Na prebiehajúcich majstrovstvách Európy sa testuje pravidlo, že s rozhodcom môže diskutovať len kapitán tímu. Za spochybňovanie rozhodnutia rozhodcu sú ostatní hráči okamžite potrestaní žltou kartou. Podľa katalánskeho denníka Sport UEFA zavedie nové pravidlá vo všetkých autorizovaných súťažiach od budúcej sezóny.

Nové pravidlo, o ktorom sa hovorí už nejaký čas, sa osvedčilo na EURO a účinne anuluje počet prípadov, keď sa futbalista, ktorý nie je spokojný s rozhodnutím rozhodcu, s ním pustí do diskusie. Jediná línia dialógu sa udržiava medzi rozhodcom a kapitánom tímu a vedie sa na základe vzájomného rešpektu. Rozhodca kapitánovi vysvetlí svoje rozhodnutie a vypočuje si protiargumenty, ale kapitán môže byť aj tak potrestaný kartou za urážlivé slová alebo gestá.

"Úspech tohto nového prístupu, ktorý pochopili protagonisti hry a verejnosť ho prijala ako nesporný pokrok pre obraz futbalu, posilňuje naše presvedčenie, že ide o krok vpred. Fair play a rešpekt sú hodnoty, ktoré futbal, najpopulárnejší šport na svete, musí sprostredkovať našej spoločnosti," uviedla UEFA vo svojej oficiálnej správe. Práve vzájomný rešpekt a zníženie tlaku na rozhodcov je základným predpokladom novo zavedeného pravidla.

Čo ak je kapitánom tímu brankár? V takom prípade môže tím nominovať hráča z poľa, ktorý bude mať právo protestovať a žiadať vysvetlenie rozhodnutia rozhodcu. Kapitáni budú musieť prevziať zodpovednosť za správanie ostatných hráčov tímu, ktorí budú potrestaní žltou kartou, ak obkľúčia rozhodcu alebo budú intenzívne protestovať. UEFA je spokojná s testovaním nových pravidiel a plánuje ich zaviesť v budúcej sezóne vo všetkých súťažiach, ktoré autorizuje. Na tomto mieste pripomeňme, že sa testujú aj modré karty, ale FIFA nedala zelenú ich širokému používaniu a aspoň zatiaľ ich na španielskych ihriskách neuvidíme.

zdroj: sport.es
foto: twitter

Diskusia

2 komentáre
2024-07-08 09:27:49
Super
2024-07-09 14:59:42
Včera bolo neskoro. Taký Suarez by mal mať o 20% zápasov menej na konte ten bol v tomto mimoriadne trápny (spolu s chytaním sa za boky keď sa hodil o zem sprevádzaným vyhodením ruky do vzduchu a smrteľnou grimasou v tvári). Ževraj hráči z Južnej Ameriky takto vytvárajú tlak na rozhodcov... 🤦 Robíte zo seba hlupákov. Jediný tlak týmto vytvorený má byť tlak na okamžité udelenie karty.
Vždy som neznášal tieto diskusie ktoré som ešte nevidel žeby prinútili rozhodcu zmeniť rozhodnutie. Aj simulovanie by sa malo viacej trestať aj keď to je ťažšie posúdiť.