Prestup Nica Williamsa do FC Barcelona vyvoláva v Bilbau stále väčšie emócie. Po sťažnostiach Athletic Club priamo u La Ligy a ostrom vyhlásení baskického klubu voči Barcelone, sa do celej kauzy zapojil aj Aitor Elizegi, bývalý prezident Athletic Clubu.

V rozhovore pre Radio MARCA Elizegi tvrdou rétorikou zaútočil na Barcelonu a spochybnil jej dnešnú filozofiu: "Barcelona z posledných rokov je dosť ďaleko od tej, ktorú si všetci pamätáme, a od hodnôt, ktoré kedysi reprezentovala. Už nie je jedinečná," vyhlásil Elizegi.

Robia pohyby novozbohatlíkov

Podľa Elizegiho má Barça problém nájsť si dnes svoje miesto: "Ťažko obsadzuje priestor, ktorý chce, robí pohyby novozbohatlíka, ako nejaký mladík, ktorý sa nevie správať. Nie je jednoduché udržať sa v európskej futbalovej elite."

Bývalý prezident Athletic Club postavil do kontrastu model bilbajského klubu a katalánskeho giganta: "Model Athletic Club funguje a je dobre premyslený. Nie som si istý, či je tak dobre premyslený súčasný model Barcelony."

Útok na La Masiu

Elizegi nezabudol ani na tradičný symbol Barcelony – La Masiu: "Barcelona je ďaleko od tej, ktorú si všetci pamätáme, postavenej na jej akadémii."

Táto poznámka však pôsobí značne paradoxne. V aktuálnom kádri FC Barcelona pôsobí až 12 hráčov vychovaných v La Masii a ďalší štyria prešli Barcelonou Atlètic.

Nico si vybral klub, ktorý už nie je obdivuhodný

Elizegi naznačil, že skutočným problémom v Bilbau nie je odchod Nica Williamsa ako taký, ale fakt, že si vybral Barcelonu: "Je to chalan, ktorý chce hrať so svojimi kamarátmi. Smola je, že hrajú v tom klube, ktorý je veľmi ďaleko od toho, čo kedysi reprezentoval. Vybral si klub, ktorý už nie je obdivuhodný. Možno by bola lepšia Premier League alebo Nemecko."

Poznámka voči Decovi

Elizegi si neodpustil osobný útok na športového riaditeľa Barcelony Deca. Odkázal mu: "Laporta si vybral športového riaditeľa ako je Deco. Treba vedieť, kým sa obklopujete. Je to škoda."

A pridal ešte jeden symbolický odkaz: "Ak by som si mal vybrať dres, ktorý by som v živote nosil, skôr si vyberiem dres Óscara de Marcosa alebo Iribara než Deco."

Raphinha: Nico je vítaný

Zatiaľ čo v Bilbau panuje napätie, v Barcelone sa o Nicolvi Williamsovi hovorí v úplne inom tóne. Raphinha, jeden z kapitánov FC Barcelona, sa vyjadril k možnému príchodu mladého krídelníka počas reklamného podujatia v Brazílii: "Každý hráč, ktorý príde, aby prispel klubu, je vítaný. Myslím si, že každý, kto príde s mentalitou pracovať a bojovať pre dobro tímu, je veľmi vítaný."

Raphinha označil Nica za hráča najvyššej kvality: "Nie je náhoda, že sa o ňom hovorí v súvislosti s Barcelonou a že hráva za seniorskú reprezentáciu Španielska. Má obrovskú úroveň a veľkú kvalitu."

Jeho slová jasne ukazujú, že v kabíne Barcelony má Nico Williams dvere otvorené.

zdroj: pau bartoli@sport.es joaquim pierra@sport.es
foto: X

Pomôž nám dosiahnuť 300 členov našej komunity Pridaj sa
127
300

Diskusia

5 komentáre
AndreasGerardi Premium
2025-06-27 18:47:31
Samé žvásty. Pán si zrejme neuvedomil , že 80% základnej zostavy dnešnej Barcelony je z La Masie. Ani Bilbao nemá toľko odchovancov v zostave. Ale budú splietať dva na tri len aby si kopli , lebo majú urazené ego. Toľko nevraživosti a to len preto , že pred 4 rokmi sa všetci tešili , ako Barcelona zakape a najlepšie rovno ukončí činnosť . Miesto toho opäť zjedla čele Španielsko a každý mladý hráč vy tam chcel hrať . Bludári
2025-06-27 19:17:38
Žasnem, pánko je zaseknutý na konci minulého desaťročia. Áno vtedy sme robili blbé prestupy vinou biznismena Bartomea, ale ako v posledných rokoch sme prešli riadnou transformáciou a ako môže tvrdiť, že nemáme hráčov z akadémie. WTF? La Masia zažíva svoj druhý zlatý vek. Vtipné, že on ma čo hovoriť o európskej elite, keď nepôsobil v žiadnom elitnom klube.
No ani ten model Bilba nie je nič extra. V podstate Bilbao často nenakupuje, neplatí veľké prestupové čiastky. Skôr dáva veľa na platy. 2 bratov tam chcú uväzniť na doživotnú kariéru a keď si jeden z nich chce urobiť kariéru inde, tak sa cítia dotknútý hoc sa dohodli na takej klauzule s Nicom pred rokmi.