Barcelona už v prvom polčase rozhodla o osude súperenia v semifinále španielskeho Superpohára, keď strelila Athletic Club až štyri góly. Nakoniec sa to skončilo „manitou“, pretože Katalánci vyhrali 5:0.
Barça nezačala toto stretnutie v nejakom šialenom tempe. V jednej situácii Raphinha obišiel už Unaia Simóna, ktorý vybehol vysoko z brány, ale Brazílčan už neodcentroval presne. Pedri po prihrávke Roonyho Bardghjiho zasa trafil priamo brankára Athletic. Najlepšiu šancu mal v 20. minúte Fermín po prihrávke do behu od Ferrana Torresa. Záložník však, podobne ako predtým Pedri, vystrelil príliš slabo a priamo na brankára. O chvíľu sa úlohy vymenili a tentoraz Fermín prihral Ferranovi a útočník na rozdiel od kolegu úspešne zakončil akciu.
Barça viedla 1:0, ale útočila ďalej. V 30. minúte sa na listinu strelcov zapísal Fermín. Všetko sa začalo u Pedriho, ktorý vybojoval loptu pred vlastnou bránou, zorganizoval a upokojil útok a následne prihral do voľného priestoru Raphinhovi. Ten prudko odcentroval do pokutového územia a Fermín mal čistú streleckú pozíciu, čo náležite využil. V 34. minúte zvýšil skóre Roony Bardghji, ktorý obišiel súpera a tvrdo vystrelil, čím prepálil Unaia Simóna.
Tým sa to neskončilo. Podobný manéver ako Švéd skúsil aj Raphinha a tiež sa mu to podarilo dokonale, keď trafil priamo pod brvno. Barcelona potom trochu zlenivela, čoho výsledkom bola žrď po strele Oihana Sanceta. Do prestávky Katalánci vysoko viedli 4:0.
Barcelona sa po začiatku druhého polčasu nezastavovila. V 52. minúte strelil Raphinha svoj druhý gól po silnom tlaku Flickovho tímu. Odvtedy už tempo trochu opadlo a útoky Kataláncov boli pomalšie. Jeden z výpadov Athletic sa skončil strelou Iñiga Ruiza de Galarretu, ale lopta mierila priamo do stredu brány a Joan García nemal s úspešným zákrokom problémy.
Hansi Flick mohol za takéhoto stavu uskutočniť ďalšie striedania a Barça mohla pokojne kontrolovať dianie na ihrisku. V jednom prípade to vyzeralo nebezpečne, keď Unai Gómez v 77. minúte unikol Gerardovi Martínovi a išiel sám na Joana Garcíu. Tentoraz brankár Barcelony nemusel zasahovať – súper jednoducho vystrelil nepresne. Joan García si však dobre poradil so strelou z diaľky.
Záver zápasu bol už dosť ospalý a nepriniesol väčšie vzrušenie. Barcelona nakoniec gól neinkasovala, zvíťazila 5:0 a postúpila do finále španielskeho Superpohára, kde sa stretne s Realom Madrid alebo Atléticom.
Zostava Barcelony: Joan García, Koundé, Cubarsí, Eric, Balde (64' Martin), De Jong (64' Bernal), Pedri (72' Olmo), Fermín, Roony (72' Lamine), Raphinha (65' Rashford), Ferran.
Zostava Athletic Club: Unai Simon, Areso, Vivian, Paredes, Adama (57' Lekue), Rego (61' Sánchez), Jauregizar, Berenguer, Sancet (54' Galarreta), Navarro (54' Gómez), Iñaki Williams (54' Guruzeta).
Autor: Lukáš@forcabarca.sk | Spracované na základe info z fcbarca.com
foto: X/FCB
Diskusia