Bývalý podpredseda Technickej komisie rozhodcov José Maria Enriquez Negreira použil desiatky tisíc eur od FC Barcelona na pohostenie rozhodcov rôznymi darčekmi a suvenírmi, zistil denník El Mundo. Daňový úrad zamietol nekonečný zoznam nákladov, ktoré sa mali odpočítať od spoločnosti Dasnil, ktorú vlastnil Negreira a ktorej jediným klientom bola Barcelona.

Novinári z El Mundo sa dostali k faktúram spoločnosti Dasnil 95. Veľkú časť operácií, ktoré sa v očiach finančnej správy považovali za neodpočítateľné, tvoril nákup darčekov pre rozhodcov Primera División. Podľa dokumentácie ministerstva financií, ku ktorej sa dostal denník El Mundo, Negreira napríklad získal 1 500 personalizovaných červených a žltých kariet, ktoré rozdával svojim podriadeným v profesii rozhodcu, spolu s príslušnými "skrinkami na karty". Kúpil aj stovky mincí na žrebovanie na ihrisku, tiež s identifikáciou príjemcu, za ktoré v roku 2016, keď bol podpredsedom Technickej komisie rozhodcov (CTA), minul 2 032 eur. Na nákup kartičiek zasa v tej istej sezóne minul 4 460 eur. Táto operácia sa opakovala rok čo rok.

Popri týchto druhoch darov súvisiacich s profesionálnym výkonom rozhodcov Negreira získal aj šunky v celkovej hodnote približne 10 000 eur a nekonečné množstvo vstupeniek na futbalové zápasy. Pokiaľ ide o poslednú časť, Negreira ministerstvu financií vysvetlil, že išlo o láskavosti za jeho záväzky a že v mnohých prípadoch mu príjemcovia vstupeniek peniaze uhradili bankovými prevodmi. Pri iných príležitostiach, najmä pri príležitosti finále Kráľovského pohára, bývalý podpredseda rozhodcov uviedol, že išlo o "pozvánky".

Podľa denníka El Mundo Negreira zabával rozhodcov aj letnými darčekmi, ako sú "plážové pádla, slnečníky a termotašky". Daroval im aj "vývrtky, hriankovače, sendviče, deky, nohavice a perá s laserovým ukazovátkom". Využil tiež príležitosť a pozval rozhodcov na jedlo do známych reštaurácií s morskými plodmi v Madride a Barcelone, kde zaplatil účty vo výške viac ako 2 000 eur za večer. Účty firmy DASNIL zahŕňajú aj nákup "sladkostí, vín, likérov a syrov", "nákup žrebov vo veľkom množstve" a vyplatenie finančných prostriedkov na bližšie nešpecifikované "rôzne pozvania".

V súčasnosti je hlavným cieľom vyšetrovania barcelonského súdu č. 1 zistiť "konečné určenie" peňazí, ktoré Barcelona vyplatila Negreirovi. Keďže väčšina prostriedkov odišla z Negreirových účtov v hotovosti, nie je známe, kam sa podeli. Pokiaľ ide o peniaze, ktoré skutočne zanechali stopy v jeho spoločnostiach, teraz sa objavuje doteraz nepublikovaná paleta darov rozhodcom.

zdroj: El Mundo
foto: twitter/fcbarcelona.com

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
Rasto Premium
2023-03-22 14:31:38
No neviem, ak je toto pravda, tak to smrdí... Na druhej strane-El Mundo... A bude to ešte zaujímavé. Snáď so šťastným koncom.
2023-03-22 14:39:14
Podla mna to je asi takto:
Negreira prisiel medzi rozhodcov a povedal:

"chlapi,my tak je...me tu Barcu v kazdom zapase,ze to bije do oci aj tym,co futbal nepozeraju. trochu uberieme a budu nam zato platit. Stale ich budeme poskodzovat,len skuste o nieco menej.
Je to vlastne vyplane od Barcy,aby nedostala v kazdom zapase dve cervene a styry zlte. Aj tak to nepomohlo a vsetko fungovalo s "miernym" madidskym podtonom.
buldozer Premium 2023-03-22 14:56:53
Alebo si povedali, my ich tam je..me a oni nam este platia chlast i zranicu. :)
2023-03-22 14:48:05
Snáď si súd nechá vypracovať nejakú analýzu, či rozhodcovia pri nás naozaj rozhodovali inak. To by mohlo byť zaujímavé, keďže asi všetci tu máme pocit, že zvýhodňovaný bol skôr Real.
Ronaldolike 2023-03-23 09:11:30
Hahaha
Rasto Premium 2023-03-23 14:11:43
Zalez!
2023-03-22 15:56:57
No nevím jak dokážou, že byly použity peníze od Barcelony a navíc to mohlo být za peníze ze svazu.