Xavi Hernández odpovedal na otázky novinárov počas tlačovej konferencie pred štvrtkovým zápasom s Almeríou. Tréner priznal, že nechápe zmätok týkajúci sa Vitora Roqueho, pretože považuje za normálne, že mladý hráč potrebuje čas. 

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Vždy ste bránili klub a tvrdili, že športové plány závisia od finančnej situácie. Prečo teda Barcelona, ktorá ešte nefunguje podľa pravidla 1:1, ktorá má problémy s registráciou hráčov a ktorá nemôže priviesť veľkých hráčov, minula 30 miliónov eur na hráča, ktorý sa ešte len musí aklimatizovať?

"Takto sme to plánovali. Cieľom nebolo, aby Vitor prišiel v decembri. Zámerom bolo, aby ešte neprišiel. Nakoniec sa však táto možnosť objavila po tom, ako sa Gavi a Balde zranili. Rozhodli sme sa, že kvôli nemu, jeho rozvoju a budúcnosti príde, zoznámi sa s klubom, spozná kolegov a až potom bude súťažiť s ostatnými hráčmi. Pre mňa to nemá zmysel. Je to mladý hráč, ktorý sa rozvíja. Samozrejme, že za neho boli zaplatené peniaze, ale je to hráč vo fáze vývoja. To, či bude hrať, závisí od konkurencie a od toho, koho má pred sebou. Ja ako tréner si myslím, že momentálne sú pred ním hráči, ktorí sú v lepšej chvíli, a preto hrá menej. Nerozumiem tomu, je to tak stále, najmä s mladými hráčmi."

[David Bernabéu, Sport] Aký je odkaz trénera Barçy pre barcelonismo, ktoré prechádza ťažkým obdobím, pretože vidí, že večný rival môže vyhrať ďalšiu Ligu majstrov, vyhral ligu a privedie Mbappého. Boli ste na oboch stranách: Videli ste, ako Real kúpil Galacticos, potom ste boli Barçou plnou skvelých futbalistov... Aké je vaše posolstvo? Bude možné konkurovať v nasledujúcich rokoch?

"Áno, budeme sa o to snažiť. Myslím si, že culé, barcelonista, fanúšik alebo socio musí pochopiť, že situácia je veľmi ťažká a komplikovaná, najmä v ekonomickej rovine, keď ide o súťaženie s najväčšími rivalmi v Španielsku aj v Európe. Máme finančnú situáciu, ktorá sa nedá porovnať s tou spred 25 rokov. Vtedy prišiel tréner a povedal, že chce to, to a to. Teraz to tak nie je. Teraz nemáme také podmienky ako iné kluby, ktoré majú priaznivú situáciu v rámci finančnej fair play a oveľa lepšiu finančnú situáciu. Hráč Barcelony to musí pochopiť. Ja ako tréner to chápem. Hovoril som o tom s prezidentom a s Decom a prispôsobíme sa tomu. To neznamená, že nechceme bojovať o tituly, ale taká je momentálne situácia Barçy. Cule a fanúšik musia pochopiť, že potrebujeme stabilitu, že potrebujeme čas, ale pokúsime odviesť dobrú prácu, aby sme mohli súperiť."

[Roger Torelló, Mundo Deportivo] Vy, Deco aj prezident ste jasne povedali, že chcete, aby Ronald Araujo zostal. Hovorili ste s ním? Aké sú vaše pocity v súvislosti s predĺžením jeho zmluvy?

"S Ronaldom sa rozprávam veľmi často. Dnes sme sa rozprávali aj o jeho zdravotných problémoch. Ronald veľmi dobre vie, čo si o ňom myslím, a vždy sa snažím hovoriť úprimne, takže vie, čo si myslím a čo by som si želal pre jeho budúcnosť. To je mi jasné. Je tu očividne šťastný."

[Marc Brau, Barça One] Almería je posledná v tabuľke a nevyhrala ani jeden domáci zápas, ale pamätám si, že pred prvým zápasom ste povedali, že nemôžete byť príliš sebavedomí. Myslíte si, že so zmenou trénera na Pepeho Mela by pre vás toto stretnutie mohlo byť komplikované?

