Letné prestupové obdobie sa pomaly blíži k svojmu koncu a hlavnou témou je stále to, či Lionel Messi nakoniec zostane na Camp Nou alebo z klubu odíde. Hoci Barcelona s Messim dospela k dohode o predĺžení zmluvy, Katalánci musí výrazne znížiť výdavky na mzdy, aby mohli s Argentíncom podpísať zmluvu a aj ho zaregistrovať.

Výdavky na mzdy v Barcelone by nemali prekročiť 70% príjmov, ale nie tak dávno bolo číslo na Camp Nou až na úrovni 110%. Katalánci odvtedy predali niektorých hráčov, ale stále je potrebné urobiť oveľa viac, aby splnili limit La Ligy.

Aký by bol dopad Messiho odchodu?

Ak by Argentínec počas leta opustil nielen Barcelonu, ale aj La Ligu, na súťaž by to malo enormný dopad. Mnohí veria, že La Liga by sa z Messiho odchodu spamätávala ešte veľmi dlho: "La Liga nemôže dopustiť, aby Messi odišiel," uviedol prezident Getafe Ángel Torres v rozhovore len tento štvrtok. "Urobila by chybu a ľutovala by to."

Medzitým Marc Ciria, generálny riaditeľ Diagonal Investments, v rozhovore pre Marca uviedol, že ak by La Liga dopustila to, že Messi odíde, súťaž by sa stala citeľnej menej atraktívnou: "Messi je posledným symbolom a franšízovým hráčom, ktorý zostal v La Lige, takže ak o neho príde a odíde do inej ligy, španielsky futbal by bol menej atraktívny a konkurencieschopný," povedal Ciria.

Urobí sa výnimka?

Aj keď prezident Barcelony Joan Laporta a prezident La Ligy Javier Tebas hľadajú spôsob ako si Barcelona môže dovoliť väčšiu flexibilitu pri podpise novej zmluvy s Messim, niektoré osoby kritizovali myšlienku, že Barcelona by mohla mať v Messiho prípade drobnú výnimku.

"Nebolo by dobré, ak by sa Barcelone dovolilo niečo také," uviedol Marc Menchen, zakladateľ 2Playbook. "Pravidlá by nemali byť a la carte. Ak ste flexibilný, musíte to urobiť so všetkými klubmi."

Messiho vplyv v Barcelone však ďaleko presahuje jeho úlohy na trávniku, pretože len on sám je zodpovedný približne za tretinu celkových príjmov klubu. Vzhľadom na jeho enormnú marketingovú hodnotu láka do klubu rôznych sponzorov, vylepšuje marketingové zmluvy, predáva vstupenky na zápasy.

Ciria odhaduje, že Messi má obrovský vplyv aj na samotnú La Ligu, je zodpovedný za približne 20-30% príjmov organizácie a zastáva všeobecný názor, že pre La Ligu aj Barcelonu je ďaleko lepšie, aby Messi zostal na Camp Nou, než by mal počas leta odísť: "La Liga už nie je tou istou značkou bez Messiho," uzavrel Ciria.

zdroj: marca.com
foto: twitter

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte alebo registrovať.
2021-07-30 13:06:30
no objavili Ameriku...
xdiko Premium 2021-07-30 14:24:01
Pokiaľ by Tebas dopustil odchod Messiho, mal by zložiť funkciu. Taký hráč, ako Messi na svete neexistuje a ak sa raz objaví niekto na podobnej úrovni, môže hrať v hociktorej lige na svete. Verím, že iné ligy by spravili čokoľvek, aby ho udržali a tak považujem flexibilitu, či výnimku za primerané riešenie, pokiaľ sa Barce nedarí predávať hráčov, hoci snaha tu je
sid1 2021-07-30 16:50:12
Pre Tebasa je to tazke. Ak porusi alebo ohne pravidla bude mat problem do buducna. Ak neohne pride o messiho. Otazne je dokedy su kontrakty na televizne prava pretoze ak napr bezia este dva roky tak kazdy vie, ze dlhsie tu Leo asi nebude a tym padom ho to az tak boliet nebude
snapshot 2021-07-30 19:12:31
Najhorsie nie je Tebasove riesenie ale pravidla, ktore si LaLiga sama hadze pod nohy. Pozrite si napriklad Francuzsko tam ziadne taketo brutalne obemedzania nie su, ziadne zverejnovanie odstupnych klauzul atd. Ale ano, preco nebyt papezskejsi ako papez
xdiko Premium 2021-07-31 00:17:58
Vo Francúzsku neplatí ani finančné fair play, inak by PSG už muselo byť minimálne vylúčene zo všetkých súťaží
2021-07-30 13:41:38
Chlapci nic v zlom, ale naucte sa uz konecne spravne sklonovat "Messiho" meno :) lebo sa to zle cita.....
LaBrie 2021-07-30 13:42:29
Myslim ten nadpis.