Xaviho sen o zisku trofeje Ligy majstrov v jeho rozlúčkovej sezóne v Barcelone sa rozplynul, keď tím utrpel zdrvujúcu prehru 1:4 s PSG na Montjuïc. A tento výsledok má významnú váhu pre Xaviho budúcnosť v Barcelone. Keďže La Liga sa mu zdanlivo vzďaľuje a predtým prehral v Copa del Rey a španielskom Superpohári, Liga majstrov bola poslednou nádejou na záchranu sezóny.

To znamená, že prehra na domácom trávniku proti PSG je ako posledný úder. Vedenie klubu teraz stojí pred neľahkou úlohou presvedčiť Xaviho, aby prehodnotil svoje rozhodnutie odstúpiť, a už to nie je len o ponúkaní ubezpečení; na ovplyvnenie jeho rozhodnutia sú potrebné rozhodné kroky.

Odchod na základe tvrdých rozhodnutí

To jednoducho nebol barcelonský večer. Skorý gól Raphinhu dostal Kataláncov do vedenia, ale po uplynutí polhodiny hry sa všetko zmenilo, keď Ronald Araujo bol vylúčený. Po skončení zápasu, Xavi, ktorý ešte stále sršal emóciami, prišiel na ihrisko a rýchlo obrátil svoju pozornosť na rozhodcu, aby vyjadril nespokojnosť s výrokom, ktorý počas zápasu urobil.

Pevne zovrel rozhodcovu ruku a využil príležitosť, aby vyjadril svoje presvedčenie, že rozhodnutie bolo katastrofálne, a výraz rozhodcovej tváre vyjadroval napätie tohto momentu.  Počas následnej tlačovej konferencie Xavi vytrvalo kritizoval rozhodcov, dokonca spomenul aj incidenty z predchádzajúceho zápasu: "Nezáleží na tom, koľko toho rozprávame, faktom je, že červená karta zničila zápas. Nerád hovorím o rozhodcoch, ale musíme to povedať. Nemôžeme byť ticho," povedal tréner. "Je to skutočná hanba. Rozhodca zničil všetku prácu v tejto sezóne. Chcel som hrať 11 proti 11, férovo," dodal.

Pre Xaviho je to koniec

Xavi si veľmi dobre uvedomuje, že sezóna sa pre neho prakticky skončila. Hoci nádej na zisk ligového titulu zostáva, je to skôr sen ako hmatateľný cieľ. Uprostred tejto neistoty sa vynára otázka jeho vlastnej budúcnosti v tíme. Napriek špekuláciám, ktoré sa šíria v posledných týždňoch, Xavi zostáva neoblomný vo svojom rozhodnutí odstúpiť zo svojej funkcie na konci sezóny. Nie je tajomstvom, že jeho šance na zotrvanie záviseli od toho, či bude žiariť v Lige majstrov aj v La Lige. Bohužiaľ sa tak nestalo. Napriek zisku ligového titulu v minulej sezóne nenaplnené očakávania v tomto roku spečatili jeho odchod.

Zanechá dedičstvo. Ale aké?

Finančné problémy tímu bránili príchodu posíl počas uplynulého leta a zranenia sa hromadili, takže táto sezóna zostane bez úspechu, ak sa nestane zázrak v La Lige. Aj bez trofejí však tréner zanecháva pozoruhodný odkaz. Vychoval talenty ako Lamine Yamal a Pau Cubarsí, ktorí majú predpoklady stať sa budúcimi hviezdami. Jeho oddanosť rozvoju mládeže je nepopierateľná a je to dar, ktorý Barcelona neskôr určite ocení.

Sklamanie rezonuje nielen v tíme, ale aj v celej fanúšikovskej základni a futbalovom svete. Xaviho odkaz, nech už bol akokoľvek bohatý, visí na vlásku a jeho posledná kapitola je poznačená touto trpkou prehrou. Keď sa usadí prach po tejto zdrvujúcej prehre, Barcelona sa musí preskupiť a vytýčiť si nový smer. Bez ohľadu na to, či Xavi zostane alebo odíde, klub sa musí vyrovnať s následkami a prebudovať sa na ďalšie sezóny. Cesta vpred môže byť neistá, ale jedna vec je jasná: cesta Barcelony pokračuje, či už s Xavim na čele, alebo bez neho.

zdroj: barcauniversal.com
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

9 komentáre
2024-04-18 08:16:39
Tady je nejdůležitější kdo ale přijde.
Ten tým má na pár postech velký problém z důvodu špatné finanční situace. Nemáme vlastně DM a to musí být priorita na toto léto. Poté by bylo potřeba koupit jedno křídlo a krajního obránce. S těmito třemi posilami by ten tým byl komplet a mohl by bojovat o trofeje. Bez nich to půjde jen teoreticky a to ještě potřebujeme mít na příchod Top trenéra.
Nápady s Marquezem neberu reálně. To by byl opět hrozný úlet. Od Pepa k nám chodí stále průměrní trenéři a mi se divíme, že nemají takový úspěch.

Jinak dost často je potřeba mít v LM i štěstí. Třeba včéra to ukázal opět a jednou Real, kterej 90% zápasu nepřelezl půlku, modlil se u šancí City a prošel dál ani nevědí jak. Ten Luck se nám v LM vyhýbá už hrozně dlouho.
2024-04-18 08:30:39
Když vynechám taktické a trenérské dovednosti, tak mě asi nejvíc překvapil vyjadřováním. On už jako hráč byl slavný tím, že trávník byl špatně posekaný, proto se prohrálo a podobně. Ale čekal jsem, že z toho nějak dospěje, nicméně pravidelná červená, pravidelné výmluvy úplně mimo ( červená jasná, proč se nezaměří na penaltu ve svůj prospěch, tam aspoň se může diskutovat). Všichni čekají, co zas vymyslí a plácne, jak se zachová a jak se ztrapní. Bohužel to mě nejvíc asi zklamalo, s materiálem co má, si nestojí zas tak hrozně, i když jsou velké rezervy i v tom, ale ta jeho hlava, to je prostě ostuda.