"Áno, je to ťažký zápas. Analyzovali sme Almeríu a myslím si, že majú menej bodov, ako by si zaslúžili. Je to súper, ktorý sa trápi, na ich smolu, pretože je to tím, ktorý už v tejto chvíli zostúpil z ligy, preto budú hráči uvoľnení, môžu hrať pokojne, nemajú čo stratiť. Má talentovaných hráčov. Myslím si, že veľmi dobre konkurovali veľkým tímom v tabuľke, Girona, Atlético, dokonca aj Real Madrid... Je to ťažký súper, aj keď doma nevyhrali, majú talent, najmä vpredu, Baptistao, Arribas, Embarba, Choco Lozano, sú to hráči na dobrej úrovni. Nie sú v zlej forme. My však oveľa viac závisíme od seba, od zaistenia druhého miesta nás delí šesť bodov, takže cieľ je jasný."

[Damia López, RAC1] Povedali ste, že minimálnym cieľom je skončiť druhý. Aký je však odkaz pre fanúšikov o maximálnom cieli pre budúcu sezónu?

"Vysvetlíme to, keď budeme mať zostavený káder, vysvetlíme ciele na budúcu sezónu. Najskôr plánovanie, posilnenie sa v prípade, že to dokážeme, uvidíme, kde sme. Budeme o tom hovoriť. Momentálne nie je naším cieľom o tom premýšľať a plánovať, ide o zajtrajší zápas. Minimálnym cieľom je druhé miesto, ktoré pre klub znamená veľa jednak kvôli prestíži a potom kvôli finančným záležitostiam a možnosti hrať o ďalší titul. Sústredíme sa na zajtrajší zápas, to je najdôležitejšie."

[Adria Albets, Cadena SER] Klub bude pracovať na zlepšení kádra pre budúcu sezónu, pričom stále pretrváva neistota v súvislosti s finančnou fair play. Budete môcť bez úprav súčasného kádra bojovať o trofeje v ďalších zápasoch?

"Cieľom je urobiť zmeny, niekoho priviesť. Zlepšiť sa. Ak sa to nepodarí, zostane to rovnaké. Ak sa veci nerobia dobre, niečo sa musí zmeniť."

[Francesc Latorre, TV3] Araujo nehral proti Realu Sociedad pre menšie ochorenie. Je na zajtra stopercentne pripravený? Vzhľadom na to, že vás v priebehu 10 dní čakajú 3 dôležité zápasy o tabuľkové umiestnenie, môžete očakávať rotácie a zmeny?

"Áno, zajtra urobíme zmeny, je to logické. Odohrali sme veľmi intenzívny zápas, jeden z najlepších v tejto sezóne, pretože Real vyžaduje veľa na fyzickej úrovni. Je tu únava, takže zmeny bezpochyby nastanú. Čo sa týka Arauja, hovorili sme o tom, že má menšie ochorenia a bolesti. Rozhodneme sa zajtra. Nie je úplne v pohode."

[Josep Capel, Radio Nacional] Povedali ste, že cieľom pre budúcu sezónu je niečo zmeniť, zrejme sa zlepšiť. Očakávate málo zmien, ale výrazných, alebo pomerne veľa zmien?

"To ešte nevieme, pretože musíme vidieť, aká je ekonomická situácia a s finančnou fair play. Potom sa rozhodneme. Zdôrazňujem však, že teraz nie je čas na komentáre. Už viete, že som otvorený a veľa som toho vysvetlil, až príliš veľa. Teraz však nemôžem nič dodať."

[Victor Navarro, Cadena COPE] Ako ovplyvňuje Gündoğanova absencia váš stred poľa? Aké rotácie sa očakávajú? Bude v každej formácii aspoň jeden?

"Áno, budú rotácie, ale neviem, či po jednej v každej formácii, ešte som si to poriadne nepozrel. Čo sa týka vynútenej absencie Gündoğana, máme hráčov, ktorí mu dajú odpočinok, podobne ako v jednom z predchádzajúcich zápasov, keď nenastúpil. Potrebujeme čerstvých futbalistov."

[Alejandro Segura, Radio Marca] V súboji proti Realu Sociedad sme videli Pedriho v úlohe dvojitého pivota po boku Christensena. V poslednom čase hrával viac vzadu ako v úlohe mediapunta. Páči sa vám viac v tejto úlohe, alebo ide o situácie v hre, a preto je na začiatku akcie trochu nižšie?

