Yerry Mina

 

Vizitka hráča:

Celé meno: Yerry Fernando Mina González
Dátum narodenia: 23. septembra 1994
Miesto narodenia: Guachené,  Kolumbia
Národnosť:  kolumbíjska
Výška: 195 centimetrov
Pozícia: stopér
Silnejšia noha: pravá
Číslo dresu: # 24
V klube od: 11. januára 2018
Zmluva do: 30. júna 2023
Výkupná klauzula: 100 miliónov eur
Agent: GMRsports
Sponzor: adidas

 

Životopis:

Yerry Mina už od pôsobenia v Santa Fe patril k veľkým senzáciám a bol tipovaný za budúceho výborného stopéra. Jeho výška 195 centrimetrov mu dáva veľkú výhodu vo vzdušných súbojoch, pričom jeho robustná postava mu umožňuje efektívne odstaviť súpera od lopty a v pokutovom území pôsobiť ako tank a gólostroj na opačnej strane. Do Barcelony prišiel ako náhrad za odchádzajúceho Javier Mascherana, ktorý sa pobral na dobrodružstvo do Číny. Špecifickým je pre neho tanec, ktorým oslavuje triumf svojho tímu a aj vlastné gólové zápisy.

Yerry navyše pochádza z futbalovej rodiny. Jeho otec aj strýko hrávali profesionálne na pozícii brankára, pričom aj on chcel pokračovať v rodinnej tradícii až do momentu, keď mu otec odporúčil skúsiť inú pozíciu. Jeho strýko je taktiež aj jeho agentom a doviedol ho do jeho prvého tímu - Deportivo Pasto.

Yerry Mina sa narodil 23. septembra 1994 v kolumbíjskom Guachené, pričom až vo veku 18 rokov sa pripojil k mládežníckym štruktúram tímu Deportivo Pasto. O sezónu neskôr bol povýšený do prvého tímu tohto celku a svoj seniorský debut si odbil 20. marca 2013, pričom začínal v základnej zostave pri vonkajšej prehre svojho tímu v Copa Colombia (0-1).

Svoj debut v kolumbíjskej najvyššej súťaži zažil 15. septembra 2013, keď pomohol svojmu tímu k remíze proti klubu Deportivo Cali (0-0). Na svoj prvý gól navyše nečakal dlho, keď sa mu podarilo gólovo sa presadiť už 18. októbra pri remíze proti tímu Atlético Huila (2-2).

14. decembra 2013 na jeho dvere zaklopal tím Independiente Santa Fe, ktorý si ho vzal na ročné hosťovanie s možnosťou odkupu. Za svoj nový tím debutoval 25. januára, keď odohral celé stretnutie pri domácej výhre proti tímu Rionegro (3-0). Od tohto momentu sa stal Yerry stabilným článkom základnej zostavy, pričom so svojim tímom vyhral Superliga Colombiana, k čomu prispel aj svojim prvým záasahom za Santa Fe, keď prispel k výhre nad Atléticom Nacional v odvetnom zápase finále (2-0).

Netrvalo však dlho a mladík sa sťahoval opäť. 1. mája 2016 si jeho služby poistil brazílsky Palmeiras, pričom Mina podpísal vo svojom novom pôsobisku 5-ročný kontrakt. Svoj debut za brazílsky celok si odbil 4. júla 2016, odohral celý zápas, no nedokázal zabrániť prehre svojho tímu proti Sport Recife (1-3). Svoj prvý gól za Palmeiras sa mu však podarilo streliť už v ďalšom zápase, kde pomohol k remíze svojho tímu proti Santosu (1-1). V spomínanom zápase sa však zranil a následne bolo jasné, že sa nestihne plne zotaviť, aby stihol pomôcť svojej krajina na letných olympíjskych hrách v roku 2016.

Zo zranenia sa dostal až na konci augusta 2016, pričom si obhájil svoju pozíciu v tíme, stal sa dôležitým článkom mužstva, vsietil góly proti Sao Paulo a Corinthians, pričom sezónu ukončil so štyroma gólmi na svojom konte. Jeho tím navyše vyhral po 22. rokoch konečne ligový primát.

V januári 2018 sa však jeho život opäť rapídne zmenil. Barcelona a Palmeiras sa dohodli na prestupe mladíka do Katalánska, pričom vo svojej prvej európskej štácii podpísal 5 a pol ročný kontrakt. Prišiel ako náhrada za odchádzajúceho Javiera Macherana, pričom 'bluagranas' za jeho prestup zaplatili 11.8 milióna eur.

Svoj debut v Španielsku si odbil v zápase proti Valencii, keď v 83. minúte vystriedal Gerarda Piquého a pomohol svojmu novému celku v presvedčivej výhre (2-0) a postupu do finále pohára. Svoj ligový debut zažil v zápase proti Getafe, kde odohral celý zápas po boku Lucasa Digneho a prispel k remíze (0-0). 

 

Doterajšia kariéra:

Mládežnícka:

Sezóna Klub
2012  Deportivo Pasto

 

Seniorská:

Sezóna Klub
2013   Deportivo Pasto
2014 - 2016    Santa Fe
2016 - 2017   Palmeiras
2018 Barcelona

 

Reprezentácia:

Kolumbíjsky národný tím povolal Yerryho na priateľské zápasy pred Copa América v roku 2016, pričom v rovnakom roku bol povolaný aj na kvalifikačné zápasy na svetový šampionát do Ruska 2018. Svoj reprezentačný debut si odbil 6. októbra 2016, keď odohral celý zápas proti Paraguaju. Jeho prvý gól za národný tím prišiel o päť dní neskôr, keď pomohol svojej krajine pri remíze proti Uruguaju (2-2).

Aby toho ale nebolo málo, v jednom zápase sa mu podarilo skórovať rovno dva góly. Bolo to 13. júna 2017 pri presvedčivej výhre Kolumbie proti Kamerunu v priateľskom zápase (4-0).

 

Úspechy:

Klubové

   Santa Fé

  • 1x víťaz Copa Sudamericana
  • 1x víťaz Superliga Colombiana

 Palmeiras

  • 1x víťaz brazílskej Série A 

Barcelona

  • 1x víťaz Copa del Rey
  • 1x víťaz španielskej La Ligy

Individuálne:

  • 1x účasť v tíme roka brazílskej Série A
  • 1x účasť v tíme roka Campeonato Paulista