom sme na tréningu veľa pracovali, potom naša chyba pri penalte... Nebránili sme najlepším možným spôsobom, škoda, že gól na 1:1 padol tak rýchlo. Možno keby sme výsledok udržali do prestávky, tak by sme to ustáli lepšie, ale ten gól nás ovplyvnil."

[Alex Pintanel, Relevo] Chcel by som sa opýtať na fanúšikov, ktorí dokázali vrátiť radosť. Žiaľ, tím vypadol... Aký odkaz máte pre fanúšikov?

"Odkaz najväčšej vďaky. Myslím si, že to bol skvelý scenár. Boli s tímom až do samého konca. Bolo to tak počas celej sezóny, ale dnes obzvlášť. Som na fanúšikov veľmi hrdý. Myslím si, že tento tím im v týchto zápasoch trochu vrátil radosť a klub sa v budúcej sezóne vráti silnejší. Ďakujem fanúšikom za ich náklonnosť ku klubu."

[Jordi Blanco, ESPN] Ako ste zvládli tú eufóriu po prvom zápase? Myslíte si, že na Camp Nou by to bolo iné?

"Určite by to bolo lepšie, ale na atmosféru a fanúšikov sa nesťažujem, naopak, veľká vďačnosť. Barça je taká, Barça je emotívna. Všetko alebo nič, tak to je. Barça je emotívna a takí sú aj fanúšikovia, prostredie, vy... Vedeli sme, že v odvete to bude ťažké, že máme len gólový náskok... potom sme dali druhý gól. Červená karta však zápas zničila."

[Toni Juanmarti, Šport] Urobili ste niekoľko veľmi jasných vyhlásení o vašej budúcnosti, ale to kruté vypadnutie, napriek tomu, že ste boli nie horší tím ako PSG, aby pochybnosti, že nemôžete odísť na pol ceste... Ovplyvňuje táto prehra vaše plány do budúcnosti?

"Nie, nie. Som hrdý na to, že sme v týchto zápasoch bojovali na najvyššej úrovni: proti Portu, proti Neapolu a mám pocit, že sme boli lepší ako PSG. Zostáva mi to, že cítim hrdosť na tento tím, že som culé, že Barça opäť žije v tejto fáze súťaže. Boli sme nadšení a v budúcej sezóne to bude určite rovnaké, pretože tento tím bude konkurencieschopný. Ale na tom sa nič nemení."

[Albert Nadal, Diari ARA] Aká musí byť Barça v budúcnosti po tom, čo opäť vypadla v Európe?

"Musí sa naďalej budovať. Stretli sme sa s PSG, ktoré už roky nevyhralo Ligu majstrov. Vsadili veľa na prestupy a stále to nedosiahli. Manchester City čakal na víťazstvo v Lige majstrov sedem rokov. V budúcej sezóne sa o to musíme pokúsiť znova. Myslím si, že základ je veľmi dobrý. Budujeme veľmi dobrý tím pre súčasnosť aj budúcnosť. V budúcej sezóne budeme opäť bojovať tým najlepším možným spôsobom."

[Pol Ballus, The Athletic] Je teraz vhodný čas na interné rozhovory s klubom?

"Nie, pripravíme sa na zápas na Bernabéu, myslím si, že liga stále žije, teraz je na nás, aby sme sa k nej priblížili na päť bodov, máme na to šancu. Dnes sme mali šancu, ale nevyužili sme ju, hoci až do červenej karty sme bojovali veľmi dobre. Môžeme sa priblížiť na tri body a v šiestich kolách máme päť bodov na dohratie. Je to na nás."

[Carlos Monfort, Jijantes] Je pre vás útechou už len to, že ste v tomto dvojzápase pred červenou kartou dokázali zabojovať?

"Myslím si, že je možné, že spôsob, akým sme vystúpili, bol s hrdosťou. Žili sme až do konca napriek tomu, že sme hrali v rozhodujúcom zápase. To má svoju hodnotu. Je to bolestivá prehra a sklamanie je veľké, ale prehrali sme s plnou dôstojnosťou, so situáciami, ktoré neovplyvníte, ako sú rozhodnutia rozhodcov."

 

zdroj: yt: culer
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

2 komentáre
2024-04-17 10:17:18
Chalani je to škoda že sme to nezvládli... Nevadí pred sezónou nikto z nás neveril že by sme v tejto fáze LM hrali... Skúsenosti sa zbierajú to je hlavné máme tam mladíkov ktorí nedávno skončili povinnú školskú dochádzku.. Teším sa na letné posily a na další ročník LM..
2024-04-17 10:25:36
Suhlasim s Xavim skoro so vsetkym, az na tu nespravodlivu cervenu pre Arauja:D to bola jasna cervena, ako povedal MAtS, ak to rozhodca odpiska ako faul, musi v tom pripade dat cervenu. Ak by sa to stalo obratene, Xavi by rozhodcu zakilloval, ze im za to nevylucil hraca:D Ze to zapas ovplyvni to je jasne a je to skoda, ale je na nas aby sme sa tomu dobuducna vyvarovali a nie na rozhodcoch, aby taketo zakroky podhodnocovali na zltu, toboz nepiskali vobec.