"Áno, závisí to od zápasu. V poslednom čase nás tvrdo tlačia, veľmi často sa im to pri zakladaní akcií nedarí a on môže hrať vyššie len s jedným pivotom, aby hru postavil a posunul ju dopredu. V inom zápase sme ho potrebovali nižšie na budovanie akcie. Páči sa nám na oboch pozíciách. Myslíme si, že je to hráč, ktorý podáva veľmi dobré výkony a robí rozdiel v základe aj v záverečnej tretine ihriska. Je to veľmi dôležitý futbalista."

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Tento týždeň sa odohrajú tri zápasy, šesť tlačových konferencií... Táto sezóna bola plná utrpenia. Pre vás osobne sa tieto zápasy predĺžili? Chcete, aby sa už skončili?

"Nie, chcem sa kvalifikovať z druhého miesta, svoj cieľ mám stále nedotknutý. Cítim sa dobre, som pokojný a myslím na zajtrajší zápas."

[Albert Hernández, Television Española] Hovoríte, že teraz nie je čas hovoriť o budúcej sezóne, pretože všetko závisí od finančnej fair play. Ak by to však bolo na vás, do akej miery by ste urobili zmeny?

"No, nebudem sa o to deliť s vami, poviem to Decovi. Jednoduché [smiech]."

[Alex Pintanel, Relevo] Hovorili ste už s Decom, Joanom Laportom, športovým riaditeľstvom a máte dobrý pocit? Myslím tým, že by ste im mohli povedať, že potrebujete posily na určitý post a oni by vám odpovedali, že sa pokúsia zariadiť to, čo potrebujete?

"Áno, prezident je vždy pozitívny, Deco tiež, ale finančná situácia opäť ovplyvní naše plánovanie športovej sezóny, ale čo už. Všetci to viete."

[Carlos Monfort, Jijantes] Ako tréner, ktorý priviedol mladých hráčov ako Lamine, Fermín, Guiu, vidíte šancu pre ostatných, aby sa v budúcej sezóne stali hráčmi prvého tímu?

"Áno, už som to povedal viackrát, keď ste sa ma pýtali na Marca Casadóa, hráča, ktorého mám veľmi rád, darí sa mu, má charakter lídra. Je to futbalista, ktorý sa mi veľmi páči, a máme plán, aby u nás zostal, minimálne pred sezónou."

[Carles Ruipérez, La Vanguardia] Zajtra to bude váš 100. zápas v La Lige v pozícii trénera. Je lepšou ilustráciou víťazstvo v lige vo vašej prvej kompletnej sezóne, alebo to, že ste teraz 14-17 bodov za Realom Madrid?

"Je to trochu podobné situácii, ktorú zažívame v celom klube. Vidno to aj na výsledkoch. Minulý rok sme boli veľmi efektívni, nie vždy sme hrali tak, ako by sme chceli. Tento rok sme hrali lepšie, ale súťažili sme horšie. Situácia je taká, že pokračujeme vo vývoji, hráme s hráčmi, ktorých treba vybudovať, a v tomto zmysle je to podobná situácia, akou prechádza klub predovšetkým na ekonomickej úrovni. Ak hovoríme o vývoji, myslím si, že áno, tento rok sme hrali lepší futbal, ale neboli sme schopní konkurovať ostatným tak dobre ako minulý rok. Keď sme mali všetko vo svojich rukách, vykĺzlo nám to, povedal by som, cez rôzne detaily."

[Gemma Mallorca, Beteve] Pripomína vám to stretnutie s Almeríou z roku 2009, keď ste dostali individuálne krytie v strede poľa. Rád by som vedel, ako si spomínate na tento zápas. Ako ste ho prežívali?

"Vychádzal z toho môj vzťah s Chicom Floresom, s ktorým sme sa neskôr stretli v Katare. Po tom zápase sme si vymenili dresy. Behal za mnou po celom ihrisku. Potom sa mi už nič podobné nestalo, ale je to ťažká situácia, pretože ani jeden z nás sa nemohol poriadne dotknúť lopty. To nie je vo svete futbalu normálne a bol to ťažký deň pre neho aj pre mňa. Neviem, koľko kilometrov sme v ten deň nabehali."

