Vzťahy FC Barcelona s najvyššími orgánmi svetového futbalu nie sú v súčasnosti práve ideálne. Prezident Joan Laporta sa v posledných týždňoch dostal do nemilosti prezidenta FIFA Gianniho Infantina a šéfa UEFA Alexandra Ceferina.
Napätie s FIFA a UEFA
Vedenie FIFA rozčúlili Laportove vyjadrenia k nedávnemu Majstrovstvám sveta klubov v USA. Šéf Barcelony kritizoval rozhodnutie udeliť wild card Interu Miami s Lionelom Messim, zatiaľ čo Barcelona zostala mimo turnaja. Podľa FIFA išlo o neželané zasahovanie do ich rozhodnutí.
Rovnaké napätie vyvoláva aj fakt, že Barça – spolu s Realom Madrid – stále podporuje projekt Superligy, ktorý má byť alternatívou k zreformovanej Lige majstrov.
A aby toho nebolo málo, UEFA neschvaľuje iniciatívu Barcelony, Villarrealu a LaLigy, aby sa v sezóne 2025/26 odohral ligový duel na pôde Estadi de la Ceràmica proti Villarreal CF v Miami. Pre Ceferina ide o ďalší krok, ktorý narúša tradičné pravidlá európskeho futbalu.
Výsledkom je, že momentálne sú vzťahy Barcelony s oboma inštitúciami značne ochladené. Do budúcnosti bude na Laportovi, aby napätie zmiernil v záujme klubu.
Aitana Bonmatí sa stane komentátorkou
Kým Laporta rieši diplomatické problémy, ženská hviezda Barcelony Aitana Bonmatí má pred sebou úplne novú výzvu. Dvojnásobná držiteľka Zlatej lopty a horúca kandidátka na tretí triumf sa predstaví v lete 2026 na Majstrovstvách sveta vo futbale v USA, Kanade a Mexiku v úlohe televíznej komentátorky.
Exkluzívnu spoluprácu jej ponúkla mediálna spoločnosť Televisa, ktorá vlastní vysielacie práva na turnaj. Aitana sa zaradí medzi hviezdny tím expertov a bude priamo hodnotiť dianie na trávnikoch. Očakáva sa, že okrem iného okomentuje aj zápasy španielskej reprezentácie, kde pôsobia viacerí jej spoluhráči z Barcelony.
Aitana má blízko k mužskému tímu Barcelony – v minulej sezóne nechýbala v hľadisku na San Sire počas semifinále Ligy majstrov proti Interu Miláno. Teraz si futbal vychutná z inej perspektívy. A kto vie, možno si tým otvorí dvere aj k budúcej kariére za mikrofónom.
zdroj: Alfredo Martínez@sport.es
foto: X/FCB
.jpg)
Diskusia