Plánovaný príchod Nica Williamsa môže zásadne zmeniť ofenzívnu rovnicu FC Barcelona. Podľa informácií katalánskeho denníka Mundo Deportivo to nie je len o rýchlom krídelníkovi – ide o posun celej hernej filozofie pod Hansim Flickom.
Ofenzíva do šírky
Podľa Fernanda Pola je cieľ jasný: otvoriť ihrisko na oboch krídlach, aby sa Barça lepšie dokázala vyrovnať s defenzívnymi blokmi. Doteraz túto úlohu plnil najmä Lamine Yamal na pravej strane a občas Balde z ľavej obrany. Príchod Nica by mal priniesť rovnováhu a rýchlosť aj na opačnej strane.
Raphinha ako desiatka
S Nico Williamsom na ľavom krídle by sa Raphinha mohol posunúť viac do stredu – do roly ofenzívnej desiatky. Na pravom krídle by samozrejme ostal Lamine Yamal ako kľúčová postava Flickovho systému.
Klasická deviatka? Už nie nevyhnutnosť
Najzásadnejšou správou je však pohľad klubu na Roberta Lewandowskeho. Podľa zdrojov Mundo Deportivo sa očakáva, že jeho úloha sa bude postupne zmenšovať. Barcelončania chcú hrať s vyššou intenzitou v pressingovej fáze, čo si žiada iný typ hráča.
Ferran Torres aj Dani Olmo sú vnímaní ako potenciálne riešenia do stredu útoku – buď ako falošná deviatka, alebo dynamickejšia verzia klasického hrotu.
Deco: To nie je žiadna tragédia
V rozhovore pre La Vanguardia sa k tejto téme vyjadril aj Deco: "Nie, nie som znepokojený tým, že by sme nemali náhradu za Lewandowskeho. Ferran je čoraz dôležitejšou deviatkou. Môžeme hrať aj s Olmom ako falošnou deviatkou. A ak príde Nico alebo Luis Díaz, môžeme hrať úplne bez klasickej deviatky. To nie je tragédia. Ak obsesívne hľadáš náhradu za Roberta s rovnakou kvalitou, nikdy neuspeješ," povedal otvorene športový riaditeľ.
zdroj: mundodeportivo.es
foto: X/FCB
Diskusia