[Mari Carmen Torres, Marca] Na ktorý zápas z tvojich 100 v La Lige si najviac hrdý, ktorý ťa najviac potešil? A na ktorý spomínate: - Pff, keby som mohol, vymazal by som si ho z pamäti?

"No, neviem... V tejto sezóne sme, žiaľ, zažili veľa sklamaní, v mnohých zápasoch sme si zaslúžili viac. Tie proti Girone, tie proti Realu Madrid, ktoré zanechali stopu na našej sezóne, pretože sú to priami konkurenti v boji o ligový titul. Neboli sme na dostatočne vysokej úrovni, v týchto zápasoch sme nehrali dobre. Na druhej strane sú tu tie z predchádzajúceho ročníka, pamätám si aj 0:4 z môjho prvého ročníka, na Bernabéu, spečatenie ligového víťazstva na štadióne historického rivala, akým je Espanyol. No v mnohých zápasoch sme zaznamenali skvelé výkony. Spomenul by som stretnutia s Atléticom Madrid, ktoré sme vždy zvládli dobre a všetko sme proti nim vyhrali, ale predovšetkým veľkou spomienkou pre mňa bude víťazstvo v La Lige."

[Nacho Jiménez, Más Qué Pelotas] Chcel som sa spýtať na Joãa Felixa. V prvej časti sezóny sa často objavoval v prvom tíme a teraz hráva skôr ako náhradník, už mesiac nebol v základe. Ako hodnotíte celé jeho hosťovanie a chcete, aby zostal aj v budúcej sezóne?

"João nám veľmi pomohol a jeho čísla sú veľmi dobré, ale má konkurenciu. Na jeho pozícii teraz hrá Raphinha, ktorý je na vysokej úrovni. Na deviatke hrá Robert, je tu Lamine a to sú tí, ktorí v poslednom čase hrali najviac a, no, sú na vysokej úrovni. Tiež si treba dávať pozor na Ferrana, Vitora, ktorí sú tiež konkurenciou pre trojicu, ktorá teraz hrá a je v dobrej forme, s dobrými číslami. João bol dôležitý a musí to tak zostať do konca sezóny."

[Guillem Borrás, Iniestazo] Hovorili ste o Marcovi Casadovi. Chcel som sa ťa opýtať na tím Rafu Márqueza, neviem, či si videl ich posledný zápas na Riazor, sú blízko k vstupu do druhej ligy. Bol by prípadný postup dobrý pre prvý tím, mohol by zmeniť budúcnosť niektorých hráčov a uľahčiť im prechod do prvého tímu?

"Áno, ten zápas som videl. Myslím si, že Barça vyzerala veľmi dobre, najmä v prvom polčase, kde si zaslúžila viac, ale oproti nim stálo historické Deportivo, ktoré nakoniec postúpi. Myslím si, že hlavným cieľom druhého tímu nie je postúpiť do vyššej ligy. Áno, bolo by to pre nás dobré a prospešné pre mladých futbalistov, ktorých budujeme. Nehrajú v prvom tíme, ale mohli by hrať v druhej lige. To však nie je najdôležitejšie. Najdôležitejšie je vychovávať hráčov. Rafa Márquez to vie, Óscar López to chápe. Práca s mladšími tímami je dobrá. "

 

zdroj: YT: mundodeportivo.es
foto: twitter/fcbarcelona.com

Diskusia

7 komentáre
2024-05-15 14:19:24
Vyhodene peniaze za Roqueho za 3,2,1...:D
2024-05-15 15:06:44
V tej dobe keď sa Roque kupoval sa písalo aj o tom že to bola odpoved na to že Real kúpil Endricka a že im nevyšiel. Tak to bolo údajne aj s Baleom ako odpoved keď Perez nedostal Neymara tak to musel údajne skrz Ega urobiť prestup aby reagoval na konkurenta a prehru v súboji o hráča . Čo už je pravda a či má Roque take kvality ukáže až čas . Perez s Baleom trafil,štatistiky mal dobre,gólov kopu až na ten koniec keď ho zabilo trosku veľké ego. Uvidíme či bol Roque ta správna voľba.
Niekto tu píše že aj Vinicius na začiatku sedávali,Rozdiel je ale v tom že Vinicius mal v tej dobe obrovskú konkurenciu v klube,kdezto Roque má asi konkurenta jedine RL.Uvidime